Rady a tipyZdraví

Potravinová alergie a intolerance: Co jsou nejčastější viníci?

Máte pocit, že vám po jídle není dobře, nafukujete se, je vám nevolno nebo zažíváte další nepříjemné pocity, aniž byste znali příčinu? Může se jednat o jedny z prvních příznaků potravinové alergie nebo intolerance. Možná jste alergikem a ani o tom nevíte. Jak se s touto diagnózou vypořádat a co se dá dělat, aby vám bylo lépe?

Když vám jídlo nedělá dobře

Výskyt potravinové intolerance je poměrně častý – říká se, že jí trpí až téměř polovina české populace. Příznaky těchto potíží jsou ale často jen velmi nenápadné a plíživé. Oproti potravinové alergii, která má silné a závažné projevy, je intolerance obvykle charakterizována výrazně méně patrnými projevy. Objevují se například bolesti hlavy, zažívací obtíže, nadýmání či nepříjemné vyrážky a ekzémy. Zjistěte, které potraviny jsou v tomto ohledu nejrizikovější a jak zabránit nepříjemným projevům.

Mléko

Asi nejčastěji způsobuje nepříjemné problémy kravské mléko. Alergie na mléčnou bílkovinu se obvykle projevuje už u kojenců, ale někdy se ukáže až později. Obvykle lze kravské mléko nahradit třeba ovčím nebo kozím, ale někdy ani to nepomůže. Kozí mléko je svým složením podobnější mléku mateřskému než kravskému a snadněji se nám tráví. Je užitečné, protože obsahuje nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, vitaminy skupiny B a mnoho dalších velmi prospěšných látek.

Nemusí se však vždy jednat jen o nesnášenlivost mléčné bílkoviny, často je na vině i laktóza. V takovém případě už ale mluvíme o intoleranci. Lidé, kteří jí trpí, nemají dost enzymu laktázy a nejsou schopni zpracovat a vstřebat mléčný cukr. Mléčné produkty je pak třeba nahrazovat těmi rostlinnými (sójovým, ovesným nebo rýžovým mlékem).

Lepek

Intolerance na lepek je dnes poměrně častá. Jedná se o nesnášenlivost bílkovinového komplexu obilných zrn, takzvaného glutenu. Ten se vyskytuje nejen u pšenice, ale také v dalších obilovinách. Dnes je však na trhu již řada bezlepkových výrobků, které dokážou stravování plnohodnotně doplnit. Nejčastější alternativy, kterými je možné nahradit běžné obiloviny, jsou například pohanka, kukuřice, rýže, jáhly nebo quinoa.

Ořechy

Agresivní alergickou reakci mohou vyvolávat právě skořápkové plody. Je třeba na ně dávat skutečně pozor, protože pro alergika stačí sníst jen malý kousek a ihned se dostaví anafylaktický šok. Alergie na oříšky je navíc poměrně častá, takže je třeba brát toto riziko poměrně vážně. Ze semínek nejvíce alergizují sezamová či lněná semínka, která se ale bohužel poměrně často přidávají do pečiva, takže se s nimi můžete setkat poměrně často. Velmi dobrým řešením je péct si chleba doma, případně vyhledávat ten tradiční, který je vyráběný z chlebového kvasu.

Sója

Prudká reakce bývá také na sóju, které je proto potřeba se v případě alergie skutečně obloukem vyhýbat. Zkřížené reakce však hrozí také na jiné boby a luštěniny, třeba čočku, sezam, kokos či slunečnicový olej. Sója sice obsahuje mnoho hodnotných aminokyselin, má však nízký obsah vápníku a vitaminu B12. Pokud právě jejím prostřednictvím doplňujete do těla bílkoviny, můžete po čase začít bojovat se zdravotními problémy. Pokud se však sóji nechcete za žádnou cenu vzdát, volte tu fermentovanou, která je díky tomuto procesu prakticky bez alergenů.

Ovoce

Alergií na ovoce existuje hned několik, liší se také reakce našeho těla. Zcela běžná je například alergie na jablka, jahody, višně nebo kiwi. Pro mnoho lidí je ale zakázaná také konzumace broskví nebo meruněk. Alergie na ovoce bývá docela nevyzpytatelná a může se také průběžně měnit. Nejjednodušší je spojit se s alergologem, pokusit se najít “viníka”, kterému se je pak potřeba zcela se vyhnout.

ZDROJ: https://www.healthline.com/nutrition/common-food-allergies

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button