Nejúčinnější metody bělení zubů: Od profesionální léčby po domácí metody

Bílé zuby a zdravý úsměv jsou snem mnoha z nás. Proto jsou stále oblíbenější jak profesionální bělicí zákroky v zubních ordinacích, tak domácí kúry prováděné pomocí přípravků z lékáren a drogerií. Jsou všechny tyto metody účinné? Má každý z nás šanci na zářivý úsměv?
Bělení zubů v ordinaci zubního lékaře
Mnoho metod bělení zubů můžeme zvládnout sami. Nelze však popřít, že nejúčinnější metodou, která nás dovede k bílému úsměvu, je návštěva zubní ordinace. Zde však může nastat prozaický problém. Návštěvy u zubaře a profesionální bělení zubů jsou nákladné a pro mnoho lidí to může být nepřekonatelná překážka. Zejména proto, že se často jedná o nemalé částky. Náklady na bělení zubů v zubní ordinaci nebo na klinice šplhají do několikatisícových částek. Navíc odborníci doporučují, aby se zákrok prováděl na řádně připravených zdravých zubech. Samotnému procesu bělení tak často předchází čištění usazenin, odstraňování zubního kamene, ošetření zubního kazu a výměna výplní.

Domácí metody bělení zubů
Mimo jiné i z tohoto důvodu jsou stále oblíbenější domácí metody bělení zubů. Pod pojmem „metody“ se neskrývají zaručené tipy z internetových fór, často založené na tradičních „babských radách“. Jedná se o použití běžně dostupných bělicích přípravků. Patří mezi ně:
- bělicí pasty,
- nástavce na zuby,
- bělicí aplikátory,
- bělicí pásky,
- ústní vody s rozjasňujícími účinky.
Všechny tyto metody se těší stále větší oblibě, a to z několika důvodů. Jsou běžně a široce dostupné, jsou také mnohem levnější než návštěvy klinik a při pravidelném používání mohou přinést opravdu dobré výsledky. Například po použití vhodně zvolené bělicí zubní pasty mohou být změny viditelné již po třech dnech používání přípravku.
Laserové bělení zubů v ordinaci
Pokud se rozhodneme pro bělení zubů v zubní ordinaci, budeme stát před výběrem metody. Jednou z nich může být laserové bělení zubů, a pokud chceme využít služeb zubní kliniky, měli bychom o této konkrétní metodě vážně uvažovat, protože její účinnost je hodnocena velmi vysoko.
Bělení zubů spočívá v odstranění povrchových a hlubších skvrn, obnovení přirozené barvy zubů nebo její úpravy pomocí aktivních bělicích látek. Jedná se o kosmetický zákrok, který má velmi výrazný estetický dopad. Důležité upozornění! S bělením zubů se to dá i přehnat. Můžeme se dostat do bodu, kdy budou naše zuby až příliš bílé. Jejich barva bude nepřirozená a místo aby okouzlovala, bude zbytečně přitahovat pozornost a vyvolávat komentáře. Proto je tak důležité pečlivě zvážit, jakého konečného výsledku chceme dosáhnout. V případě laserové metody jsou odborníci schopni tento proces účinně kontrolovat.
Laserová metoda využívá světlo vhodné vlnové délky, které je obvykle emitováno diodovým laserem. Laserový paprsek aktivuje a urychluje pronikání bělicí látky aplikované na zuby (obvykle na bázi peroxidu vodíku) ze skloviny do hlubší vrstvy zubu, tj. dentinu.
V zubních ordinacích se používají lasery a lampy od různých výrobců a s různým výkonem. V závislosti na těchto parametrech lze zuby zesvětlit o několik tónů, odstínů na stupnici Vita.
Tato stupnice je vzorník odstínů, který se ve stomatologii běžně používá. Vzorník obsahuje 16 modelů zubů, z nichž každý je označen jiným číslem a písmenem. Za nejbělejší zuby se považuje vzor B1. Je to úsměv hollywoodských hvězd, který se však v přírodě vyskytuje velmi vzácně. Proto je třeba být při výběru správné, cílové barvy velmi opatrný. S laserem a kvalifikovaným odborníkem lze tento výběr přesněji kontrolovat.
Samotný zákrok bělení zubů laserem není pro pacienta náročný a trvá přibližně 30-60 minut. Spočívá v nanesení tekutého kofferdamu a jeho vytvrzení pomocí UV lampy. Dalším krokem je nanesení bělícího přípravku na zuby a jeho ozáření.
Celému zákroku by měla předcházet důkladná prohlídka ústní dutiny, péče o výplně, ošetření případných kazů a odstranění plaku či zubního kamene. Pokud to situace vyžaduje, měli byste před laserovým ošetřením podstoupit také protetický zákrok.
To vše prodlužuje dobu celé operace a způsobuje další náklady. Samotné bělení zubů laserem může stát v závislosti na metodě a rozsahu od několika tisíc až přes deset tisíc korun.
Levnější alternativou je použití domácích metod: pásků, aplikátorů, per, nástavců nebo bělicích past.
Bělicí pásky na zuby
Domácí bělení není jen o pastách, ale také o páscích. Jedná se o vysoce oceňovanou metodu, která se vyznačuje vysokou účinností. Jsou to několik centimetrů dlouhé, pružné pásky, které se přikládají na zuby. Díky použití peroxidu vodíku odstraňují skvrny na sklovině. Aby bylo dosaženo požadovaného efektu, je třeba pásky používat několik (až několik desítek) dní na vyčištěných zubech. Sada těchto pásků stojí přibližně od 200 do 1000 korun.
Pásky mohou vybělit zuby o 2-3 tóny, ale pravděpodobně si neporadí s přirozeně žlutými nebo našedlými odstíny zubů. Tato metoda není pro každého – v případě citlivosti zubů a odhalených zubních krčků je lepší se jí vyhnout. Kromě toho existuje vysoké riziko nepřesného přiložení pásků, které může způsobit podráždění dásní a dalších tkání. Stejně jako u jiných metod bělení je nejlepší se nejprve poradit se zubním lékařem. Ten posoudí stav chrupu a zdraví ústní dutiny a pomůže vybrat vhodnou metodu. Může se stát, že odborník nedoporučí používat pásky a doporučí například šetrnější bělicí zubní pastu, u které je menší riziko, že způsobí citlivost zubů.

