Dům a zahradaZajímavé články

Přehřívání interiéru zabrání jen kvalitní venkovní rolety. Jaké jsou možnosti?

V tropických vedrech, které všichni z nás v posledních týdnech zažívali, jistě každého napadlo, zda by se u něj doma nedala ještě lépe vyřešit izolace. Ideálně tak, aby vám skrze okna do bytu nepronikalo prakticky žádné teplo. Odpovědí na tento problém může být venkovní stínění, které představuje velmi účinnou ochranu před přehříváním interiéru. Jestliže tedy máte možnost si jej na okna instalovat, není důvod, proč otálet. Víte ale, jak takové stíněné vybrat, co je důležité a jak to udělat, aby bylo skutečně efektivní?

V létě už je pozdě

Je jasné, že pokud si na řešení stínění vzpomenete uprostřed parného léta, už je trochu pozdě. V takovém případě je asi nejlepší prostě pořídit klimatizaci. Bohužel počáteční investice do klima systému je často velmi vysoká, a navíc se jedná o energeticky poměrně nákladnou věc, která není ani ideální pro zdraví.

Levnějším řešením bývají vnitřní žaluzie, ale ty pouze zamezí přístupu slunce, nicméně rozpalování interiéru skutečně nedovedou zamezit. Proto na stínění myslete včas, ještě před letní sezónou a pořiďte do oken venkovní rolety, screenové rolety, bioklimatické pergoly nebo markýzy.

Jak na ovládání?

Ovládání venkovního zastínění bývá snadné – může být buď je automatické a elektronické. S manuálním ovládáním se nicméně dnes setkáváme jen zřídka. Máme-li ovládání dálkové či automatické, mívá venkovního stínění také nejrůznější čidla (tepelná, světelná), která sama vyhodnocují situaci a pomáhají nastavit stínící techniku tak, aby před vedrem maximálně chránila. Dnes už žaluzie můžete často ovládat i pomocí mobilní aplikace.

Venkovní žaluzie do oken

Jedná se o samonosné žaluzie, které jsou stavebně zcela nenáročné a není tedy třeba provádět kvůli jejich instalaci žádné stavební úpravy. Jedná se o zajímavý prvek, který perfektně dotvoří vzhled vašeho domu a pomocí lamel můžete snadno regulovat množství světla, které chcete vpustit do našeho bytu. Jaké jsou výhody tohoto řešení?

 • regulovatelné nastavení stínění
 • termoregulace, snížení hluku, ale také ochrana před zloději
 • různá šířka lamel

Venkovní rolety

Venkovní rolety jsou poskytují skvělou ochranu před sluncem i vniknutím zvenku. Ve vytaženém stavu jsou takřka neviditelné, protože se ukrývají v pouzdru. Jsou ale velmi účinné, což znamená, že poskytují i velkou ochranu proti případným nezvaným návštěvníkům. Mezi nejvýznamnější benefity patří:

 • ochrana soukromí
 • stínění i izolace
 • tlumí venkovní hluk
 • možnost integrované sítě proti hmyzu

Screenové rolety

Jedná se o velmi odolné venkovní i vnitřní stínění. Tyto rolety se vyrábí ze speciální látky, která dovolí průnik světla, ale zároveň velmi dobře izoluje proti teplu.

 • vysoce kvalitní a odolné látky
 • termoregulační efekt
 • využití také pro atypická řešení oken nebo pergol

Bioklimatické rolety

Tyto rolety jsou vhodné pro terasu a zahradu. Jedná se o velmi moderní a inovativní řešení pro zastínění venkovních ploch. Nejčastěji se využívají ke stínění pergol, kdy největší předností je možnost rozdělení střechy na více nezávislých sekcí, které se dají ovládat individuálně podle dopadu slunečních paprsků.

 • naklápěcí lamely
 • zatažené zachytí i prudký déšť
 • LED osvětlení

Markýzy

Markýzy jsou stále oblíbeném druhem stínění. Nabízí totiž velmi rychlé a pohodlné řešení právě tam, kde se hodí mít nad hlavou čas od času střechu, ale někdy ji prostě chcete dát pryč a vystavit se slunci.

 • jednoduchá montáž
 • spolehlivá dlouhodobá životnost
 • možnost čidla na slunce a vítr
 • kvalitní látky se speciální povrchovou úpravou

Venkovní stínění není radno podcenit

Venkovní stínění by se ideálně mělo řešit již během stavby domu. Je to totiž zásadní věc, která ovlivňuje komfort bydlení. Pokud již dům máme postavený, není nutné si zoufat – venkovní stínění je možné instalovat na už hotovou stavbu, ale připravte se na stavební úpravy nebo omezení, se kterými budete muset při výběru počítat. Přesto se tato investice vždy vyplatí, protože tak ušetříte spoustu peněz za chlazení a v zimě zase můžete zabránit únikům tepla.

V každém případě platí, že je dobré obrátit se na odborníky, kteří daným věcem dobře rozumí a navrhnou nejlepší řešení pro vaše bydlení. Samostatnou kapitolou pak bývá stínění v bytových domech, kde je nutné dodržovat určitá pravidla, takže možnosti jsou pak ještě omezenější.

ZDROJ: vekra.cz, ceskykutil.cz

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Bryan Geraldo: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-tmavy-okno-stin-586414/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button