DárkyDům a zahradaRady a tipyZdraví

Nábytek z palet? Módní záležitost, která se však nemusí vyplatit

V poslední době zaplavuje internet jeden návod za druhým, jak vyrobit nábytek nebo jiné dekorace do domácnosti z palet. Možná vám to připadá trendy, neotřelé a hlavně ultra moderní, ale zamysleli jste se někdy nad bezpečností?

Napadlo vás například to, že palety se vlastně běžně používají k přepravě zboží a jsou tedy pravidelně vystaveny nejen vlivům počasí, ale i hmyzu, zvířatům, trusu a dalším nepříliš příjemným věcem? Kromě toho je většina palet ošetřena speciálními chemikáliemi, které mají za cíl podpořit jejich životnost. Tyto přípravky jsou však většinou toxické a lidskému zdraví vyloženě nebezpečné. Než tedy začnete shánět palety a vymýšlet váš nový projekt, zjistěte, co byste z palet vyrábět určitě neměli.

Postelové rámy

Vyrobit si vlastníma rukama postel z palet se skutečně stalo horkým trendem. Hlavně pro mladé lidi je to samozřejmě nejen atraktivní, ale také dostupná záležitost. Pokud ale nemáte přesné informace o původu palet, pak na tento nápad zapomeňte. Nejen že si můžete do domu přinést nejrůznější hmyz ukrytý uvnitř dřeva, ale také chemikálie, které palety obsahují se v teple začnou uvolňovat a při spánku vám půjdou rovnou do plic. To není moc hezká představa, že?

Domeček pro děti

Zní to neškodně a dokonce velmi romanticky. Proč nepostavit ze starých palet malý domeček na hraní pro děti? Sami určitě nejlíp víte, že děti nejsou zrovna experti na hygienu. Těžko tedy zajistíte, aby se vaše děti vyhnuly přímému kontaktu se dřevem. A jako v prvním případě platí, že dřevo může být velmi toxické a navíc plné špíny, bakterií a třeba i trusu. To pro své děti určitě nechcete.

Noční stolek

Stejně jako u postelového rámu, palety do ložnice prostě nepatří. Místo palet můžete použít třeba velký špalek, který pomocí hoblíku zarovnáte a zbavíte ostrých okrajů. Bude stejně trendy, ale navíc budete mít jistotu, že takové dřevo není nakažené ani chemicky ošetřené. A váš spánek může být klidný a bez obav.

Dřevěné stěny

Palety se nehodí ani na dřevěné stěny. Právě plísně, které někdy obsahují mohou nenápadně napadat samotnou stěnu pod dřevem a postupně ji prakticky zlikvidovat. A za pár let vám možná místo pěkně chráněné stěny zůstane jen shnilá a páchnoucí zeď, kterou je nejlepší zbořit. Ani ochranné laky nebo nátěry nemusí plísně zastavit, proto se raději tomuto designovému prvku vyhněte.

Stoly

Ať už jde o stůl jídelní nebo pracovní, ani pro jeden z nich vám palety neudělají dobrou službu. Právě na stole mohou nejsnadněji přijít do kontaktu s jídlem, a proto je nutné, aby bylo dřevo stolu skutečně bezpečné a nehrozilo nebezpečí nákazy virem či bakterií. Některé průzkumy dokonce zjistily, že v paletách po dlouhou dobu přebývají bakterie E. coli. Pokud vás toto neodradilo, pak už nevíme, co by mohlo.

Kde naopak palety lze použít:

Možná jsme vás nyní od použití palet nadobro odradili. To ale určitě nebyl náš cíl. Toto levné dřevo je stále vhodné k celé řadě vašich projektů, jen pro příště pečlivěji vybírejte. Z palet může například vzniknout skvělý zahradní nábytek. Vždy jej ale nezapomeňte nově natřít a zalakovat speciálním lakem, který dřevu zajistí nejen odolnost vůči počasí, ale také vás ochrání. Pamatujte také, že takový nábytek je určen výhradně k sezení či ležení. Nedávejte na něj jídlo a děti od něj držte raději dál. Při nákupu palet se také zajímejte o jejich minulost. Zjistíte-li například, že byly použity k přepravě živočišných výrobků, pak od nich dejte raději ruce pryč. Riziko nákazy je zde nejvyšší.

Palety můžete využít také jako vhodné regály ke skladování, nikoliv však potravin. Nářadí, sportovní náčiní a další věci ze sklepa však nejsou problém. Buďte kreativní, ale v mezích bezpečnosti a zásad hygieny. Zdraví je přeci na prvním místě.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button