Dům a zahradaRady a tipy

Nemůžete se zbavit zápachu z úst? Tyto tipy vám konečně pomohou

Také se vám občas stane, že si při rozhovoru s vámi lidé odsedají dál nebo se nenápadně odvrací? Asi vás v té chvíli ihned napadne, kde je problém – a není to nic příjemného, dokonce se kvůli tomu můžete cítit velmi trapně. Řeč je samozřejmě o zápachu z úst, který občas potká každého z nás. Na vině může být nevhodné jídlo (typicky česnek nebo cibule), ale také špatná ústní hygiena nebo jiné zdravotní problémy.

Všimněte si také, že se vám vůně dechu automaticky zhoršuje při chřipce či nachlazení. Silně zapáchající dech trápí také osoby trpící cukrovkou, žaludečními vředy či jícnovým refluxem, a doprovází dokonce i tak závažná onemocnění, jako je rakovina žaludku nebo jícnu. Pokud ale nemáte pocit, že by váš špatný dech doprovázely jiné nepříjemné příznaky, najdete důvod „dračího dechu“ nejspíš ve své stravě nebo nesprávné hygieně.

Jak s tímto trapným problémem zatočit – a pokud možno přírodní cestou? Jde to vůbec? Ale samozřejmě, není důvod panikařit, stačí jen několik drobných změn.

Změna stravy

Prvním krokem k hezky voňavému dechu by měla být vyvážená strava a dostatečným pitným režimem. Nepříjemného pocitu v ústech po vypití kávy s mlékem se zbavíte jednoduše tím, že si dopřejete sklenici vody. Dech se vám ještě více osvěží, pokud do této vody kápnete trochu citrónové šťávy. Dech může začít nepříjemně zavánět i při některých typech redukční diety, zejména při těch, u nichž se zcela vynechávají sacharidy. Tělo je sice za takové situace nuceno spalovat místo cukrů tuky, ale zároveň uvolňuje keton, který způsobuje silný zápach z úst. Zkuste zvýšit příjem vlákniny i vody a problém by měl ustat nebo se alespoň zmírnit.

Čistá ústa

Druhým nezbytným bodem je zaměřit se na ústní hygienu. Předpokládáme, že pravidelné čistění zubů vám připomínat nemusíme, ale zřejmě jsou ve vašich návycích stále nějaké mezery. Řada lidí například zcela zapomíná ne mezizubní prostory. Na ty vám nejlépe pomůže mezizubní kartáček, anebo alespoň pravidelné používání dentální niti. Samostatnou kategorií je pak čištění jazyka. Na ten řada lidí zapomíná, ale právě bakterie na jazyku mohou být zdrojem nepříjemného zápachu. Nezapomínejte tedy při čištění přejet kartáčkem i po jazyku, na kterém se zachytávají drobné částečky potravy a bakterie se tu mohou množit stejnou rychlostí jako mezi zuby.

Vsaďte na bylinky

Naši předkové měli dobrou zkušenost s aromatickými bylinkami, které se užívaly nejen jako přírodní medicína, ale i jako prostředek k dosažení vonného dechu. Oni sami neměli kartáčky ani mentolové osvěžovače dechu, ale přesto se jim dařilo udržovat svou ústní hygienu v přijatelných normách. Jak to dokázali? Samozřejmostí pro ně byly bylinky – a ty mohou pomoci i vám. Není náhoda, že se řada jídel dodnes zdobí snítkem petrželky – není to jen ozdoba. Pokud petrželku po jídle poctivě rozžvýkáte, můžete bez obav rovnou vtisknout polibek svému protějšku.

Vonnému dechu napomůže rovněž máta peprná nebo meduňka, ať už čerstvá, nebo v podobě odvaru, kterým si vypláchnete ústa. Z koření prý nejlépe zabírá hřebíček a kmín, ale to už chce trošku odvahy dobrovolně jej v ústech rozkousat. Podobně mohou působit i některé druhy čajů. Zelený čaj je efektivním domácím lékem na zápach, neboť má dezinfekční a deodorační vlastnosti, které mohou dočasně osvěžit dech. Pomůže i máta, která se pyšní podobnými účinky a může být ideálním osvěžovačem dechu, který je navíc chutný, zahřeje vás a ještě podpoří vaše trávení. Před spaním si uvařte dva šálky čaje a přes noc jej chlaďte. Ráno si nalijte studený čaj do láhve s vodou a vezměte jej s sebou do práce. Pomalu ho popíjejte po celý den a nemusíte se špatného dechu nijak obávat.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button