Zdravá chodidla? Pomůže k tomu bosá stezka, kterou můžete mít i u vás na zahradě
Možná už jste se doslechli o tom, že chůze naboso je zdravá a prospěšná nejen pro vaše chodidla, ale třeba i pro vaši páteř. Dobrým řešením jsou barefoot boty, které alespoň do jisté míry imitují chůzi s bosýma nohama, ale kromě toho se vyplatí trénovat i ve skutečnosti. K tomu vám může posloužit speciální stezka, kterou si s trochou zručnosti a s |minimálními náklady můžete postavit i u vás na zahradě. Je to skvělý doplněk pro zdraví vašich nohou, a děti ji navíc milují. Co všechno budete na bosou stezku potřebovat a jak ji snadno postavit?
Historii neoklameme
Je pravdou, že člověk chodil po tisíce let naboso a boty jsme začali pravidelně nosit skutečně až relativně nedávno. Není tedy asi žádným překvapením, že je pro nás chůze bez bot přirozená a prospěšná. Nejenže nám umožňuje bližší kontakt s přírodou a snižuje hladinu stresu, ale výhodné je také to, že nerovnosti na zemském povrchu nám pomáhají přirozeně procvičovat a namáhat svaly, které noha při chůzi v botě nemusí téměř používat. Díky tomu se také stimulují akupresurní body zodpovědné za správnou funkci vnitřních orgánů, díky čemuž se můžeme celkově cítit lépe a ve větší pohodě.
Chůze naboso jako lék
Bosá chůze je důležitá i pro mozek, díky kontaktu bosých chodidel s podložkou získává důležité informace a nové signály. Následně na ně může správně reagovat a poslat signály k vazům, svalům a šlachám, kdy se mají uvolnit a kdy zpevnit, aby se člověku dobře a pohodlně šlo a aby nehrozilo žádné zranění. Podle vědců také styk bosých chodidel se zemí pomáhá získat potřebné uzemnění a také vstřebat ze země přirozené elektrony. Kromě toho je jasné, že bosá chůze také napomáhá zdravému postoji, lepšímu spánku i úbytku bolesti.
Choďte bosky aspoň na vaší zahradě
Ačkoliv člověk chodil bosky tisíce let, dnes to jde aplikovat jen obtížně. Ve městě, ale i na vesnici na nás na zemi číhá spousta nebezpečí, třeba v podobě různých střepů a dalších ostrých předmětů. Dokonce i u vás na zahradě můžete mít ostré kameny nebo místa, kde by se citlivé chodidlo mohlo snadno poranit. Jestliže se tedy bojíte zranění, a přesto chcete benefity chůze bez bot využít, není nic snazšího než si vybudovat vlastní bosou stezku. Bude bavit vás i děti, které se budou nejen rády podílet na její stavbě, ale také na ní jistě rády budou trénovat svá chodila. Jejich noha se bude vyvíjet zdravě, což je jistě benefit, který v dospělosti velmi ocení a ušetří je mnoha trápení.
Najít prostor a začít kopat
Bosou stezku je možné postavit téměř kdekoliv, na rovině i v nerovném terénu. Můžete si vybrat třeba jen obyčejný rovný chodníček, ale i mnohem komplikovanější stezku, která se klikatí nebo se stáčí jako spirála ke středu.
Až vymyslíte, kudy stezka povede, je potřeba vykopat drny a hlínu zhruba do hloubky 10 centimetrů. Následně je potřeba položit do výkopu zahradní pásovinu, která zabrání plevelu v růstu.
Nasbírejte přírodní materiál
Pokračujte přípravou obrubníčků, ty stezce nejen vytyčí jasné okraje, ale také od sebe oddělí jednotlivá pole různých povrchů. Materiál můžete zvolit v podstatě jakýkoliv, klidně si kupte i obyčejné plastové obrubníky v hobbymarketu, nebo vsaďte na přírodní materiály, které budou vždy vypadat lépe. Je možné vybrat také dřevěné latě, kulatiny, trámky, opracované větve, ale vyhněte se používání hřebíků nebo jiných ostrých předmětů, které by mohly být velmi nebezpečné pro bosou nohu. Možností jsou i betonové či kamenné obruby, které jsou vysoce trvanlivé, ale také něco stojí, a chodníček tedy nebude zrovna levný.
Připravte jednotlivé povrchy
Materiálu, ze kterého můžete vytvářet jednotlivé povrchy, je nepřeberně. Držte se ovšem přírodnin. Na začátek je dobré umístit spíše jemný materiál, aby si nohy přivykly. Postupně pak umisťujte stále hrubší a pichlavější materiály, aby se chodidla pořádně promasírovala. Nakonec se kvůli pořádné relaxaci vraťte k materiálům jemnějším.
Co použít?
Mezi jemnější výplně patří písek, tráva, seno, mech, kůra, jehličí. Trochu hrubší materiál budou zejména kameny a hrubší štěrk, šišky z borovic, klacíky… Chytrou vychytávkou je přidat také vodní plochu, voda totiž pomůže nohy prokrvit. Neštítíte-li se špíny, můžete si dopřát i bahenní lázeň, která mát také velmi příjemný chladivý efekt. Možností je skutečně spousta, stačí si jen vybrat.
ZDROJ: http://mrsmyerskindergarten.blogspot.com/2018/11/creating-our-barefoot-sensory-path-and.html
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Isaac Taylor ze služby Pexels