Rady a tipy

Jak mít delší a kvalitnější spánek? 18 tipů – 2. část

1. Udělejte si levandulový spací polštářek

Aromaterapie už vešla do většího povědomí a má mnoho využití,nejčastěji se však používá k relaxování, uklidnění a uvolnění. V řadě testů a věděckých studiích se už přišlo na to,že když je člověk vystaven vůni Levandule,má nejen lepší náladu,ale také se krásně uvolní,čímž se hodí k našemu navození spánku. Pokud tedy nemůžete usnout,udělejte si doma vlastnoručně levandulový pytlíček a nebo polštářek a uschovejte jej pod svůj polštář,až zase jednou nebudete moci usnout.

2. Doplňte sacharidy

Zní to poněkud zvláštně,ale je to tak. Tryptofan je aminokyselina,které je v těle jen určité malé množství a musí také soupeřit s jinými aminokyselinami.Již před více než sto lety bylo zjištěno,že sacharidy ovlivňují a pomáhají průchodu tryptofanu do mozkomíšního moku.
Nechceme abyste se na noc přejídali sacharidy. Postačí Vám velice malé množství sacharidů,které je obsaženo v chlebu, v preclících  a jiných obilovinách.

carbs

3. Skvělý a grandiózní hořčík

Hořčík je jeden z  nejdůležitějších minerálů a přesto mnohým z nás chybí. Můžeme za to poděkovat především špatnému stravování.  Hořčík hraje obrovskou roli ve fungování GABA receptorů, což je primární neurotransmiter, který zklidňuje centrální nervový systém, uvolňuje Vás a může pomoci navodit tělo na spánek. Neusnete jako mávnutím proutku po požití hořčíku-to skutečně ne, ale můžeme Vám zaručit, že se čas Vašeho usíná ustálí na určitou hodinu. Na trhu je dnes mnoho prostředků ja doplnit hořčík,patří mezi ně minerální vody ale také přímo doplňky stravy. Užívejte dle popisu dávkování.

melatoninforsleep

4. Meduňka

Meduňka je vzácná bylina,které je používána již od nepaměti. V dávných dobách ji používali snad na všechno od astmatu až po hadí uštknutí.V dnešní době už víme,že nejlépe pomáhá pro zvednutí nálady a při relaxaci. Vzhledem k tomu, že deprese je často spojená s nespavostí, pravděpodobně z důvodu nedostatku serotoninu, může meduňka pomoci dosáhnout spánku tím, že podporuje duševní i fyzické zdraví. Několik studií potvrdilo její sedativní účinek, ale je třeba poznamenat, že příliš vysoké dávce (1800 mg) ve skutečnosti zvyšuje pocit úzkosti. Zde návod na povznášející a uvolňující čaj.

Budete potřebovat

-2 Lžíce sušené meduňky  nebo 8-10 lžíce čerstvé meduňky
-2 Lžičky sušeného heřmánku
-Med podle chuti (volitelné)
-250 ml vroucí vody

Bylinky ve větším šálku zalijte vroucí vodou a nechte přikryté  odpočívat  zhruba 5 minut.  Poté zcedíme a pijeme 30-45 minut před spánkem.

5. Třezalka tečkovaná 

Stejně jako meduňka je třezalka častým pomocníkem při depresích a spánku.Můžete ji zakoupit ve formě tobolek,či si z ní uvařit čaj stejně jako z meduňky.
stjohnswart-223x300
6. Vezměte si do postele chmel!

První věc,která Vám jistě přijde na mysl je PIVO! Promiňte,ale myslíme samostatnou bylinu.Stejně jako rychle rostoucí vinná réva.Ta má podobné ne-li stejné účinky jako chmel. Jsou to výborné prostředky pro  uvolnění,uklidnění nervů a pro relaxaci. Můžete si z toho udělat čaj a nebo to udělejte podobně jako s levandulí , vytvořte si malé pytlíčky. Popřípadě můžete s levandulí namíchat a opět uložit pod polštář.
Jak na přípravu chmelového čaje:
-2 Polévkové lžíce sušeného chmele
-4 šálky vroucí vody
-Veliká uzavíratelná sklenice s dobře těsnícím víkem

Chmel vložíme do sklenice,zalijeme vroucí vodou a uzavřeme. Necháme odpočívat nejméně 5 hodin,nejlépe přes noc. Poté přefiltrujeme a studené či ohřáté popíjíme 30-45 min před spánkem. Uložené v lednici vydrží dva dny.

7. Udělejte si příjemný hluk

Na světě jsou lidé,kteří potřebují k tomu, aby se dobře vyspali absolutní ticho. Někteří dobře usínají při některých zvucích. Mně osobně naprosto vyvádí z míry tichounké pískání  elektrických spotřebičů,kapání vodovodního kohoutku,opakující se štěkot psa či pláč dítěte. Také byli tyto zvuky vypozorovány jako nejotravnější zvuky. Tak o oč vlastně jde? Jaký hluk může být příjemný? Jde o tzv. BÍLÝ ŠUM. Technicky vzato, bílý šum je konzistentní zvuk , který vychází  rovnoměrně na všech  slyšitelný frekvencích. To co nás vyrušuje není hluk samotný, ale náhlý rozpor hluku, který slyšíte. Ve skutečnosti  slyšíme pořád a to i když spíme,  ale bílý šum to umí krásně maskovat. Vědci zjistili, že vyplňování ticha bílým šumem je uklidňující. Takže když jdete spát, zapněte něco co bílý šum vytváří a zaposlouchejte se.

Ukázky:

Déšť (10 hodin) – https://www.youtube.com/watch?v=jX6kn9_U8qk

Soothie (8 hodin) – https://www.youtube.com/watch?v=cUwEiMNhOCM

 8. Sklenice teplého mléka

Jak to ve skutečnosti je s oblíbeným teplým mlékem a nebo mlékem s medem? Není to ani tak o tom,že by mléko bylo bohaté na některé aminokyseliny,které pomůžou navodit spánek. Ve skutečnosti je to tak,že člověk si spojuje teplo z teplého mléka s uvolněním a relaxem.
Jak na to?  Už jste vcelku unavení a blíží se hodiny ve kterou by jste rádi usnuli? Ohřejte si mléko na Vámi oblíbenou teplotu,nalijte ji do sklenice a držíc v ruce usrkávejte při četbě své oblíbené knížky. Zaručujeme Vám,že až mléko dopijete,zhasnete a uvolněně počkáte na vytoužený spánek.

warmglassofmilk

9. Šanta kočičí

Šanta kočičí je rostlina,která je příbuzná mátě.  Není jen pro kočky,jak by se dle druhového jména mohlo zdát,je to léčivá bylina působící jako přírodní sedativum. Na kočky působí tak,že buď u ní odpočívají nebo jsou velice hravé,proto kočičí. Na člověka má vliv uvolňující a utlumí ho tak,že by nejraději spal. Uvaříme si z ní čaj s medem.
Postup:
-2 lžíce sušené byliny
-250 ml vroucí vody

Pijeme po 5 minutovém louhování zhruba 30-45 minut před spaním.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button