Není jen citron nebo zázvor. Proti chřipce a dalším nemocem pomůže i křen
Skolila vás ke konci zimy chřipka nebo nachlazení? Jistě všichni znáte tradiční přírodní pomocníky jako je med, citron, zázvor nebo podobné ingredience. Jenže když ty už nezabírají, není třeba věšet hlavu – stále máte jedno eso v rukávu. O čem je řeč – přeci o křenu!
Než vyrazíte do lékárny, kde za přípravky necháte několik stokorun, vyzkoušejte léčbu, kterou užívaly již naše babičky. Ty se při léčbě své a svých blízkých spoléhaly na křen, nenápadný kořen se skvělými účinky. Křen zná lidstvo už od starověku. Staří Řekové jej používali na zmírňování bolestí a jeho účinky byly známy i mezi Egypťany či ve střední Evropě. V období renesance se konzumace křenu rozšířila z této oblasti i do dalších oblastí, například na sever, do Británie a později i do Ameriky.
Z rostliny se konzumuje hlavně kořen, který se využívá například jako koření. Neporušený kořen křenu nemá v podstatě žádné aroma. To vzniká až při řezání či strouhání. Tehdy dochází k uvolňování enzymů, ale také léčivých vlastností rostliny.
Vitamín C v plné síle
Křen má skutečně vysoký obsah vitaminu C. Ze 100 gramů křenu získá člověk 50 mg tohoto vitaminu, což je téměř denní doporučená dávka a je to třeba více než z citronu. To byste možná nečekali. A zde to rozhodně nekončí, z křenu získáte i poměrně vysoké množství vitaminu A, minerálů jako železo, hořčík, draslík, vápník či antibakteriálních látek. Dejte ale pozor, abyste křen konzumovali čerstvý – vitaminu C totiž nesvědčí tepelná úprava, za 5 minut vaření se jeho množství sníží až o 10 procent. Zapomeňte tedy na křenovou omáčku a raději křen nastrouhejte třeba ke chlebu a klobáse.
Jak vám křen pomůže
Křen užívaný vnitřně pomáhá odkašlávat, léčí záněty dýchacích cest a má močopudný účinek. Díky antibakteriálním látkám ho lze používat preventivně a také jako podpůrný prostředek při různých zánětech. Pomůže zlepšit i vaše trávení a dostane do pořádku i váš rozházený hormonální systém. Pomůže i těm, kdo trpí žaludečními a dvanácterníkovými vředy či jim správně nefungují ledviny.
Léčivé vlastnosti křenu
- Podporuje obranyschopnost našeho organismu
- Pročistí krev
- Zlepší trávení
- Má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) vlastnosti, a proto se využívá při zánětech dýchacích či močových cest
- Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním
- Hodí se užívat po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru
- Má močopudný účinek
- Používá k inhalacím při rýmě a silném kašli
Vyzkoušejte tyto recepty
Jedním z chutných způsobů jak křen konzumovat je udělat si tzv. křenový med. Smíchejte lžíci nastrouhaného křenu se lžící medu. Pokud chcete lék silnější, dejte křenu lžíce dvě. Směs důkladně promíchejte a skladujte v chladu. Užívejte třikrát denně jednu lžičku. Na chuť si budete muset asi chvílí zvyknout. Křen je koneckonců dost štiplavý a chuťově výrazný, ale zase vám pěkně protáhne dýchací cesty a ihned ucítíte jho účinky.
Je-li na vás křenový med příliš silný, zkuste si vyrobit sirup. Budete potřebovat 250 gramů čerstvě nastrouhaného křenu, který zalijeme sklenicí převařené vody. Směs nechte odstát asi 2 hodiny a poté ji přeceďte Do vzniklé šťávy vmíchejte lžíci medu a šťávu z jednoho citronu. Používejte na suchý kašel a škrábání v krku.A pokud nemáte křenových receptů stále dost, udělejte si křenové placky, které se přikládají přímo na postižená místa a působí opravdu rychle. Co budete potřebovat?
- 1 díl nastrouhaného křenu
- 5 dílů mouky
- 1 díl tuku
Vše promícháte a tvoříte tenké placky, které syrové přikládáte na postižená místa. Ta se během půl hodiny prokrví a bolest poleví. Křenová placka se dá přiložit také na hrudník, nejlépe před spaním, kdy vám uleví od kašle.