Dům a zahradaRady a tipy

Proč si vybrat dřevostavbu? Zbaví vás strachu z požáru i plísní

Chystáte se stavět dům nebo třeba chatu? Určitě pak zvažujete různé možnosti, styly, použití materiálů a jejich výhody i nevýhody. Mnoho lidí nyní lákají dřevostavby. Ty jsou v posledních letech poměrně dost oblíbené, o čemž svědčí třeba i to, že za loňský rok byl každý sedmý dům postaven jako dřevostavba. Důvodem je samozřejmě nejen celková tendence vracet se k přírodním materiálům, ale třeba také to, že dřevostavba se většinou staví rychle, má vysokou kvalitu a není ani předražená. Líbí se vám dřevostavby, ale máte pochybnosti o tom, jak se v nich skutečně žije a co je pravdy na tom, že je uvnitř vlhko a mají nižší životnost než zděné domy?

Rychlá výstavba

Většinu lidí na dřevostavbách láká právě to, že postup stavby je velmi rychlý. Od zahájení stavby může dům stát do tří až čtyř měsíců. Před létem se tedy rozhodnete a klidně na podzim už můžete bydlet v novém. To vše samozřejmě za předpokladu, že vás nezbrzdí nějaké nečekané překážky a pracujete se spolehlivými dodavateli. Domy vystavěné na bázi dřevěných materiálů také respektují současný trend ohledu na životní prostředí a přírodu. Na výstavbu klasického nízkopodlažního domu ze dřeva se v průměru spotřebuje pouze sedm vzrostlých stromů a na patrovou stavbu asi jedenáct.

Jak je na tom s životností?

Mnoho obav vzniká z přesvědčení, že dřevěná stavba nevydrží tak dlouho jako klasicky zděná budova. Dřevo je přírodní stavební materiál, který se využíval již od nepaměti, a není tedy důvod domnívat se, že by měl omezenou životnost. I dnes stojí řada dřevěných domů, které se stavěly před stovkami let. V případě kvalitního materiálu a profesionálně odvedené práce máte zaručenou velmi dlouhou životnost v řádech sta let.

Vlhkost a plísně

Dalším z mýtů, s nimiž se dřevostavby potýkají, bývá to, že se v nich drží vlhkost, a vznikají uvnitř škodlivé plísně. Je to ale skutečně jen mýtus, je to totiž spíše naopak. Stěny dřevěného domu bývají opatřeny důmyslným systémem parozábran, které vlhkost drží pěkně venku a dovnitř žádná nepronikne. Pokud chcete mít skutečnou jistotu, můžete před předáním požádat o finální blower door testy. Jedná se o specifickou zkoušku, při které se v podstatě dům nafoukne vzduchem a testuje se, zda někudy vzduch neuniká.

Dům můžete proti vlhkosti navíc ochránit celou řadou efektivních způsobů. K nim patří například unikátní systém monitoringu vlhkosti Moisture guard. Při jeho použití se do konstrukce domu zabudují chytrá čidla, která umožňují sledovat jakékoliv vlhkostní výkyvy, čímž prodlouží životnost celého domu. Dřevostavby se mohou pyšnit hypoalergenním prostředí, kde se nedrží zdraví škodlivé plísně, takže se zde perfektně žije i lidem s alergií či astmatem.

Nosnost je dostatečná

Přestože jsou stěny dřevostavby tenké, vůbec se nemusíte bát, že by neunesly všechno co budete potřebovat – bez obav na ně můžete zavěsit nábytek či těžké police. Dřevostavba se totiž skládá z pevných fermacellových desek, jimiž jsou přiklopeny nosné hranoly domu. Tento materiál je schopen na jediné hmoždince udržet až padesát kilogramů. Obavy z chabé konstrukce tedy rozhodně nejsou na místě.

Požáru se není třeba bát

Jste-li milovníci svíček či otevřeného ohně v krbu, možná máte strach, že dřevostavba pro vás není zcela ideálním řešení. Je naopak prokázáno, že dřevěná konstrukce zvládne případný požár lépe než například ocelová. Vysvětlení vychází ze samotného použitého materiálu. Jakmile začne hořet, vznikne na nosných dřevěných prvcích konstrukce zuhelnatělá krusta, která brání dalšímu ohoření. Ke dřevu se totiž nedostává tolik potřebný kyslík, které by postup plamenů podporoval. Navíc požár dřevostavby je obvykle snazší uhasit a nebortí se tak náhle jako konstrukce z oceli.

ZDROJ: https://www.wagnermeters.com/moisture-meters/wood-info/advantages-wood-building/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button