Dům a zahradaRady a tipy

Vyberte si krb, který budete milovat. Hlavní je myslet na bezpečnost

Krb je jistě snem nejednoho z nás. Moct se večer posadit na pohovku a sledovat plameny, které olizují dřevěná polena, je jistě nesmírně romantické a skutečně to navodí atmosféru pohody a klidu. Možná se ale domníváte, že pořídit si krb – to je vlastně jen samá starost. Krby sice mají přesně daná pravidla při instalaci, ale pokud si na začátek pozvete odborníka, který vše dobře přeměří a vyhodnotí, nebude výběr krbu a jeho instalace žádným problémem.

Klíčové je především umístění krbu, tak aby byl vhodně začleněn do stavby a také aby zajistil správnou cirkulaci vzduchu. Podle toho také určíte, zda bude dostačovat již stojící komín a také zajistíte bezpečnostní požadavky. Zní to jako hodně práce, ale jisté je, že jakmile poprvé zapálíte oheň, nebudete litovat.

Kam krb umístit?

Krb je vhodné umístit do místnosti s rozměry minimálně 12 m². Z hlediska bezpečnosti se rozhodně krb nehodí do prostorů, kde se manipuluje se zápalnými či výbušnými látkami. Také se nehodí tam, kde je teplovzdušné vytápění s nucenou cirkulací vzduchu, nebo do místností, kde se často využívá digestoř, jelikož tak bude vznikat podtlak, který bezpochyby ovlivní i vlastnosti komínu.

Jaké podmínky je třeba splnit?

Podle normy ČSN by krb měl mít samostatný komín o minimální účelné délce 6–7 metrů a s minimálním průměrem 0,2 m. Nové domy toto již většinou splňují, zejména pokud se s instalací krbu již předem počítalo, ale starší domy mohou mít problém. Pak je nutné uvažovat o možnostech rozšíření nebo rovnou postavení nového komínu. Je nutné zajistit, aby tah komínu by měl být alespoň 12 Pa.

Jak zajistit přívod vzuchu

Dokonalé klima v místnosti, kde je krb, dokáže zajistit především vhodná ventilace. Dostatečně velká místnost se vzduchovým kanálem, netěsností oken a dveří dokáže zajistit dostatečný přísun spalovacího vzduchu. Nejprve je chladný vzduch přiváděn do spodní stavby krbové obezdívky a poté je již teplý vzduch odváděn v horní části obezdívky neuzavíratelnou mřížkou.

Pokud je to žádoucí, je možné ohřátý vzduch rozvádět i do dalších místností. K tomu se hodí pořídit ohebné hliníkové potrubí, které je zakončeno uzavíratelnou mřížkou. Platí však, že celková délka teplovzdušných rozvodů by neměla přesáhnout 12 m a délka dílčích větví 4 m.

Začlenění krbu do celé stavby

Klíčové je zajistit především vhodný povrch v okolí krbu. Podlaha v místnosti tedy musí být z nehořlavého materiálu nebo podložky. Krbové těleso je nutné vhodně tepelně izolovat. Pokud máte nehořlavé stěny, využívá se izolace o minimální tloušťce alespoň 6 cm. Pokud jsou však stěny tenčí než 11,5 cm, je nutné myslet na to, že bude potřeba izolace alespoň 10 cm. V jiných případech může být nutná také tepelná obezdívka, zejména pak u stěn z hořlavých materiálů a nosných stěn ze železobetonu.

Jak zajistit maximální bezpečnost?

Z bezpečnostního hlediska by měla u krbu stačit keramická, kamenná, cihlová, skleněná anebo kovová podložka. Je však nutné zajistit, aby byla dostatečně dlouhá a široká. Ujistěte se také, že vše kolem krbu je zcela nehořlavé. Zapomeňte na koberec nebo jakékoliv snadno vznětlivé doplňky.

Na pálení se nehodí smrkové nebo borovicové dřevo, které obsahuje pryskyřici, jež má tendenci prskat a může zapálit okolní objekty. Tyto druhy dřeva se dají využít pouze na podpal.

Ujistěte se také, že dodržujete dostatečný odstup od záclon, závěsů a již zmíněných koberců. Ideálně by tato vzdálenost by měla být nejméně 80 cm, ale raději i mnohem větší.

ZDROJ: https://guide.archiexpo.com/choosing-the-right-fireplace/

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Mikhail Nilov ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button