Tipy, jak ochladit byt i bez klimatizace
Trápí-li vás vedro, které vyhřívá i váš byt, můžete vyzkoušet některé způsoby, jak vzduch v bytě ochladit i bez použití klimatizace. Vesměs se jedná o jednoduché a levné metody.
1. Rolety, žaluzie, závěsy
Důležité zabránit slunečním paprskům, aby se přes okna dostaly do interiéru. Přes den proto zatáhněte všechny rolety, žaluzie a závěsy, a to hlavně v poledních hodinách Sïce budete mít v bytě přítmí, zato letní žár nebude mít takovou šanci váš byt vyhřát. Vnitřní prostory bytu zůstanou o několik stupňů chladnější než venkovní. Například závěsy již nejsou příliš v módě, ale Italové i jiné jižní národy dobře vědí, proč si je v bytech ponechávají. Nejúčinnější jsou těžké tmavé závěsy, kterými slunce do bytu nepronikne. Zvýšení neproniknutelnosti závěsů dosáhnete tím, že je vždy ráno namočíte. To má další efekt, neboť odpařovaná voda ochlazuje vzduch v interiéru.
2. Ventilátor
Ve staré Číně vynalezli vějíř, kterým se dámy ovívaly. Vzduch se tak rozhýbe a zároveň i trochu ochladí. Na stejném principu dnes fungují ventilátory, které vytvářejí mírný průvan působící ve vedru velice příjemně. Ventilátory jsou dostupné pro každého a dokáží alespoň částečně nahradit klimatizaci. Jsou vhodné i pro ty, kteří z různých důvodů klimatizaci používat nemohou. Výběr ventilátorů je široký, takže si můžete vybrat mezi stolními, stojanovými či stropními, které jsou nejefektivnější. Stropní ventilátor totiž díky své velikosti dokáže ochladit vzduch v celé místnosti.
3. Mokré prostěradlo
Namočení prostěradla se může jevit jako primitivní opatření, ovšem je velice účinné. Namočené prostěradlo pověste před okno a vzduch proudící do bytu se ochladí, zvlhčí a teplota uvnitř klesne. Namočit můžete i záclony, a to nejlépe rozprašovačem na květiny.
4. Pyžamo do mrazáku
Po dobu horkých dnů vyměňte peřiny, deky nebo přikrývky za obyčejné prostěradlo, nebo prázdné povlečení. Tento způsob zakrývání znají ti, kteří cestují na dovolenou do jižních států. Ochladit se navíc můžete tím, že prostěradlo nebo i pyžamo dáte před spaním na hodinu do mrazáku. Flanelové a froté povlečení vyměňte za satén či mikrovlákno. Také pomůže se před spaním osprchovat nikoliv však ledovou vodou, která uzavře póry, ale vlažnou. Neutírejte se a nechte pokožku přirozeně oschnout.
5. Vypněte elektrické spotřebiče
Nevěřili byste, kolik tepla dokáže vyprodukovat zapnutý televizor, počítač nebo 100W žárovka. Pokud se v bytě navíc vaří, peče nebo žehlí, je v horkých dnech těžké byt ochladit. Místo večerního sledování televize si zahrejte karty, vyřizování mailů odložte na ráno a do lustru namontujte úsporné žárovky. Spotřebiče ovšem nestačí vypnout jen dálkovým ovladačem, jelikož tak zůstanou v tzv. stand-by režimu a jsou stále v provozu, při kterém se zahřívají a teplo se šíří do okolí. Musíte je vypnout hlavním vypínačem. Na místo teplých jídel a oblíbených koláčů si raději udělejte studené pokrmy. Budete se cítit svěžeji a váš byt nebude působit jako sauna.
Další jednoduché tipy
Větrejte jen v noci a snažte se vytvořit průvan. Jsou-li v místnosti dvě okna, jedno otevřete dokořán a druhé jen na ventilačku, čímž se vytvoří dva různé velké průduchy, mezi kterými vzduch proudí rychleji. V létě se zbavte těžkých koberů a po bytě choďte bosí. Můžete také ochladit stěny tím, že podle nich postavíte misky, vázy a sklenice naplněné kostkami ledu. Také vana naplněná studenou vodou vzduch ochladí. Na záclony, závěsy i do vzduchu může rozprašovat ledovou vodu.