Vánoční hvězda vám nevydrží? Vyvarujte se těmto chybám a můžete ji mít na několik let
Vánoční hvězda patří k typickým symbolům českých Vánoc. Jenže málokomu vydrží déle než do Nového roku. Přitom to vůbec tak nemusí být, jen možná vaší květině nevěnujete tu správnou péči, kterou potřebuje. Zjistěte, co nejspíš děláte při pěstování vánoční hvězdy špatně a budete mít jistotu, že letos vám tato krásná květina rozhodně vydrží.
Chyba už při nákupu
Při výběru vánoční hvězdy či jakékoliv jiné rostliny je nutné si velmi pečlivě ověřit její stav ještě než za ni zaplatíte a odnesete si ji domů. Prohlédněte si, zda není napadená nějakou chorobou nebo škůdcem, ale také zda zemina v květináči není přelitá, nebo naopak příliš suchá. V takovém případě by také rostlina mohla zahnívat, plesnivět či být povadlá.
Pokud na první pohled vidíte, že není v perfektním stavu, nemá smysl ji kupovat, už ji asi nezachráníte. Jako první radu lze tedy více než doporučit si vánoční hvězdu při výběru důkladně a zblízka prohlédnout a koupit jen tu, která je v dobrém stavu.
Vánoční hvězda miluje teplo
Vánoční hvězda je tropickou rostlinou, a proto nesnáší zimu a průvan. Vezmete-li v úvahu, že jejím původním domovem je Mexiko, je jasné, že s chladem u ní nepochodíte. Proto na to myslete i tehdy, pokud vás upoutá nějaká květina na vánočních trzích. Jestliže strávila celý den nebo i více venku na chladě, pak je jasné, že její kondice nebude zrovna skvělá a ani přechod do vytopeného bytu už ji nezachrání. Rostlina se může nachladit stejně jako člověk, takže je možné, že jí po příchodu do tepla opadají poupata i barevné listy.
Změny teplot jsou velkým rizikem
Vánoční hvězdu není vhodné kupovat ani v supermarketu. Nepatří totiž do běžné nabídky a obvykle se s ní podle toho zachází. Nemá ani pořádný obal a možná někde jen tak ležela ledabyle na prochladlém skladu. Po cestě domů vám může snadno nachladnout a doma ji zase pořádně zatopíte, když jí postavíte na okno nad radiátor. Takové skokové změny teplot jsou pro rostlinku tragédie. Není se pak čemu divit, že na to zareaguje třeba právě opadem listů.
Kam s ní?
Každá rostlina potřebuje ke svému životu určité podmínky. Vánoční hvězda by měla být umístěna umístěte na světlém místě bez přímého slunečního svitu, ideálně do pokoje, kde je teplota okolo dvaadvaceti stupňů Celsia, avšak ne blízko zdroje tepla. Jak jsme již řekli, vánoční hvězda nemá ráda chladný vzduch, takže buďte opatrní i v případě větrání. Květinu zalévejte jen odstátou vodou o pokojové teplotě. Se zálivkou rostlině dopřejte i pravidelné hnojení. Vyplatí se udržovat zeminu mírně vlhkou, nikoliv však přelitou a voda by nikdy neměla zůstávat stát v podmisce.
Co po Vánocích?
Poměrně mnoho lidí bere vánoční hvězdu jako zpestření vánoční výzdoby, ale po svátcích už tak nějak nevědí, co s ní a často zcela zbytečně končí v koši. Přitom tato rostlina jde snadno pěstovat klidně i několik let. Jak ale správně postupovat? Po Vánocích je vhodné hvězdu seříznout na výšku kolem deseti centimetrů. Ze stonku poteče bílé latexové mléko, jehož proud zastavíte tak, že se poraněného místa krátce dotknete vroucí vodou nebo je podržíte nad plamenem svíčky.
Následně rostlinku přesuňte na světlé, ale chladnější místo (stačí dvanáct až čtrnáct stupňů) a mírně omezte zálivku. V létě je také možné pěstovat ji venku – na balkoně či na zahradě, přitom nezapomínejte na pravidelné dávky hnojiva. Nelekejte se, že postupně přijde o všechny své barevné listy a nahradí je klasické zelené. Je to běžný proces.
Když zase uběhne další rok, nezapomeňte ji čtyři týdny před Vánocemi zatemňovat tak, aby měla dny dlouhé jen osm až devět hodin. Díky tomu listy zase zčervenají a budete mít znovu krásnou dekoraci.
ZDROJ: https://www.semena.cz/blog/41_vanocni-hvezda-jak-se-o-ni-starat-aby-prezila-dele-nez-jen-do-stedreho-dne.html, primanapady.cz
ZDROJ obrázku: Pixabay