Dům a zahrada

Naučte se vybrat správnou desku do kuchyně

Kuchyně je místo, kde nejen vaříme, ale setkáváme se zde s celou rodinou, obzvláště je – li spojena s obývacím prostorem. Proto pro plánování jejího vybavení je důležité věnovat nějaký čas. Nejvytíženějším místem kuchyně je asi pracovní deska, proto by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, který je odolný a nějakou dobu nám vydrží.

Materiál

Vaříte – li pravidelně, vyplatí se investovat do kvalitnějšího materiálu. V současné době je na trhu poměrně široká nabídka. Pojďme si tedy některé z nich představit.

Laminátová deska

Ta je v současné době asi nejrozšířenější. Kromě nízké ceny nabízí i širokou škálu barev a stylů. U tohoto materiálu však musíme počítat s náchylností k mechanickému poškození či s možným bobtnáním v případě vniknutí vody (nekvalitní zpracování spojů). Nelze ji přebrousit a v případě poškození se musí vyměnit.

Dřevěná deska

Tato deska se bez pravidelné péče rychle opotřebuje. Často vysychá, proto je potřeba ji několikrát ročně ošetřit speciálním olejem. Především pak místa, která jsou poblíž sporáku či dřezu. Je také náchylná k tvorbě skvrn, které můžeme přebrousit.

Nerezová deska

Představuje luxusní variantu, která je v současné době poměrně moderní. Nevýhodou je její vysoká pořizovací cena. Nahradí to její pozitiva – je odolná vůči vysokým teplotám a je hygienická. Nevýhodou je horší údržba, neboť není v našich silách udržet ji stále lesklou.

Keramická deska

Obdobně luxusní varianta jako nerez, je však velmi křehká a po nárazu může prasknout.

Přírodní kámen

Jeho nevýhodou je pórovitost, jež způsobuje vsakování tekutiny, čímž vznikají velice odolné skvrny. Pro tento případ je doporučována pravidelná impregnace. Problém s pórovitostí lze vyřešit kamenem umělým (akrylátem). Ten je však měkčí, snadno se poškrábe a působí „umělým“dojmem.

Rozměry a umístění desky

Pokud plánujete varnou desku, je potřeba předem promyslet, kde bude umístěna a to také s ohledem na umístění lednice. Důležitou roli hraje i umístění dřezu. Plánujte s ohledem na dostatečně velkou pracovní plochu. Rozmístění jednotlivých oblastí by mělo být takové, aby vše bylo na dosah ruky.

Výška kuchyňské desky je, v ideálním případě, 90 cm od země. Samozřejmě ji lze přizpůsobit vaší výšce. Při určování šířky nezapomeňte na přesah spodní skříňky.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button