Spolupráce

Začnete spořit, až…? Zapomeňte na výmluvy, nastavte si reálné cíle a motivaci

Jestliže jste se ještě nepřidali k Čechům, kteří vlivem koronavirové krize začali šetřit tak jako nikdy, rozhodně o tom alespoň začněte přemýšlet. Mít finanční polštář znamená zajistit si klidnější spaní. Sestavením domácího rozpočtu a nalezením správné motivace k šetření budete mít peníze více pod kontrolou a ještě si vytvoříte nový návyk.

Lákadel, která vás dennodenně svádějí k tomu, abyste otevřeli své peněženky, rozhodně není málo. Snadno se tak dostanete do situace, kdy zjistíte, že peníze utrácíte rychleji, než jste schopni je vydělat. Nastavte si správné cíle i motivaci, které vás nastartují k efektivnímu šetření.

Když spoří mladí

Pro mladé je spoření o trochu komplikovanější než pro starší věkové skupiny, protože v něm obvykle nevidí takovou perspektivu. Pro začátek je dobré si určit cíl snažení. Když víte proč, případně na co, hned se vám budou střádat peníze o něco lehčeji. Rozhodně není potřeba, abyste každý měsíc odkládali tak vysokou částku, že vám nezbyde dost na jídlo nebo zábavu. Mějte na paměti, že každá dvacetikoruna se počítá. Čím dříve si zvyknete šetřit, tím lépe. V průběhu času pak budete schopni dávat si stranou více peněz.

Spočítejte si: Když si každý den odložíte do prasátka alespoň 20 Kč, za 365 dní ušetříte zajímavou částku – 7 300 Kč.

Když začínáte s málem

Mezi nejčastější výmluvy ohledně spoření patří, že lidé nevědí, jak z malého příjmu ukrojit i část na úspory. Jestliže ještě nemáte spořicí účet, založte si jej a každý měsíc na něj posílejte takovou sumu, kterou si můžete dovolit. Peníze se vám na tomto typu účtu zúročí. Navíc je budete mít kdykoliv k dispozici.

Tip: Existuje několik metod, které vám mohou pomoci s efektivním šetřením. Podle jedné z nich je vhodné rozdělit si výdaje na díly. Nanejvýš 50 % příjmů by pak mělo padnout na pokrytí nezbytných nákladů, 30 % na věci, které byste si rádi pořídili, ale k životu je nutně nepotřebujete, a 20 % byste si měli uložit pro strýčka Příhodu.

Když nemáte ten správný stimul

Kde není motivace, nejsou ani výsledky. Spořicí cíle mohou být různé. Někdo touží po dovolené, někdo chce nové auto, jiný zas psa. Najděte to, po čem toužíte vy. V ideálním případě si své cíle i vizualizujte. Dejte si například obrázek vysněného sporťáku na ledničku, ať si svou motivaci co nejčastěji připomínáte.

Dejte vale zbytečným výdajům

Posviťte si také na své měsíční výdaje. Současná konzumní doba sice velí: více vydělej, více utrať, to však neznamená, že se tím musíte řídit. Prozkoumejte všechny své položky ve výdajích a zaměřte se na ty zbytné, jako je každodenní káva ve vaší oblíbené kavárně, časté nákupy i dražší účty za zábavu. Ve chvíli, kdy to vše uvidíte černé na bílém, budete mít příležitost dostat svůj rozpočet pod větší kontrolu.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button