Dům a zahradaRady a tipy

10 tipů pro začínající zahrádkáře

Chcete založit svou první zeleninovou zahrádku? Jak těžké to může být? Stačí zapíchnout pár semínek do země a čekat, jak to dopadne? Kéž by to bylo tak snadné! Zde je 10 tipů pro plánování zahrady, které byste měli zvážit, než se pustíte do práce.

10 tipů pro založení vaší první zeleninové zahrady

  1. Vyberte správné místo

Ideální volbou obvykle bývá slunné místo. Většina zeleniny potřebuje alespoň 6 hodin slunce denně. Některé plodiny, jako je salát a špenát a další zelenina, budou dobře růst i na jen částečně osluněných místech, ale rostliny milující slunce, jako jsou rajčata a papriky, potřebují co nejvíce světla.

2. Udržujte ji blízko domova

Umístění v blízkosti vašeho domu vám usnadní pravidelnou péči o pozemek a také vám umožní pohodlně si odběhnout a natrhat, co potřebujete k jídlu. Samozřejmě ne vždy je možné mít zahrádku u domu či bytu, ale pamatujte, že pokud nemůžete na zahrádku každý den zajít, je potřeba zajistit alternativní způsoby zavlažování.

3. Pěstujte jen to, co vaše rodina ráda jí

Nemá smysl věnovat veškerý čas a energii (a peníze) pěstování věcí, které vám nebudou chutnat nebo které přijdou nazmar! Proto začněte s takovými druhy, které pravidelně kupujete a celoročně konzumujete. Může jít typicky o cibuli, česnek, mrkve či rajčata.

4. Voda musí být snadno dostupná

Nic začínajícího zahrádkáře nespálí rychleji než nutnost tahat vodu k žíznivým rostlinám během vlny veder. Zvažte investici do kvalitní hadice s postřikovačem nebo ještě lépe do systému kapkové závlahy.

5. Klíčem k úspěšné zahradě je dobrá půda

Rostliny jsou na půdě závislé z hlediska živin, stability a odvodnění. Chcete-li vypěstovat nejlepší zahradu, začněte s dobře propustnou, písčitou hlínou a přidejte do ní co nejvíce organických látek.

6. Nezapomeňte na výživu

Kompost, listová plíseň nebo dobře vyzrálý hnůj zvýší schopnost půdy dobře odvádět vodu i zadržovat vlhkost. Nikdy však nepoužívejte čerstvý hnůj! Může být zdrojem nebezpečných patogenů a spálí jemné kořeny rostlin.

7. Semena nebo rostliny?

Většinu zahradní zeleniny lze přímo vysévat tam, kde má růst – salát, fazole, mrkev, červenou řepu, mangold, špenát, hrášek, okurky a dýně. Věcem, u kterých trvá déle, než se vytvoří jedlé plody, se lépe daří s předpěstováním. Zakupte si přesazená rajčata, papriky, lilek a melouny nebo si 6 až 8 týdnů před výsadbou venku založte vlastní pokojové rostliny.

8. Udržujte zahradu produktivní

Toho docílíte zejména tak, že budete preferovat rychle dozrávající druhy zeleniny, jako jsou fazole a salát, rozdělovat a ostatní plochy přesazovat až po sklizni. Nesázejte vše najednou! Raději začněte s menším množstvím jednotlivým druhů a samo brzy poznáte, které má smysl na vaší zahrádce pěstovat a které jsou jen ztrátou času.

9. Používejte vyvýšené záhony nebo nádoby

Pokud máte nemožně kamenitou půdu nebo pevnou hlínu, zvažte vybudování několika vyvýšených záhonů, které můžete naplnit kvalitní půdou. Další možností je pěstování zeleniny v nádobách. Pokud chcete mít zahrádku okamžitě, vyzkoušejte pěstební pytle.

10. Užívejte si každý moment

Vůbec nejdůležitější je užít si každou chvíli na zahradě a netrápit se neúspěchy. Ty potkají každého zahrádkáře. Oproti tomu vás ale jistě čekají i skvělé roky plné lahodné úrody. Je potřeba vytrvat a nehroutit se z prvních potíží. Domácí produkce za to každopádně stojí.

ZDROJ: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/gardening-for-beginners-10-tips/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zelenina-osoba-voda-holka-4750270/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button