Recyklujte správně. Zjistěte, zda do kontejnerů patří plastové sáčky nebo třeba keramika
O recyklaci se v posledních letech mluví čím dál více. A je to dobře. Poslat použité věci do druhého kola je správné a chrání to naši přírodu. Jenže problém jer, že řada lidí neví (nebo ignoruje) pravidla, co kam patří. Nepomáhají ani nálepky na kontejnerech. Stále v nich končí věci, které tam nepatří, a pracovníkům v recyklačním středisku jen komplikují práci.
Pojďme si tedy ještě jednou zopakovat, co lze recyklovat a co naopak do kontejnerů dávat nemůžeme. Ne všechny produkty, které jsou zdánlivě z plastů se mohou do žlutých kontejnerů házet. A podobně to platí i u skla nebo papíru. Řada lidí také netuší, co dělat třeba s vánočními světýlky nebo baterkami. Jak jste na tom vy? Zjistěte, zda recyklujete správně nebo ještě máte mezery. A když už nyní budete vědět jak na to, pak s chutí do toho. Recyklujte – ale jen správně.
Co lze recyklovat
Tyto věci se dají recyklovat a opětovně použít k výrobě dalších produktů. Pokud je tedy doma máte, najděte pro ně správný recyklační kontejner a hlavně je nevyhazujte do komunálního odpadu. Tam rozhodně nepatří.
Kartony od mléka
Dříve se kartony od mléka nedaly recyklovat, a možná proto to řada lidí dodnes nedělá. Časy se ale změnily a dnes již existují technologie, které umí tento materiál zpracovat a opětovně využít. Krabice od mléka tedy bez potíží můžete hodit do kontejneru na plasty. Nezapomeňte je ale pečlivě vymýt.
Plastové sáčky
Netušíme proč, ale řada lidí stále hází mikrotenové sáčky od pečiva nebo zeleniny přímo do koše na běžný komunální odpad. Přitom právě takové igelitové sáčky jsou typickým příkladem materiálu, který se dá lehce opětovně využít a je škoda jej pálit ve spalovnách. Pokud tedy ještě sáčky stále používáte (i když dnes se již dají úspěšně nahradit ekologickými variantami), dávejte je alespoňˇň do kontejnerů na plastový odpad.
Baterie
Baterie v žádném případě nepatří do popelnice. Je nutné je zanést do specializovaného kontejneru a nechat je ekologicky zlikvidovat. Obsahují nebezpečné látky, které rozhodně do spalovny ani na skládku nepatří, neboť tam mohou nadělat velkou neplechu.
Léky
Léky nevyhazujte nikdy do koše, ani je nevylévejte do odpadu nebo do záchodu. Jak si tušíte, často obsahují látky, které čistička odpadních vod nedokáže zachytit a ve vodě pak zůstávají i nadále. A lidé je pak pijí, i když vůbec nemocní nejsou. Mohou z toho vznikat hormonální problémy nebo rezistence vůči lékům, která není žádoucí. Nepoužité léčivo vždy vraťte do lékárny. Na obalech léků je to tučně napsáno, ale lidé to bůhvíproč ignorují.
Žárovky a světýlka
Tyto věci do koše nepatří. Odneste je do sběrného dvora nebo je vraťte do obchodu, kde jste je koupili. Řada obchodů vám dokonce na oplátku poskytne slevu na jiný produkt.
Co nelze recyklovat
Keramika
Keramické nádobí nepatří do kontejnerů na sklo ani nikam jinam. Můžete je zkusit zanést do sběrného dvora, ale řada z nich tento materiál neakceptuje. Keramika se tedy většinou nedá úspěšně zrecyklovat, ale časem se určitě dočkáme toho, že to půjde.
Rozbité sklo
Při recyklaci si dejte pozor na rozbité sklo. Malé kousky skla by neměly do kontejneru přijít. Mohou totiž zaprvé zranit lidi, kteří sklo třídí a pracují s ním, zadruhé pak mohou způsobit zaseknutí stroje na recyklaci. Takové malé kousky tedy raději hoďte do běžného komunálního odpadu. Celé lahve a jiné skleněné kusy větších rozměrů samozřejmě nejsou problém a do kontejnerů na sklo patří.