Recepty

Zvyšte si vitalitu s avokádem – 6 tipů

Vlastnosti avokáda pro zdraví

1. Snižuje hladinu cholesterolu

Avokádo je plné dobrých tuků. Jedno denně vám poskytne 32 % doporučeného dávky tuku. Jedná se o mononenasycené tuky, které jsou pro naše tělo prospěšnější. Pomáhají nám snižovat hladinu cholesterolu, což pomáhá snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

2. Snižuje krevní tlak

Jedna miska nakrájeného avokáda vám dá 20 % denní dávky draslíku, což je dvakrát tolik, než co dostanete od banánu. V avokádu je také 10 % z vaší denní dávky hořčíku. Draslík a hořčík jsou klíčoví ukazatelé při kontrole krevního tlaku. Na namožené svaly se doporučuje dát si banán díky jeho obsahu hořčíku. Avokádo je ale lepší!

3. Udržuje pocit sytosti

Jedno avokádo obsahuje 40 % doporučené denní dávky vlákniny a spolehlivě vám pomůže, zejména pokud si dáváte pozor na svou váhu. Avokádo totiž pomáhá udržet si pocit plnosti na delší dobu. Obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která je potřeba pro správné fungování trávicího systému.

4. Pomáhá při vstřebávání ostatních živin 

Důležité vitamíny, jako jsou A, D, E a K, jsou rozpustné v tucích a je potřeba, aby je tuk vstřebal v těle. Díky avokádu se tak děje, proto je dobré ho přidávat do salátů nebo k extra zeleninovým pokrmům.

5. Je prospěšné během těhotenství

Během těhotenství je důležité dbát na příjem kyseliny listové. To ví téměř každý, respektive každá. Ale to, že je v avokádu hned 25 % její doporučené dávky, už tak známé není. Kyselina listová také pomáhá snižovat riziko srdečního infarktu.

6. Vitamíny a minerály

Avokádo obsahuje obrovské množství živin, které k životu potřebujeme. Má v sobě hned 20 vitaminů a minerálů. Vitaminu C je v něm 25 % denní dávky. B6 je v avokádu také hodně, pomáhá bojovat proti onemocněním a infekcím.

Tipy

  • Zkuste použít avokádo jako náhradu za tučné ingredience ve vašich jídlech.
  • Avokádo můžete využít i v pečení. Stačí jen nahradit tukové složky v moučnících či pečivu (olej, rostlinný tuk, máslo) stejným množstvím avokáda.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button