Ložní prádlo jako ze škatulky. Naučíme vás prát jako profesionál
Kdo by nechtěl mít povlečení prostěradla zářivě čisté a přitom měkoučké a hebké. Vklouznout do takových peřin je pak teprve tím pravým potěšením a spánek v nadýchaných peřinách je ještě lepší. I vy takové mít můžete! Naučíme vás prát jak to dělají profíci ve velkých prádelnách. A nebudete potřebovat ani speciální pračky, sušičky nebo drahé prostředky.
Co budete potřebovat?
Na praní ložního prádla nebudete potřebovat žádné zvláštní produkty. Vzhledem k tomu, že se toto prádlo většinou pere při vyšších teplotách, je úplně jedno zda použijete prací prášek, gel nebo kapsle. Vyberte si svůj osvědčený produkt, který vám vyhovuje.
Kromě pracího prostředku budete potřebovat i změkčovadlo nebo klasickou aviváž. Vyberte takovou, která vám příjemně voní a zároveň je určená na citlivou pokožku. I když citlivou pleť nemáte, je na ložní prádlo vždycky lepší používat jemné produkty, protože s nimi prostřednictvím prádla přicházíte na celou noc do kontaktu a i normální pokožku by nešetrný produkt mohl dráždit.
Jak postupovat?
Ačkoliv ložní prádlo nevystavujeme takovému opotřebení a špíně jako jiné oblečení, přesto v něm trávíme mnoho času. A za celou noc se z nás uvolňuje nejen pot, ale i kousíčky odumřelé kůže, které jsou skvělou živnou půdou pro bakterie. Ložní prádlo byste tedy měli prát alespoň jednou za dva týdny, ideálně klidně i každý týden.
Pokud na prádle nejsou žádné viditelné skvrny, není nutné jej předpírat ani na něj aplikovat nějaký prostředek přes samotným praním. Pokud objevíte malé skvrny od makeupu nebo od něčeho jiného, je dobrý nápad, nanést na ně trochu čisticího produktu ještě před praním a nechat jej pár minut působit. Skvrna pak zaručeně zmizí.
Některé nové pračky mají speciální prací cykly pro praní ložního prádla. Pokud to vaše pračka neumí, vyberte standardní prací cyklus bez předpírky. Zvolte tu nejteplejší možnou vodu podle toho, co vaše ložní prádlo umožňuje. Většinou je to 60 stupňů. Tato teplota spolehlivě zničí všechny bakterie a mikroby a vy budete moci spát v opravdu hygienicky čistém prostředí.
4 nejobvyklejší chyby
V každém případě se vyhněte 4 častým chybám, kterých se při praní dopouštíme. I to přispěje k tomu, že vaše spaní bude pohodlnější a veškerá práce, kterou do převlékání investujete nepřijde vniveč.
1. Přeháníte to s plněním
Určitě byste rádi všechno vyřídili v rámci jednoho praní. Tak ale bohužel nikdy nedosáhnete nejlepších výsledků. Ložní prádlo potřebujte prostor, aby se opravdu pořádně vypralo. Proto naplňte pračku jen z poloviny a také v žádném případě prádlo nemuchlejte. Mohly by v něm pak zůstat zbytky pracího prostředku.
2. Používáte nevhodný cyklus
Nepoužívejte žádný extra čisticí cyklus. Úplně postačí normální nebo takový na bavlněné prádlo. Praní bude stejně účinné a zároveň své ložní prádlo tolik nepoškodíte a nezatížíte.
3. Sušíte příliš dlouho
Ať už používáte sušičku nebo necháváte prádlo vyschnout na čerstvém vzduchu, v obou případech platí, že příliš sušení škodí. V sušičce nastavte pomalé sušení po delší dobu a raději v průběhu kontrolujte vlhkost prádla, aby se v bubnu netočilo zbytečně. Podobně i venku na šňůře by nemělo zůstat zbytečně dlouho. Vlákna prádla mohou přeschnout a jsou pak tvrdá a nepoddajná. A k vysněnému měkkému spaní budete mít ještě dále než předtím.
Pokud se vám stalo, že jste prádlo přesušili, nezoufejte! Ještě existuje záchrana. Napravit škodu můžete s pomocí napařovací žehličky. Nastavte ji na co možná největší produkci páry a pomalu přejíždějte po ložním prádle, aby znovu trochu nasáklo vlhkost. Pak už jen nechte proschnout na žehlicím prkně a uložte do komody.
4. Sušíte společně s ručníky
Tento bod úzce souvisí s předchozím problémem. Budete-li ložní prádlo sušit společně s ručníky, zaručeně jej přesušíte. Ručníky jsou ze silnější látky, která schne déle a vaše ložní prádlo bude suché dávno předtím, než ručníky. Prádlo proto na sušení vždy oddělujte od jiných věcí.