Vaše oči jako nečekaná vstupní brána pro covid. Zánět spojivek vás může zaskočit
Z posledních let většina z nás velmi dobře zná typické příznaky covidu, ke kterým patří například vysoká horečka, suchý kašel, ztráta čichu a chuti nebo únava. Víte ale, že jedním z poměrně častých příznaků tohoto onemocnění může být také zánět spojivek? Pomůžeme vám poznat jeho typické projevy a také správně nastavit léčbu, abyste nemuseli trpět zbytečně dlouho.
Nečekaný projev onemocnění
Všichni jistě víme, že koronavirus se primárně přenáší kapénkami vzduchem a asi nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních cest dýchacích. Je to také ten důvod, proč jsme museli nosit ochranné roušky a respirátory. Ty nás ale neochrání stoprocentně, protože koronavirem se můžeme nakazit i prostřednictvím očí. Je to sice trochu nečekané, ale je to skutečně pravda.
Přenos viru v tomto případě probíhá přes oční sliznici a tímto způsobem vzniká také zánět spojivek, jenž často bývá prvním příznakem onemocnění. Prostřednicím oka se dále vir dostává do nosohltanu a dále může pokračovat až do plic.
Jak poznáte, že máte zánět spojivek?
Toto onemocnění, jinak nazývané také jako konjunktivitida, je nepříjemné oční onemocnění, které má typické projevy. Nejprve se objevuje zarudnutí oka, slzení, svědění, citlivost na světlo nebo také hnisavý výtok. Důvodem vzniku potíží bývá nejčastěji virová nebo bakteriální infekce, ale na vině může být rovněž alergická reakce nebo poranění oka.
V případě, že na sobě pociťujete některé z popisovaných symptomů, zaměřte se také na to, zda se neobjeví některé další běžné příznaky covidového onemocnění. Pro úlevu od obtíží spojených se zánětem spojivek se obvykle používají kapky, gely nebo masti.
Jak zabránit přenosu?
Je jasné, že za celý den se člověk svého obličeje dotkne nesčetněkrát. Jenže právě tento zlo(zvyk) je jednou z častých příčin, jak se vir do těla dostane. Přenos viru je velice snadný, pokud se dotknete infikovaného místa a následně si virus zanesete do oka. Proto nezbývá opět než jen zdůraznit, jak zásadní je pravidelné a důsledné mytí rukou, a to teplou vodou a mýdlem, minimálně po dobu dvaceti sekund. Rovněž je třeba snažit se co nejméně si sahat do očí.
Riziko zvyšují i kontaktní čočky
Mnoho lidí, kteří mají dioptrie, dává před brýlemi přednost kontaktním čočkám. V situaci, kdy hrozí přenos nemoci přes prostředí oka ale možná dává smysl dát na chvíli čočkám pokoj a sáhnout opět po brýlích. V období chřipek a nachlazení zkuste na chvíli čočky odložit a oprašte dioptrické brýle. Ty totiž dovedou oko nejen chránit, ale také zamezí opětovnému kontaktu s očima při manipulaci s kontaktními čočkami. Stejně tak byste čočky neměli používat, jestliže již pocítíte typické příznaky zánětu spojivek. Vir je totiž schopný napadnout spojivku, kterou kontaktní čočky nechrání.
Jak postupovat v léčbě?
Na léčbu zánětu očních spojivek se dá koupit řada volně prodejných léčiv. Pokud se ale u vás něco podobného objevilo poprvé, vždy se vyplatí zajít raději k lékaři. Sami totiž nedokážete odhadnout, zda jde o virový nebo bakteriální původ, případně zda se nejedná o následek alergie. Lékař může vaše oko vyšetřit a stanovit nejlepší způsob léčby, který povede co nejrychleji k úplnému uzdravení. Také může doporučit vhodná opatřená do budoucna, aby se infekce již neopakovala. Pokud je navíc zánět spojivek spojen s onemocněním covid, je třeba doporučovat režimová opatření a vyhnout se tomu, aby se virus šířil dál.
ZDROJ: https://www.webmd.com/eye-health/covid-19-and-your-eyes
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Almada Studio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-holka-oci-609549/