Topení dřevem vyjde nejlevněji. Kde dřevo sehnat a na co se zaměřit?
Děsí vás zprávy o rostoucích cenách energií a přemýšlíte, jak to zvládnete vy a vaše domácnost? Faktem je, že náklady na elektřinu a plyn jsou skutečně astronomické. Není tedy divu, že kdo může, ten se snaží najít alternativní možnosti topení, a to včetně přechodu na dřevo. Je sice také pravdou, že palivové dříví i pelety zdražily obdobně, ale stále vychází jejich pořízení výrazněji výhodněji. Navíc pokud na to půjdete chytře, můžete ušetřit ještě víc. Pokud tedy tuto změnu zvažujete, určitě se vám budou hodit následující informace.
Bohužel realita je taková, že ceny energií mohou snadno zruinovat i rozpočet velmi dobře situovaných rodin. Není divu, že se každý snaží nějakým způsobem drahé energie nahradit. Jednou z možností je pak topení dřevem. Pokud tedy doma kamna máte a možnost topení dřevem je uskutečnitelná, asi sami brzy zjistíte, že tímto způsobem můžete ušetřit zdaleka nejvíc. Palivové dříví můžete nakoupit u prodejců, ujistěte se ale, že je dostatečně vyschlé. Vyschlé dříví připravené k topení totiž obvykle bývá dražší než takové, které ještě musíte někde rok či dva uskladnit a nechat vyschnout. K nákupu tedy přistupujte opatrně a s rozmyslem.
Mimo klasického palivového dřeva je možné k topení využít také pelety. Jde o malé válečky lisovaných dřevěných pilin. Díky nim se dá velmi efektivně a ekologicky vytápět dřevem. Navíc pokud máte ještě i kotel s automatickým přikládáním, je toto topení téměř bez práce.
Kolik bude dřevo stát?
Všechno zdražuje a výjimkou samozřejmě není ani dřevo. V ČR se však cena dřeva na různých místech poměrně dost liší. Například na Vysočině, kde se nachází ještě stále hodně kůrovcového dřeva, nakoupíte za daleko lepší peníze než jinde. I tak je ale třeba se připravit, že oproti loňsku bude dřevo dražší až o několik desítek procent. Nejlepší je obvolat více prodejců a poptat se na možnosti i cenu. Mnohdy se vyplatí připlatit si i za dopravu z druhého konce republiky, pokud seženete dřevo za výhodné peníze.
Dřevo si zpracujte sami
Nejlevněji nakoupíte dřevo z jehličnatých stromů, které lze sehnat okolo 1200 až 1300 za korun za metr krychlový. Oproti tomu dřevo listnatých stromů je dražší, kdy je třeba počítat s cenou okolo 1500 a 1900 korun. Záleží samozřejmě také na tom, zda koupíte dřevo připravené rovnou k topení, nebo jej koupíte po větších kusech, které si budete muset sami zpracovat.
Stejně tak dráž než loni koupíte i peletky, které oproti loňsku místy zdražily až o 40 procent. Zatímco loni kilo pelet stálo zhruba 6 korun, dnes mohou být ceny klidně i dvakrát vyšší. Platí ale, že čím více nakoupíte, tím nižší bude cena, takže pokud máte velké skladovací prostory, nebojte se nakoupit na celou zimu dopředu.
Pokud plánujete topit výhradně dřevem, je nejlevnější možností využít takzvanou samotěžbu, kdy si po domluvě s majitelem lesa nařežete dřevo sami. Jeden kubík je možné sehnat i za stovky korun, zatímco za již nařezané dřevo zaplatíte rovnou tisíce.
Dřevo musí vyschnout
Když dřevo přinesete z lesa a nařežete si jej na vhodná polena, je nutné nechat je ideálně aspoň rok na suchém místě vyschnout a až teprve pak je použít k topení. Jestliže ale máte dřeva málo a budete muset topit letos připraveným dřívím už i letošní zimu, skutečně nemáte času nazbyt. K vyschnutí je totiž ideální právě dostatečně teplé a slunné počasí.
V lese pak můžete rovnou kácet soušky, tedy stromy, které z nějakého důvody uschly samy. Dnes jde často o kůrovcové dřevo, tedy nejčastěji smrky, které uschly v lese právě v důsledku napadení kůrovcem (nebo kvůli jiným chorobám). Palivové dřevo, které není dostatečně vyschlé, špatně hoří, má menší výhřevnost a takový kouř také více zanáší komín.
I soušky je ale nezbytné co nejdříve nařezat a naštípat na polena. Ty potom vyskládejte na suché a slunné místo, kde je nechte řádně prosušit. Dřevo je potřeba skládat minimálně 15 centimetrů nad terén, například na nějaký rošt či staré palety. Polínka by se měla srovnávat kůrou dolů, naštípanou stranou nahoru, a ne příliš těsně k sobě, aby mezi dřevem mohl dobře proudit teplý a suchý vzduch, který vysušuje nejrychleji.
V létě usušené dřevo je potřeba přeskládat do dřevníku, anebo je nutné jej alespoň řádně chránit proti dešti, sněhu i vlhku od země.
Které dřevo je nejlepší?
Pamatujte i na to, že do každého topidla se hodí jiné dřevo. Do krbových kamen bude nejlepší tvrdé dřevo nebo dřevo z ovocných stromů, naopak listnaté měkké stromy i jehličnany budou hořet velmi rychle a také vyprodukují spoustu odpadu, který budete muset nákladně odstraňovat.
Dřevo „vlastní výroby“
Pokud vlastníte pozemek, kde mohou růst stromy, můžete zapracovat i na tom, abyste příští sezóny topily vlastním dřevem. Pro toto jsou ideální rychle rostoucí stromy, například japonský topol, vrba Smithova či olše a jeřáby. I když to může znít bláznivě, vězte, že třeba topoly se na štěpku sklízí již po třech letech a v pěti letech z nich lze vyrobit palivové dříví. Takže když začnete teď, určitě neprohloupíte.
Než se ale do sázení pustíte, vyplatí se poptat se někoho, kdo pěstování stromů rozumí a řekne vám, zda je vaše půda vůbec na daný záměr vhodná a případně poradí s dalšími otázkami, které jistě budete mít.
ZDROJ: https://www.elektrina.cz/cena-pelet-2021-levne-a-ekologicke-vytapeni-domacnosti
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Maria Ilaria Piras: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/drevo-priroda-tmavy-zima-122588/