Vlašské ořechy, které můžete skladovat celé roky? Se zavařováním je to hračka
Vlašské ořechy jsou zcela nezbytnou součástí vánočního pečení. Každoročně se po nich shání hospodyňky, cukrářství i velkovýrobny, protože bez vlašských ořechů jednoduše nebude žádné pořádné vánoční cukroví. Možná se vám zdá, že vy máte problém přesně opačný – každoročně se vám na zahradě urodí spousta těchto ořechů a vy nevíte, co si s nimi počít. A dopadne to většinou tak, že je rozdáte, nebo nakonec skladujete tak dlouho, až zežluknou. Je to ale velká škoda. Proč zbytečně plýtvat takto vzácnou surovinou, když můžete úrodu snadno skladovat i dlouhé roky. Jak na to vám poradíme v tomto článku.
Nejlepší volbou je zavařování. Že jste o něm ještě neslyšeli? Nikdy není pozdě naučit se něco nového. Můžete zavařovat v hrnci, horkovzdušné troubě, nebo i v mikrovlnce. Zvládne to skutečně každý.
Nejvýživnější ořechy
Pěstovat vlašské ořechy se vyplatí. Nejen že jejich cena v obchodech každoročně stoupá, ale patří také k vůbec nejvýživnějším ořechům. Můžete je využít nejen do vánočního cukroví, ale také do buchet, domácí granoly nebo je jen ta uzobávat ke svačině.
Všichni ale víme, že skladovat jakékoliv ořechy je docela problém. Bývají velmi náchylné ke žluknutí, plesnivění nebo je napadají moli či jiná domácí havěť. Pokud navíc ořechy neskladujete správně, mohou také velmi rychle ztrácet svou bohatou chuť a čerstvost. Máte-li v plánu uchovávat je maximálně rok, vyplatí se je zamrazit. Možná nebudou už tak čerstvé jako zrovna vyloupané, ale ve většině případů si zachovají dostatečnou kvalitu alespoň pro pečení.
Daleko efektivnější způsob jak zajistit, že budou ořechy skutečně svěží a chutné, je zavařit je. Můžete je takto konzumovat i několik let a budou stále chutnat velmi podobně jako, když byly čerstvě vylouskané. Zavařením zajistíme náchylným jádrům dlouhodobou trvanlivost.
Čím začít?
Ještě před samotným loupáním je nutné nechat ořechy řádně proschnout. Nejlepší je rozmístit je na dobře větraném a teplém místě, klidně v blízkosti topení. Tam je nechte pár dnů odležet, aby se vám poté snadno loupaly. Jakmile je vyloupete, měli byste nechat jádra proschnout znovu. K zavařování vybírejte pouze kvalitní plody, které jsou bez plísně a zápachu a s proschnutím nespěchejte, klidně může zabrat i několik týdnů.
Zavařování na plotně
Pro zavařování ořechů budete potřebovat umyté, vysterilizované a suché sklenice. Zajistěte si také nová šroubovací víčka. Do sklenic nasypete zcela proschlá jádra ořechů, sklenici naplňte asi 1 centimetr pod okraj. Před uzavřením zkuste sklenici jemně protřepat. Ořechy si často ještě sednou a utvoří se místo pro další. Poté sklenice pevně uzavřete a bez jakéhokoliv nálevu je dejte do zavařovacího hrnce vedle sebe tak, aby se sklenice nedotýkaly. Sklenice poté zalijte vodou a vařte na mírném plameni asi 10 minut od chvíle, kdy se voda začala vařit. V případě potřeby můžete sklenice zatížit, aby se nepřevracely nebo do sebe netloukly. Nakonec sklenice vyndejte, nechte vychladnout a máte hotovo.
Zavařování v mikrovlnce
Pokud se vám nechce se zavařováním příliš namáhat, zvolte nejjednodušší variantu v mikrovlnce. Vyloupaná jádra opět naskládejte do vysterilizovaných suchých sklenic a otevřené sklenice dejte ohřívat do mikrovlnné trouby. Tento způsob se hodí zejména tehdy, pokud máte jen pár menších sklenic. Zahřívejte zhruba 2 minuty na nejvyšší stupeň, poté vyndejte, zavíčkujte, otočte ještě teplé dnem vzhůru a nechte pořádně vychladnout.
Zavařování v troubě
Začátek postupu je stejný – dobře už jej znáte. Vysušená jádra vložte do suchých a čistých sklenic, ty pevně uzavřete a předehřejte si také troubu na 250 stupňů. Sklenice dejte do pekáče nebo na plech a zalijte je nízkou vrstvou vody. Plech dejte do trouby a zavařujte asi 8–12 minut se zapnutým horkovzduchem. Poté vyndejte, nechte vychladnout a skladujte v temně a chladu.