Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Včela, vosa nebo sršeň: Které žihadlo bolí nejvíc?

Každého z nás už pravděpodobně někdy bodla včela, vosa nebo dokonce sršeň – většinou v dětství, například o letních prázdninách. Ne každý však ví, že jedy těchto tří druhů hmyzu jsou velmi odlišné. Rozdílné chemické složení znamená různé reakce na bodnutí a různou míru bolesti.

Které žihadlo bolí nejvíce?

Bodnutí sršně bolí více než bodnutí včely nebo vosy. Toto tvrzení platí asi pro každého, kdo byl někdy tímto hmyzem poštípán. O to překvapivější je skutečnost, že žihadlo sršně je až 50krát méně toxické než žihadlo včely. Přesto žihadlo sršně bolí více. Sršeň je totiž mnohem větší a průměr i délka jejího žihadla jsou větší. Navíc žihadlo nemá háčky, a proto sršeň může někoho bodnout i několikrát (to platí i pro vosy, ale pouze samičky mají jed, který způsobuje bolest).

Včela má menší žihadlo, které nepronikne tak hluboko pod kůži. To však neznamená, že její žihadla jsou příjemná. To, co nemá na velikost, je vyváženo intenzitou jejího jedu. Podle intenzity bolesti tedy vítězí sršeň, ale včelí žihadlo může být také bolestivé. Účinky sršního bodnutí se však často přeceňují. Existuje rčení, že sedm žihadel sršně může zabít koně a tři žihadla člověka. Výjimkou je extrémní jedovatost sršně obrovského, který naštěstí žije pouze v Asii.

Včelí žihadlo

Na jedné straně včelí žihadlo obsahuje spoustu jedu, který naštěstí můžeme využít i dobrým způsobem, například k léčbě bolavých kloubů. Jednotlivé složky jedu vzájemně zvyšují účinek, působí v tzv. synergii, která rychle způsobuje otoky a alergické reakce. Včelí žihadlo má navíc háčky, takže se zasekne do kůže, a ještě několik minut po útoku pumpuje do rány jed z jedového váčku. Bohužel včela brzy po vytržení žihadla umírá.

Sršni

Sršni jsou hmyzožravci a živí se jiným velkým hmyzem, například včelami. Můžete v něm vidět, jak sršni útočí na včelí úl. Všichni lidé, kterým se tento pohled nelíbí, si však musí uvědomit, že sršni se stávají kořistí i jiných živočichů v přírodě. Sršně s oblibou konzumují někteří ptáci nebo kudlanka nábožná, která je považována za jednoho z nejpozoruhodnějších lovců. Bránit se naučily i některé včely – několik desítek včel se dokáže přilepit na sršně a zahřát ho vibracemi svých křídel až na 47 °C, což je pro sršně smrtící.

Vědecká pozorování

Pokud vás zajímá přímé srovnání bolesti způsobené žihadlem včely, vosy nebo sršně, doporučujeme studii amerického biologa Justina Schmidta, který na sobě vyzkoušel, jak nepříjemná jsou bodnutí jednotlivých druhů hmyzu.

Hodnotil intenzitu bolesti na stupnici od 1 do 4, kde hodnota 1 znamená nejmenší bolest, například pokud žihadlo sotva poranilo lidskou kůži. Hodnota 4 naopak označuje nejsilnější bodnutí, které může způsobit křeče i u odolných lidí. Hodnoty u sršňů (rodu Dolichovespula maculata, který se vyskytuje pouze v Americe) jsou řádově stejné jako u vos.

Může být bodnutí hmyzem nebezpečné?

Ano, samozřejmě může být – a to zejména, pokud jste na některý z jedů alergičtí. Příznaky alergické reakce:

  • potíže při polykání
  • omezené dýchání, astmatické potíže
  • zmatenost
  • anafylaktický šok – ztráta vědomí

Pokud normálně nejste alergičtí, nemělo by pro vás být bodnutí nebezpečné. Pouze v případě, že vás žihadlo bodne do obzvláště citlivého místa, například do jazyka nebo krku, kde hrozí udušení, doporučujeme rychle vyhledat lékařskou pomoc.

Běžnou reakcí na bodnutí je zvýšená bolest v poraněném místě, svědění, zarudlá kůže a otok. Tyto příznaky by měly odeznít během dvou dnů až jednoho týdne. Alergická reakce trvá déle než jeden den. Místo bodnutí může být silně oteklé a příznaky mohou být doprovázeny bolestí břicha, kopřivkou, průjmem nebo závratěmi. Ti, kteří trpí alergií a byli bodnuti včelou, vosou nebo sršněm, by měli okamžitě vyhledat lékaře, aby předešli šoku.

Pokud vás bodla včela, vosa nebo sršeň, můžete se snadno otrávit, protože tato žihadla obsahují jed. Pro skutečnou otravu organismu se však jedná o příliš malé množství. Pokud hovoříme o skutečně smrtelné dávce, uvádí se až 500 včelích žihadel u dospělého člověka a asi 50 u dítěte. Po takovém útoku mohou včelí žihadla vést k selhání ledvin.

Jak se rychle vypořádat s hmyzím bodnutím?

Pokud vás bodla včela, je důležité žihadlo rychle, ale opatrně vytáhnout. Žihadlo je stále živý organismus a proniká stále hlouběji do kůže. Je důležité ho nevymačkávat, protože obsahuje jed, který by se ještě více rozšířil do vašeho těla. Žihadlo rychle seškrábněte nehtem a snažte se jedovatý váček na jeho konci nestlačit.

To platí pouze pro včelí žihadlo – vosy a sršni obvykle žihadlo v kůži nezanechávají. Pokud chcete zmírnit příznaky včelího bodnutí, vyzkoušejte starý domácí lék: na postižené místo můžete přiložit plátek cibule. Velmi účinné je také použití gelu s propolisem, který se dá pořídit v lékárně. Má chladivý účinek a kromě úlevy od bolesti je účinný i proti spáleninám od slunce.

Alergické reakce nicméně nepodceňujte – postup zdravotních potíží je v takovém případě velmi rychlý a hrozí vážné komplikace. Zejména u dětí je lékařská pomoc skutečně zásadní, protože jakmile upadne alergik do šoku, může snadno dojít k zastavení oběhu a dýchání. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, vždy raději kontaktujte lékaře, případně přímo pohotovost, kde vám poradí jak postupovat.

ZDROJ: https://medlineplus.gov/ency/article/002847.htm
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Gundula Vogel: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-leto-zvire-rozostreni-27151280/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button