CestováníDům a zahrada

Připravte chatu na sezónu. Co je třeba udělat, než si zde budete užívat volno?

Přes zima se většina chat a chalup ukládá k zimnímu spánku. Pokud nemáte chatu přímo na horách, kde byste si mohli užívat zimních radovánek, je asi nejlepším řešením chatu zazimovat a nechat ji přes zimu tak. Jakmile se ale začnou objevovat první teplé sluneční paprsky, je načase dát chalupu zase pěkně do pořádku, aby mohla dobře sloužit po celou sezónu. Vyplatí se pustit do chat a chalup svěží vítr, abyste si chvíle oddechu mohli vychutnat naplno. Takto se na novou sezónu snadno připravíte i vy.

Nezapomeňte důkladně vyvětrat

V chatě zavřené během celé zimy se hromadí prach, špína, roztoči a čerstvý vzduch nemá šanci přes utěsněná okna a dveře proniknout. Kromě pachu zatuchliny by vám ale větší problémy mohly způsobit také plísně. Proto jakmile otevřete okenice, rozhodně nezapomeňte pořádně vyvětrat a přivést do chaty čerstvý vzduch.

Zkontrolujte okapy a střechu

Chatové oblasti bývají typicky plné stromů a různých dřevin. Určitě se tedy může stát, že vám na střechu a do okapů napadá spousta listí nebo jehličí, které je dobré včas odstranit. Pokud se listí usadí v okapech, mohou nastat potíže. Snadno tam pak zvlhne a může ucpat odtok. Vždy na jaře je proto ideální okapy vymést, abyste měli po zbytek roku klid.

Myslete na komín

Chata bez krbu není rozhodně to pravé ořechové. Zatopit si může být příjemné i během letních večerů, kdy je to ideální čas na trochu romantiky. Logicky je však potřeba pravidelně kontrolovat stav komínu, který se topením zanáší. Jednou ročně dokonce povinně ze zákona musíte pozvat na pomoc kominíka. Zda je komín třeba vyčistit zjistíte jednoduchým testem. Pod ohniště dejte zrcadlo, přes které pak uvidíte nahoru do komína. Jestliže nahoře neuvidíte světlo, je to jasný důkaz, že bude potřeba komín protáhnout.

Zatočte s plísněmi

Přes zimu se v chatě mohou rozmnožit plísně. Pokud je na stěnách nebo stropech najdete, nečekejte, že se samy odporoučí pryč. Bývají velmi silným soupeřem, proti kterému je potřeba rázně zakročit. Hledejte i za nábytkem, kde je vlhko a plísně se zde rády množí. Plísně mohou způsobovat lidskému organismu nemalé problémy, a proto je nezbytné se jich zbavit. Využijte různé volně dostupné přípravky proti plísním, případně můžete kontaktovat specializovanou firmu, pokud se vám nepodaří plísně odstranit svépomocí.

Dopřejte chatě pořádný jarní úkli

V chatových oblastech žije obvykle méně lidí, a proto je to ideální útočiště pro menší zvěř, která zde hledá snadný zdroj potravy. Je možné, že i ve vaší chatě se částečně zabydlely třeba myši, veverky, kuny, či plchové. Snadno se přes malinké spáry dostanou do chatky a začnou vyvádět. Okoušou všechno, co se dá, po všem pobíhají a nechávají za sebou také trus. Je jasné, že pokud takovou spoušť objevíte, je třeba celý prostor kompletně vygruntovat. Tato možná roztomilá zvířátka mohou být nositeli různých nemocí a bakterií. Zvláště rizikové jsou kuchyňské linky, kde se připravuje jídlo, a pokud budou znečištěny trusem, hrozí skutečně vážné potíže. Vezměte si na pomoc koncentrovanější přípravek, který je efektivnější, než běžný saponát.

Zapojte lednici

Během delší nepřítomnosti by měla být chladnička prázdná, měla by se nechat odmrazit a zůstat otevřená, aby se větrala. Až ji po příchodu spustíte, nezapomeňte ji také dobře vytřít a potraviny ukládat až do perfektně uklizené a zprovozněné ledničky.

Vyprašte peřiny i matrace

Staré povlečení svlékněte a vyperte, raději i dvakrát, rozhodně tím nic nezkazíte. Peřiny vyprašte a nechte je ideálně venku řádně vyvětrat nebo je odneste do čistírny na pořádně vyčištění. V peří se totiž snadno a rádi usazují roztoči a jiné mikroorganismy, které mohou zvláště alergikům způsobovat problémy. Stejný postup aplikujte i na matrace. Pokud už jsou staré, zkuste tento rok zainvestovat do nákupu nových.

Vrhněte se na koberce

V kobercích se přes zimu bezpochyby nashromáždilo množství prachu. Pořádně je tedy vysajte a vyklepejte. Klidně je přehoďte přes plot a klepadlem pořádně vyprašte.

Myslete na podlahy

Když budete mít koberce venku, vyplatí se popadnout mop a pořádně vytřít každý kout v domácnosti. Vezměte si na pomoc silnější dezinfekční přípravek, abyste se zbavili všech škůdců i bakterií.

Zkontrolujte hasicí přístroj

Ten by na žádné chatě neměl chybět. Přeci jen se zde často manipuluje s otevřeným ohněm a při požáru může dřevěná konstrukce vzplanout raz dva. Zvažte revizi hasicího přístroje, ať máte jistotu, že skutečně funguje a bude po ruce, když jej budete potřebovat.

ZDROJ: https://www.pineca.com/blog/prepare-cabin-summer.html

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele mali maeder ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button