Zapomeňte na aviváž – stejných výsledků dosáhnete i jinak

Aviváže jsou notoricky známé tím, že rozdělují společnost – jedni je milují, jiní doslova nenávidí. Mnoho lidí je vůbec nepoužívá a má pro to celou řadu dobrých důvodů. Pokud se nad tím, zamyslíme, skutečně je třeba říct, že aviváž ve většině případů nepotřebujeme a její účinky se dají snadno dosáhnout jinak. Vyhnete se tak také riziku podráždění pokožky, a navíc nebudete muset utrácet za další produkt do domácnosti.
Aviváže fungují tak, že na tkaninu nanesou vrstvu elektricky nabitých chemických sloučenin. Tato vrstva způsobí, že vlákna na oblečení se načechrají, čímž se tkanina stane měkčí a jemnější k pokožce. Neutralizují také elektrický náboj, který způsobuje, že vás oblečení „kopne“ nebo se lepí k sobě.
Její účinnost je však spojena s určitou cenou: Změkčovač tkanin může snížit odolnost proti ohni a zbytky nahromaděné v pračce mohou vytvořit ideální prostředí pro růst plísní. Může dokonce snížit schopnost odvádění vlhkosti u tréninkového oblečení.
Pokud tedy chcete aviváž vynechat, ale přesto dosáhnout stejných výsledků, poradíme, jak na to. Měkké, nestatické oblečení a prádlo, které příjemně voní, lze získat i bez použití tekutého změkčovadla. Zde je návod, co byste měli použít místo něj.
Jak můžete zajistit, aby vaše prádlo příjemně vonělo?
Místo toho, abyste své oblečení navoněli změkčovadlem, zvažte použití voňavého pracího prostředku. Pokud vás trápí zápach vašeho syntetického cvičebního oblečení nebo propoceného a zapáchajícího letního oblečení, můžete udělat několik věcí, abyste si udrželi svěží oblečení. Nejsmradlavější oblečení ukládejte do koše na prádlo odděleně od ostatního prádla a perte je odděleně, aby se zápach nepřenášel a nehromadil. Oblečení perte naruby, protože právě na této straně oděvu se hromadí velká část zápachu.
Plíseň v pračce může být příčinou toho, že si vaše prádlo po vyprání uchovává zápach, ale přidání aviváže tomu nepomůže. Naopak změkčovač tkanin může způsobit usazeniny v pračce a zanechat zbytky, které mohou vést ke vzniku plísní, což může způsobit problém, který budete muset řešit ještě větším množstvím pracího prostředku a voňavé aviváže. Kapesníky, žmolky a další organické materiály mohou také vést ke vzniku plísní v pračce. Vyčištěním kapes před praním prádla a použitím minimálního množství pracího prostředku můžete snížit tvorbu zápachu.
Jak můžete zabránit vzniku statické elektřiny v prádle?
Pokud vám statická elektřina vadí, můžete občas použít voňavé papírky do sušičky. Ty obsahují chemické látky, které se při vysokých teplotách rozpouštějí a přenášejí se na oblečení. Tyto zbytky způsobují, že vaše oblečení je kluzké, což mu dodává pocit měkkosti. Může také snížit statickou elektřinu. Je však třeba říct, že papírky do sušičky jsou sice lepší než tekutý změkčovač, ale mohou zanechávat zbytky na senzoru vlhkosti sušičky, čímž snižují její účinnost.
Místo papírků nebo změkčovače tkanin můžete zkusit kousek hliníkové fólie stlačený do kuličky. Hliník má totiž schopnost odvádět statickou elektřinu a pomáhat zabránit slepování oblečení.
Jak můžete své oblečení změkčit?
Pokud vaše oblečení vychází z pračky poněkud tuhé, problémem může být tvrdá voda. Ta totiž obsahuje velké množství rozpuštěného vápníku a hořčíku, které se mohou při praní usazovat na oblečení. Ideálním řešením je nainstalovat do přívodu vody systém na změkčování vody. Ten by měl s měkkostí pomoci a chrání také vaši pračku.
Pokud to není možné, můžete vyzkoušet vlněné kuličky do sušičky. Jsou opakovaně použitelné a cenově výhodné alternativy, které změkčují oblečení tím, že se o něj v sušičce lehce otluče a vyřeší se tak jeho tuhost nebo žmolky. Můžete je také zkusit použít při sušení polštářů, protože kuličky pěkně vyhladí všechny hrudky výplně.
ZDROJ: https://living.iprima.cz/co-vsechno-nici-aviviz-471129
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: RDNE Stock project: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-mydlo-bila-kosile-pracka-5591655/