Padání vlasů není jen estetický problém. Tělo tak hlásí problémy a nedostatek vitamínů
Češete se nebo si myjete vlasy a připadá vám, že najednou zůstává v odtoku nebo na kartáči podezřele mnoho vlasů? Vypadávání vlasů může znenadání postihnout jak muže, tak i ženy. A důvody jsou různé. Každopádně je to signál, který by vás měl donutit zamyslet se nad vaším životní stylem. Může za tím být velká ztráta váhy, prodělaná nemoc, ale také nevhodný jídelníček, v němž chybí minerály či vitamíny.
Jak získat zpět vysněnou hřívu? Prvním krokem je najít příčinu, a hlavně vypadávání zastavit. Teprve pak je možné uvažovat nad tím, jak vrátit vlasům sílu, zdraví a původní hustotu.
V prvé řadě je nutné si uvědomit, že kvalita vlasů s věkem klesá – a je to zcela přirozený proces. Nekrásnější vlasy máme všichni okolo puberty a pak už to jde z kopce. Po třicítce tedy vlasy jistě budou padat více, a není to příznak žádného vážného zdravotního problému.
Příčiny problémů
Příčin může být několik. Mohou nastat každá zvlášť, ale často spolu i souvisejí. Běžně se jedná například o prodělané onemocnění nebo operaci. Častým důvodem je třeba i hubnutí. Sice možná budete mít radost ze shozených kilogramů a lepší figury, ale vlasům hubnutí většinou moc neprospěje. U žen bývá obvyklou příčinou i vysazení hormonální antikoncepce.
Obligátním důvodem je taktéž stres. Náročné životní situace, psychické či fyzické vypětí, obavy a problémy se projeví na kráse vždy, a na vlasech nejvíce. U žen se také musí počítat s vypadáváním vlasů po porodu, které postihne většinu novopečených maminek.
Bohužel, občas může padání vlasů ukazovat i na vážnější příčinu – onemocnění štítné žlázy, jater či ledvin, někdy i na rakovinu. Pokud tedy nemůžete nijak odhalit některou z výše uvedených příčin, zvažte návštěvu lékař, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku.
Obvykle se vypadávání dostaví po 2 až 3 měsících od doby, kdy řešíte jednu či více z výše uvedených příčin. Při odhalování příčin tedy musíte vzpomínat dále do minulosti.
Stravování
Jedním z nejspolehlivějších způsobů jak napravit škody je vhodné stravování. V lékárně se vyplatí zakoupit si doplňky stravy s obsahem železa a zinku, dále pak s vysokým podílem křemíku. Vaše stravování by mělo být pestré a vyvážené. Vybírejte potraviny bohaté na železo a zinek, ale také na fosfor a bílkoviny. Do jídelníčku zařaďte luštěniny, ryby, různé druhy oříšků a semínek a samozřejmě i co nejvíce ovoce a zeleniny.
Kosmetika
Ačkoliv zdraví vlasů je nutné primárně řešit zevnitř, i vhodná kosmetika může hrát důležitou roli. Rozhodně výběr kvalitní vlasové kosmetiky nepodceňujte. To, co si někdy i každý den aplikujete na pokožku hlavy, významně ovlivní kvalitu vašich vlasů i jejich vzhled. Rozhodně se tedy vyplatí do kvalitní péče investovat a nechat si ideálně poradit od odborníka či lékaře.
Přípravek by měl být schopný vlasy nejen umýt a ošetřit, ale také podpořit jejich růst a ochránit je před poškozením. Při intenzivním padání vlasů je třeba doplnit péči i vyživovacími spreji či pěnou, která dodá objem.
S kosmetikou souvisí úzce i jiná forma terapie, která spočívá v přímém ošetření pokožky hlavy speciální látkou, která obsahuje růstové faktory, kmenové buňky, vitamíny a další podpůrné látky. Pokožka hlavy se lépe prokrví a vlasy se stávají hustší, silnější i lesklejší.
Méně často se stává, že padání vlasů již nelze zvrátit. Toto se děje více často u mužů, ale ani ženy nemusí být ušetřeny. V takovém případě je pak nutné přistoupit k alternativnímu řešení. Většinou hodně pomůže i výrazné zkrácení vlasů a citlivé zacházení s nimi. Existují i možnosti jako je nastřelování vlasů, ale jedná se o velké a finančně nákladné zákroky.