Rady a tipyZdraví

Máte doma nahřívací polštářek? Zkuste si ho vyrobit.

Tento polštářek je skvělým pomocníkem na bolavé svaly, klouby či krční páteř. Můžete je využít jako podpěru při čtení či sledování televize, pokud je speciálně tvarovaný, je ideálním pomocníkem pro delší cestování. Využít jej můžete jako podložku při sezení či pod nohy v kanceláři. Ideální je na zahřátí prohřehlých rukou či nohou po návratu ze zimní vycházky. Stačí jej nechat nahřát na topení či na chvilku do mikrovlnné trouby. Polštářky se dají zakoupit v obchodě, ale šikulky si je vyrobí i doma. Výhoda domácí výroby tkví v tom, že si sama určíte tvar, velikost, materiál i výplň.

Materiál na výrobu:

  • měkká, pevná látka (starší povlak na polštář, prostěradlo, stará flanelová košile)
  • náplň do polštářku – nejčastěji rýže, lněné semínko, pohankové slupky, kukuřice nebo třešňové pecky
  • sušené bylinky (nemusí být)
  • jehla a nit

Tvar zvolte dle potřeby. Při plnění mějte na paměti, že polštářek nesmí být „napěchovaný“, byl by příliš tvrdý a nedal by se tvarovat, náplň by se měla sypat.

Volba náplně:

Nevařená rýže – nejjednoduší volba, je lehce dostupná a finančně přijatelná.

Kukuřice – ne na výrobu popcornu, nahřívání by asi nevydržela.

Třešňové pecky – po nahřátí drží dlouho teplo, před použitím je řádně vysušte. Přinášejí s sebou lehkou vůni dřeva. Výhodou této náplně je, že polštářek můžete i vyprat. Pecky se dají zakoupit ve speciálních hobby –  obchodech.

Lněné semínko – v polštářku netlačí, je tedy ideální pro malé děti. Tyto polštářky můžete také podkládat pod hlavu na spaní. Pozor – polštářek se nesmí prát.

Pohakové slupky –  mají mikromasážní schopnosti, přizpůsobí se jakémukoli tvaru. Pozor– polštářek se nesmí prát.

Sušené bylinky – při nahřátí se krásně rozvoní. Nejčastěji se asi používá levandule, heřmánek, rozmarýn či máta. Můžete však použít takové bylinky, které vám jsou příjemné.

Tip na závěr:

Pokud dáte polštářek na chvíli do mrazáku (v tomto případě v igelitovém sáčku), poslouží jako chladivý. Využít jej můžete při otocích, na snížení horečky nebo na chlazení popálenin. Oproti gelovému je lépe tvarovatelný a ideálně tak přilne na bolavé místo.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button