Zdraví

5 super potravin, které posílí vaši imunitu

Výrazem superpotravina (z angl. Superfoods) rozumíme potraviny bohaté na živiny, které jsou plné antioxidantů a protizánětlivých látek. Tyto látky nejen hodně posílí celý váš imunitní systém, ale jsou vynikající pro celkové zdraví a pohodu. Superpotraviny obsahují těchto prospěšných látek mnohem více než ty běžné. U některých potravin se tento výraz používá za účelem marketingu. Norma pro označení superpotraviny žádná neexistuje. Pokud se denně cpete chipsy, smaženým jídlem a pijete colu a podobné slazené nápoje, snědením jedné superpotraviny se jistě nezachráníte. Potraviny používejte běžně ve svém jídelníčku. Některé z nich vám představíme.

Dejte si sladké borůvky

Borůvky jsou plné antioxidantů. Antioxidační a protizánětlivý účinek sloučenin uvnitř borůvek může pomoci zlepšit funkci mozku, paměti, koncentraci a podpořit kardiovaskulární zdraví. Obsah vitaminu C z borůvek může také pomoci při akné. Borůvky si přes léto natrhejte do mrazáku, mražením ztratí je malou část důležitých látek. Pokud nemáte možnost si borůvky zamrazit, nezoufejte. Žijeme v době, kdy borůvky seženete běžně v obchodě i v zimě za trochu vyšší cenu.

Okořeňte si život kurkumou

Indický šafrán, u nás známější pod názvem kurkuma se používá do směsi koření kari. Zvyšuje trvanlivost potravin. Látka kurkumin, obsažená v kurkumě má skvělé antioxidační a protizánětlivé účinky. Významně podporuje funkce mozku, zejména u starších lidí. Používá se při léčbě rakoviny.

Zkuste všestranné avokádo

Avokádo má vysoké výživové hodnoty. Je plné rostlinných tuků, tudíž je vhodné i při redukci Avokádo je také známé svým obsahem mononenasycených tuků, vlákniny, vitaminů B, draslíku a antioxidantu luteinu. Ačkoliv patří mezi ovoce, jeho chuť je neutrální, podobná trochu ořechu. Příprava avokáda je zcela na vaší fantazii, oblíbené jsou pomazánky z avokáda.

Extra panenský olivový olej

Je špičkou mezi oleji. Jeho antioxidační účinky chrání tělo před volnými radikály. Používejte při vaření. Olej zůstává stabilní i při vysoké teplotě díky vysokému obsahu antioxidantů.

Chroupejte para ořechy

Para ořechy obsahují velké množství selenu. Ten napomáhá správné funkci štítné žlázy. Dále obsahují draslík, vápník, železo a hořčík. Olej z ořechů vyživuje pokožku, proto se používá i v kosmetice.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button