Stop klíšťatům na zahradě. Takto se jich snadno zbavíte
Na jaře se probouzejí nejen květiny, ale také hmyz. K nejobávanějšímu druhu, který určitě nikdo nevidí rád, patří bezpochyby klíšťata. Ta se vyskytují nejen v lese, ale mohou být nezvanými návštěvníky i u vás na zahradě. Je potřeba proti nim rázně zakročit, aby vám, vašim dětem i vašim mazlíčkům neznepříjemňovaly život. Pomoc může třeba pravidelné sekání trávy, vymezením prostoru kamínky nebo pískem, ale také vhodný postřik.
Klíšťata nejsou kamarádi
Klíšťata přenášejí vážné choroby jako encefalitidu, která postihuje nervový systém a může vést například k epilepsii, obrně nebo až k úmrtí. Proti tomuto onemocnění je dnes možné nechat se naočkovat, což důrazně doporučujeme. Kromě encefalitidy však hrozí také nákaza boreliózou, která sice obvykle nemívá tak závažný průběh, ale i ta může způsobit trvalé následky.
Schovávají se v trávě i v keřích
Klíšťata potřebují k životu vlhké prostředí. To najdou v rostlinném porostu, ale také ve zbytcích rostlin. Právě takové mikroklima je ideální pro jejich život a umožňuje jim také snadné množení. Nejčastěji se dá klíště chytnout ve vysoké trávě nebo v keři. Plné jsou jich i listnaté lesy, ale stále častěji se objevují i na zahradě, kde je pro ně větší šance na ukořistění vhodné potravy.
Aby byla zahrada bezpečným místem
Je hned několik způsobů, jak výskyt klíšťat na zahradě omezit. Samozřejmostí je i při pobytu na zahradě využívat repelent. Tímto způsobem sice zabráníte tomu, aby na vás klíště vlezlo a přisálo se, ale je to jen částečná ochrana, kterou navíc musíte neustále obnovovat a myslet na ni. U zvířat a dětí navíc může být složitější dohlédnout na to, aby byli skutečně chráněni po celou dobu pobytu venku.
Co pomůže také snížit riziko výskytu klíšťat u vás na zahradě, je krátký sestřih trávníku. Klíšťata se pak nemají pořádně kde uchytit a ani takovou trávu nevyhledávají. Jakmile tedy tráva trochu povyroste, zkraťte ji, trávu vysušte na slunci a poté ji spalte.
V okolí dobu je také možnost využít dlažbu, kamínky nebo štěrk. To může snížit vlhkost a pomůže to udržet klíšťata v dostatečné vzdálenosti od obytných a rekreačních prostor. Je to dobrá metoda, jak klíšťata odradit. Na suchých a rozpálených plochách se jim vůbec nelíbí a dvakrát si rozmyslí, zda se tímto směrem vydají.
Žádné vlhké dřevo
Pokud na zahradě skladujete dřevo na zimu, je dobré posunout ho do míst, kde netrávíte svůj volný čas. Právě zde se totiž kumuluje vlhko, které může klíšťata lákat.
Potrava pro slepice
Slepicím klíšťata chutnají – pokud je máte, využijete toho a vypusťte je na zahradu. Je tu sice poměrně velké riziko, že vám ji zaneřádí slepičinci, ale stojí to zas to – ochrání vás před nezvanými hosty a nemocemi.
Zabraňte vstupu zvířat
Okolí chat a chalup, které jsou v blízkosti lesa jsou často vyhledávaným místem i pro některou lesní zvěř. Hledají zde potravu a úkryt. Jenže právě vysoká zvěř je oblíbeným hostitelem klíšťat a může je na vás pozemek zavléct. Proti vysoké zvěři můžete vysázet některé rostliny, které ji odradí. Je to například pažitka, česnek, levandule, oregano, tymián nebo cibule. Ani to však není stoprocentní a vsadit byste měli také na spolehlivé oplocení.
Zkuste postřik
Pokud nic jiného nezabírá, vyplatí se vyzkoušet také postřik. Použít nejde na celý les nebo městský park, ale na zahradu si s ním vystačíte a klíšťat se zbavíte poměrně rychle a jednoduše. Samozřejmě je potřeba s ohledem na přírodu volit takový postřik, který je šetrný a ekologický a neničí i jiné užitečné organismy. Takový postřik umí ochránit zahradu až na tři měsíce. Můžete s ním začít od dubna, naposledy má smysl ho aplikovat v září.
ZDROJ: https://www.gardentech.com/blog/pest-id-and-prevention/protecting-your-lawn-and-garden-against-ticks
Klíšťata láká především výrazný zápach hostitele biologického původu (hnisající zranění, průjmové komplikace), Samozřejmě mám na mysli domácí mazlíčky. Jelikož se pozorovací schopnosti klíštěte mohou rovnat leda s krtkem a s rychlostí to také není „na bednu“, purytánsky se spokojí někdy s člověkem. Já používám repelent a ikdyž se mnohdy stějně stanu obětí komářího vpichu myslím, že proti klíšťatům funguje výrazně lépe. Ale jak svět skutečně vnímá klíště nebo jakýkoli jiný druh nemůže vědět nikdona světě. Zpracování informací je vždy na konkrétním mozku.