Připravte svou zahradu na zimu. Péči vyžadují květiny, stromy i zahradní jezírko
Blíží se zima, a i vaše zahrada potřebuje na toto období připravit. Jak postupovat na co byste neměli zapomenout? Pokud se vám podaří všechno dobře zajistit, budete mít jistotu, že na jaře vše zase vykvete a bude vše připraveno opět na další plodné období. Jak postupovat? Není to nic těžkého.
Trávník
Péče o trávník je důležitá a je dobré ji nepodcenit. Z trávníku během podzimu postupně shrabávejte spadané listí, větvičky a kůru. Vytrvejte až do konce listopadu, kdy už by většina listů měla být shozená a mohou se objevit také první sněhové přeháňky. Pokud máte na zahradě agresivní plevel, je možné jej zklikvidovat pomocí účinného herbicidu. Trávníku pomůžete lépe přezimovat, pokud na něj koncem října (ne později) aplikujte speciální hnojivo. Travní plochu můžete prořezat a zválcovat, tímto způsobem také utužíte podklad, z něhož vyrůstá.
Dřeviny
Pokud je i na podzim slunečno, vyplatí se stále zalévat vysázené dřeviny, především jehličnany a vždyzelené keře. Pamatujte také na rostliny ve vegetačních nádobách a choulostivější druhy obalte rákosovými rohožemi, nebo jinými ochrannými prostředky. U osamocených stromů je dobré zkontrolovat opory a také to, zda jsou k nim řádně přivázány. Silný vítr na podzim nebo v zimě může stromy poškodit. U nižších porostů je potřeba chránit je před zimou nahrnutím suchého listí nebo přikrytím jehličnatými větvičkami.
Skalka
Během celého podzimu byste měli ze skalky pečlivě odstraňovat napadané listí, větvičky, plevel a plody okrasných keřů. Následně je vhodné skalku překrýt jehličnatými větvičkami, přičemž si dejte záležet hlavně na místech, kde máte citlivější druhy skalniček. Kořeny skalniček také lépe ochráníte, pokud před prvními mrazy dosypete kamennou sutinu.
Květiny
Zaměřte se na to, abyste již v průběhu podzimu zastřihli odkvetlé trsy trvalek. Také ze záhonů odstraňte plevel a jemně prokypřete půdu. Než přijde skutečná zima, je možné rozmnožit druhy kvetoucí na jaře dělením trsů, případně rovnou vysadit nové trvalky. Čerstvě zasazené rostliny je dobré řádně zalít a na květinový záhon je vhodné nahrnout suché listí, které poskytuje velmi efektivní izolační vrstvu.
Zahradní jezírko nebo nádrž
Není třeba jej na zimu vypouštět, to stačí udělat jen jednou za dva až tři roky v rámci pravidelné obnovy a čištění. Lekníny zvládnou velmi dobře přezimovat při hloubce 80 cm. Pokud však máte jezírko mělčí, je nutné lekníny vyndat a na zimu přemístit do vědra s vodou a dát do světlé a chladné místnosti. Podobně je potřeba postupovat také v případě exotičtějších rostlin, jakými jsou například vodní hyacinty. O ryby mít strach nemusíte, pokud je hloubka jezírka alespoň 100 cm. Ostříhat byste měli také všechna suchá stébla a trsy pobřežních rostlin. Abyste ochránili jezírko před spadaným listím a větvemi, je velmi praktické natáhnout nad jezírko síť.
Růže
Pečlivě si celý záhon prohlédněte a pokud rostliny trpí nějakými chorobami, je nutné provést ozdravný postřik. Je možné mírně zkrátit výhonky keříkových růží, ale vyhněte se důkladnějšími prostřihu, který by mohl růžový keř zbytečně před zimou oslabit. Zeminu přihrňte k růžím a použijte kvalitní zahradnický substrát, případně prosetý kompost. Korunku můžete obalit jemnou jutovinou a popínavé růže zase chraňte chvojím, případně netkanou textilií.
ZDROJ: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/environmental/protecting-plants-winter.htm
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Max Vakhtbovych ze služby Pexels