Používání bělicí zubní pasty
Bělicí pasta je velmi oblíbeným řešením. Její používání se neliší od tradiční čisticí pasty – zuby by se měly čistit důkladně dvakrát denně, ráno a večer po dobu alespoň dvou minut.
V případě past neexistují žádné zásadní kontraindikace, ale i v tomto případě je vhodné se poradit se zubním lékařem. Základní otázka, kterou je třeba zodpovědět, se týká výběru typu pasty. Lze použít bělicí přípravky s abrazivními a leštícími látkami nebo pasty s chemickými bělicími látkami. První typ skvrny obrušuje, zatímco druhý typ past je odstraňuje pomocí – zcela bezpečné – chemické oxidační reakce.
Použití pasty má ještě jednu výhodu. Není to nic složitého. Výsledky lze pozorovat, jako v případě Colgate Max White Ultra Active Foam, již po třech dnech používání.
Ústní voda s rozjasňujícími účinky
Podporou a doplňkem pro domácí bělení může být použití specializované ústní vody. V závislosti na obsažených látkách může ústní voda působit:
- protizánětlivě,
- proti zubnímu kazu,
- pomáhat při krvácení dásní a zmírňovat příznaky citlivosti zubů,
- zesvětlovat,
- podporovat remineralizaci zubů a obnovu skloviny.
Pokud však toužíme po bílých zubech, tak samotná ústní voda nestačí. Výrobci těchto přípravků a zubní lékaři obecně doporučují používání ústních vod s rozjasňujícími účinky jako doplňkový postup při používání bělicích zubních past a dalších přípravků. Ústní voda zvyšuje účinnost pasty, dostává se do těžko přístupných míst, podporuje redukci skvrn na zubech a také chrání před usazováním zubního plaku a samozřejmě osvěžuje dech.
