Stal se z vašeho domácího mazlíčka ničitel domácnosti? Na vině je možná jen stres a nuda
Mít domácího mazlíčka je velká zodpovědnost, ale také starost a spousta nepříjemností k tomu. Pokud si pořizujete psa, kočku nebo jiné zvíře, musíte nutně počítat i s tím, že to nebude jen o hezkých procházkách a mazlení, ale přijít mohou i roztrhané polštáře, počůraný koberec a mnohé další nepříjemnosti.
Jak to zvládnout v klidu, a hlavně eliminovat šanci, že se podobný scénář bude pravidelně opakovat? Důležité je především zamyslet se nad celou situací z širší perspektivy. Důvodem jejich chování totiž nemusí být jen nedostatek dobrého vychování, ale třeba také obyčejná nespokojenost.
Klíčové je zachovat klid
S mazlíčky je to často jako s malými dětmi – nadělají spoušť, ale nechápou, že to může být problém. Zlobit se na ně, spílat jim, nebo je dokonce fyzicky trestat nemá většinou valný smysl. Daleko efektivnější je zachovat chladnou hlavu, několikrát se zhluboka nadechnout a pokusit se celou situaci ustát. Žádné zvíře neničí nábytek, dekorace nebo obuv jenom proto, aby vás naštvalo. Vyhněte se křiku a zamyslete se spíše nad tím, proč se tak váš domácí mazlíček chová a co se vám tím snaží naznačit.
Stres, nespokojenost, samota
Jedním z nejčastějších důvodů, proč se domácí mazlíčci pouští do demolice domácnosti, bývá obyčejná nespokojenost, stres nebo úzkost. My lidé umíme tyto emoce zahánět jídlem, pitím nebo třeba setkáním s přáteli, zvířata moc možností nemají – a často svou nespokojenost projevují takto nevhodně.
Stres může způsobit celá řada věcí – může se jednat třeba o stěhování, změnu denního režimu, příchod nového partnera, narození dítěte, rekonstrukce nebo jen obyčejný nákup nového nábytku či vůně do bytu.
Přesně tehdy je potřeba věnovat vašemu zvířátku zvýšenou pozornost a snažit se mu dát najevo, že se pro něj vlastně nic nemění a stále se na vás může plně spolehnout. Zaměřte se na častější vycházky, aby se mazlíček řádně unavil, a také mu třeba věnujte novou hračku nebo oblíbený pamlsek.
Hledání problému
Pokud problémy do několika dnů nevymizí, zkuste se zaměřit na to, co by mohlo změny chování způsobovat. Ničí váš mazlíček nábytek a vybavení, když nejste doma, nebo se do něj pouští přímo před vašima očima? Je jasné, že pokud se takto předvádí přímo před vámi, snaží se jen získat vaši pozornost a upozornit na svou frustraci. Jakmile příčinu odhalíte, vyjděte mu co nejvíce vstříc. Možností je spousta, ale většina vyžaduje nějaké vaše úsilí. Vyplatí se ale snažit, jelikož i drobná změna může mít na chování zvířete významný vliv.
Jak na kočky?
Se psy se často pracuje snadněji než s kočkami. Obvykle jim stačí více pozornosti a hraní a jsou v klidu. U koček je situace komplikovanější. Kočky potřebují dostatek klidu a nerušeného odpočinku. Hodí se tedy přesunout jejich pelíšek na klidné místo, kde je nebude rušit hluk, světlo, ani případný nový člen domácnosti. Nezapomeňte také na vhodné škrabadlo, kde si může brousit své drápky, aniž by jí při tom lákal váš nábytek. Pro kočky se také prodávají speciální difuzéry s feromony, které jim zlepší náladu a uklidní je. Na tuto možnost se zeptejte svého veterináře.
Pes vyžaduje zábavu
Psi jsou od přírody velmi společenští, hraví a aktivní. Na rozdíl od koček ocení pelíšek ve vaší blízkosti a také dostatek času, kdy se věnujete jen a jen jemu. Jestliže pes jednoduše neumí být sám a nedaří se situaci nijak zlepšit, je možná nutné oslovit odborníka. Dnes jsou dostupné i služby psích psychologů. Možná vám to může připadat jako zbytečnost a předražená kratochvíle, ale pokud na psa sami nestačíte, stejně vám nic jiného nezbude.
Za psími útoky na nábytek, polštáře nebo botník může stát také málo pohybu, nuda a nedostatek podnětů. Zaručeným lékem bývají dlouhé procházky, které psa unaví. Pro některá plemena je ale vhodné zařadit také mentální aktivity, jako je učení nových triků, hra na schovávanou nebo inteligentní hračky.