Dům a zahradaRady a tipy

Prožijte karanténu v duševní pohodě. Zaměstnejte svůj mozek těmi správnými aktivitami

I ti nejodolnější již jistě touhle dobou musí pociťovat nepříjemné dopady karantény. I když pracujete z domu, nemáte strach o své blízké, ani vás netrápí obavy o budoucnost, jen těžko si lze představit, že jste celou situací nezasaženi. Dotýká se skutečně každého, i když samozřejmě v jiných rovinách a jinak silně.

A až už chceme, nebo ne, na každého z nás může dopadnout splín, nuda nebo podivná trudomyslnost. Možná vás z toho všeho začíná bolet hlava, jímat úzkost a třeba začínáte pociťovat i strach. Pokud rána nejsou veselá a těžko hledáte něco, co by vás trochu rozveselilo, je potřeba začít dělat aktivity, které vás přivedou na trochu jiné myšlenky a uleví vaší přepjaté psychice.

Každému z nás se totiž změnil život. I kdyby vaše práce zůstala beze změn, určitě je jiné alespoň to, že si nemůžete jen tak zajít na oběd nebo na kávu a nemůžete se ani setkat s přáteli. A právě tyto změny v rutině mohou mít dříve nebo později vliv na vaše duševní zdraví a mohou se objevit nepříjemné projevy úzkostí nebo i deprese. Do toho se navíc mohou přidávat složité rodinné vztahy, které mohou být nuceným pobytem v karanténě ještě vypjatější, a zachovat si duševní zdraví může být najednou daleko těžší než kdy dřív. Tyto tipy by vám ale mohly pomoci cítit se alespoň trochu lépe.

Odstřihněte se od technologií

Depresi a strach velmi umocňuje neustálé čtení zpráv na internetu. Pokud máte celý den po ruce mobil a neustále scrollujete na další a další články, pak je načase dát si od něj chvíli pauzu. Ano, v každém případě je nutné zůstat informováni, ale neviste na telefonu od rána do večera. Nebojte se na to jít radikálně a klidně úplně smazat nějaké aplikace, které vám zbytečně berou čas i energii.  Co takhle smazat Instagram a místo něj si tam dát aplikaci na domácí cvičení? Zabijete dvě mouchy jednou ranou a vaše duševní zdraví na tom bude hned lépe.

Dejte si čas přemýšlet

Všechno se nyní mění. Padají dlouhodobé plány, vznikají nové problémy a výzvy, na nic se nedá spolehnout, protože prostě nikdo neví, co bude za pár dní, týdnů nebo měsíců. Vy si ale dopřejte čas se nad vším v klidu a s chladnou hlavou zamyslet. Pokud se jedná o peníze, o které se nejvíce bojíte, posaďte se a plně zhodnoťte svou finanční situaci. Dejte si dohromady všechny informace z účtů, sesumírujte si dluhy a další výdaje. Počítejte a počítejte a hned budete mít jasněji v tom, do jaké míry jsou vaše obavy reálné a co se s nimi dá dělat. Tím, že budete vědět, jak na tom skutečně jste a co můžete udělat, se budete cítit bezpečněji a v klidu. Mít plán je vždycky lepší než tápat v temnotě obav a nejistot.

Karanténa může být zábavná

Pokud vám dny plynou všechny stejně a pomalu už ani netušíte, kdy tohle všechno začalo, pak jste na hraně toho, co váš mozek dokáže zvládat. Je to velké riziko, že padnete do naprosté odevzdanosti, rutiny a skepse, ze které se budete jen těžko hrabat ven. Udělejte si jasný plán. Rozvrh, který vám pomůže žít život i v karanténě naplno a neupadat do temných představ.

Začněte svůj den něčím, co „chcete“, spíše než „musíte“ dělat. To vám dá první pozitivní nakopnutí do nového dne. Jakmile si splníte pracovní úkoly, naplánujte si něco, co děláte rádi. Mohou to být drobnosti jako dobrá káva, četba románu nebo sledování dalšího dílu seriálu. Udělejte věci, na které jindy nemáte čas – co takhle roztřídit tu hromadu časopisů, vyklidit skříň, vyčistit auto, probrat fotky atd? Udělejte si týdenní plán a na každý den si napište jednu zábavnou aktivitu, kterou chcete dělat. Budete vědět, co vás čeká, a mozek vám nedovolí myslet na strachy a obavy.

Zaměstnejte ruce

Chcete-li ulevit hlavě, zaměstnejte ruce. Manuální práce dokáže skutečné divy. Vyzkoušejte rytmické pohyby, jako je hnětení těsta, krájení zeleniny, hraní na nástroj nebo šití. Můžete malovat, tvořit něco kreativního, inspirovat se na internetu a vytvořit si zajímavé doplňky do bytu. Pro muže se zase jistě najde přímo doma řada výzev, které dlouho odkládali – co třeba konečně vymalovat chodbu nebo opravit tu skříň? Při manuální práci ubíhá čas velmi rychle a ani si nevšimnete, kam se poděla všechna vaše špatná nálada.

Hrajte si

Puzzle, křížovky, sudoku, staré dobré lodě, město moře, kanastu nebo cokoliv jiného, k čemu máte doma prostředky. Hry pomáhají člověku uvolnit se, vrátit se do časů dětství, kdy starosti neexistovaly. Kognitivní hry navíc zdokonalující paměť, pozornost a dovednosti logického myšlení. Jsou skvělé v tom, že brání vaší mysli neustále analyzovat negativní situaci a odvedou vaši pozornost jinam.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button