Zásoba vitamínů u vás na okně! Vypěstujte si klíčky a mikrobylinky – stačí vám na to tři dny
Vitamíny a minerály nemusíte získávat jen z ovoce, zeleniny nebo různých doplňků stavy. Skvělou volbou pro doplnění vašeho příjmu jsou také klíčky a mikrobylinky. Ale kde je sehnat? Čerstvou úrodu si můžete vypěstovat přímo na vašem okenním parapetu. Přitom je to velmi snadné a rychlé – v interiérových podmínkách se dají sbírat už do tří dní. Postarají se o to rychle klíčící druhy, jako jsou ředkvičky, hořčice nebo hrášek.
Stačí udělat pár jednoduchých kroků, se kterými vám dnes poradíme – vysít, zalévat, a nakonec posbírat úrodu. Nepotřebujete k tomu žádné drahé nebo nevšední pomůcky či speciální prostory. Semínka snadno vyklíčí na okenním parapetu, ale třeba také na kuchyňské lince.
Jak postupovat?
K pěstování klíčků používáme misky nebo sklenice vyrobené pro tento účel. Koupíte je v zahradnictví nebo hobby marketech, ale snadno si podobné vyrobíte i sami doma. Mikrobylinky je dobré pěstovat v nízké vrstvě substrátu, takže vám budou stačit jakékoliv ploché misky, které používáte v kuchyni. Nejrychleji klíčící druhy se navíc dají velmi dobře pěstovat i na obyčejné vatě – například řeřicha.
I přesto ale může být pro začátečníky výhodnější použít speciální misky či sklenice. Ty totiž mají perforované vrstvy či perforované víko, které umožňují snadné proplachování a také odtok přebytečné vody. Zabráníte tak možnému riziku uhnívání semen.
Klíčky
O co se vlastně jedná? V podstatě jde o rostlinky v tom úplně nejranějším stadiu vývoje, s tenkými jemnými kořínky a prvními lístky pocházejícími ze semene. Právě tyto klíčky bývají velmi výživné, plné vitaminů, minerálních látek, bílkovin, sacharidů a vlákniny. Dnes již na trhu najdeme i více než deset různých zeleninových druhů vhodných na klíčení. Výběr je tedy velký a můžete tak vyzkoušet i různé chutě a variace tak, aby skutečně ladily s vaší běžnou stravou a vaším apetitem.
Je jasné, že semínka potřebují ke klíčení teplo a vodu, přímé světlo naopak není nezbytné. Během dne je vhodné semena několikrát propláchnout pod proudem vody, aby nevyschla, a zároveň se na nich nerozmnožily nežádoucí bakterie či plísně. Jakmile dosáhnou požadované velikosti, zkonzumujeme je, nebo je krátce skladujeme v chladničce, kde se jejich růst pozastaví.
Postup je snadný
Pěstování klíčků skutečně nemůže být jednodušší. Semena namočíme na noc, minimálně na 8 hodin. Vodu poté slijeme pryč a semena důkladně propláchneme po proudem vody. Semena nahusto rozsypeme v jedné vrstvě do nakličovací misky. Poté pokračujeme tak, že semínka oplachujeme čistou vodou dvakrát až třikrát za den. Zajistíme, aby byla semínka stále vlhká, ale nesmí stát ve vodě. Sklízet můžete po dvou až třech dnech, když se objeví bílé kořínky.
Jaké klíčky vybrat?
- Lucerka. Její chuť je oříšková, mírně s příchutí hrachu. Klíčky se hodí do salátů a bývají oblíbené u většiny lidí.
- Zelený hrášek. Má poněkud intenzivní a lehce hořkou chuť, proto není ideální třeba pro děti. Klíčky můžete použít do rýžového nebo mrkvového salátu
- Fazolka adzuki. Tyto klíčky jsou zasyrova velmi křupavé a jídlu umí dodat nový rozměr. Můžete je ale využít i jako doplněk teplé kuchyně. Zkuste je třeba pár minut před dokončením přidat k dušenému masu nebo omáčkám na těstoviny.
- Ředkvička. Chuť těchto klíčků je poměrně kořenitá až pikantní. Jednoduše jako samotné ředkvičky. Bývá tedy zvláště oblíbená mezi muži, protože umí jídlu dodat tu správnou pikantnost.
- Slunečnice. Klíčky jsou sladké a příjemně křupavé. Po osolení je možné jimi nahradit slané oříšky nebo jiné slané pochutiny. Dají se také přidat do těsta na pečení chleba či jiného pečiva.
- Čočka. Klíčky čočky mají lahodnou oříškovou chuť. Jsou velmi univerzálně použitelné a hodí se jak na sendvič, tak i do vařeného pokrmu.