Mykóza je běh na dlouhou trať. Pomůže pravidelná hygiena i vhodné ponožky
Po letní dovolené, kdy trávíte spoustu času obuti v sandálech nebo bosky na koupalištích, se může snadno stát, že si přinesete nepříjemného společníka – plíseň. Ve veřejných sprchách se plísně i bradavice šíří velmi snadno a obrana proti nim je pouze jediná – zabránit kontaktu infikované plochy s vaší pokožkou, což nemusí být vždy snadné.
Mykózám se daří převážně ve vlhkém a nevětraném prostředí. Plísně se mohu objevit kdekoliv na těle, takže nebezpečné jsou nejenom podlahy, ale i ručníky či lehátka.
Možná se vám zdá, že mykózy se k vám vrací opakovaně a ať děláte, co děláte, nedokážete se jich účinně zbavit. Třeba patříte do rizikové skupiny. Více náchylní mohou být lidé s oslabenou imunitou, trpící cukrovkou či lidé užívající antibiotika. Ovšem stoprocentně účinná a fungující prevence také neexistuje, takže plíseň může potkat skutečně každého.
Dezinfekční koupel může pomoci
Pokud víte, že jste byli v exponovaném prostředí a máte obavu z nákazy, můžete si pomoci dezinfekční koupelí. Pomůže například lázeň z hypermanganu nebo nejrůznějších bylinek. Rozmarýn oživuje a prokrvuje pokožku, lipové výtažky pronikají do pórů kůže a zabraňují nadměrnému pocení, olej z tymiánu má desinfekční účinky. Účinná je také koupel v octové vodě.
Další účinnou pomocí mohou být různé volně prodejné přípravky z lékárny či drogérie jako například pudry a antiperspiranty na nohy, krémy proti mykóze a samozřejmě také dezinfekce obuvi.
Co možná netušíte je fakt, že riziko nákazy zvyšuje také konzumace cukrů. Sladké potraviny totiž podporují množení bakterií, jelikož pro ně představují snadno získatelnou potravu. Omezení cukrů ve stravě tedy může také sehrát roli.
Nakupte více bot
Pokud trpíte na mykózy, je to skvělá záminka, proč si nakoupit další páry bot. Časté střídání obuvi a přezouvání totiž dokáže riziko vzniku plísní i zápachu výrazně eliminovat. Potí-li se vám hodně nohy, je to obzvlášť nutné. Boty skutečně vyschnout až přibližně za 48 hodin, takže jedna noc nestačí, a když s ráno obujete do ještě vlhké obuvi, riziko množení bakterií je skutečně vysoké.
Nikdy si také nepůjčujte cizí obuv. Vyhněte se například takové situaci, kdy jdete na bowling a tam si půjčujete speciální boty. Takové zábavě se raději zcela vyhněte, za následné problémy to rozhodně nestojí.
Tipy, které fungují
- Nejlepší je svěřit se do rukou lékaře. Ten určí přesný druh mykózy a nasadí vám nejúčinnější léčbu. Odkládat návštěvu odborníka většinou problémy jen zhorší.
- Připravte se na to, že léčba je zdlouhavá a může trvat týdny i měsíce.
- Vyzkoušejte vše, co trh nabízí – masti, krémy, spreje, pudry. Na každého funguje nejlépe něco jiného, takže musíte najít svého „ideálního“ pomocníka.
- Zkusit můžete i „chytrou houbu“ – Pythrium oligantum. Ta se živí parazitickými houbami, které napadají nehet, ale sama lidský nehet nenapadá.
- Účinnou léčbou bývá i ošetření laserem. Je to ale trochu dražší ošetření, které vám zdravotní pojišťovna většinou nezaplatí.
Zaměřte se i na to, jaké ponožky nosíte. Ideální je samozřejmě prodyšný a přírodní materiál. Žádný syntetický materiál na nohy postižené mykózou rozhodně nepatří. Hlavní kritérium pro výběr ponožek by měla být možnost prát je na šedesát stupňů, nejlepší jsou tedy ty bavlněné.
Velkým hitem byly také tzv. ponožky s obsahem stříbra. Funguje to ale, nebo je to jen reklamní trik? Obsah stříbra v ponožkách zabraňuje množení bakterií a vzniku zápachu, ale nedá se říci, že by skutečně zabraňoval vzniku plísní. Samotný obsah stříbra v látce ponožek tedy není klíčový a v podstatě to není něco, na co byste se měli primárně zaměřovat. Raději volte kvalitní, prodyšné materiály, které se dají prát při vysokých teplotách a dlouho vydrží jako nové.