Levandule lékařská – jaké má účinky?
Levanduli známe jako krásnou, aromatickou rostlinu, s jemnými fialovými květy, plnou vůně i blahodárných účinků. V zahradách ji pěstujeme jako nádhernou trvalku a bylinku, používá se v podobě dekorací i proti molům. Své využití má i v kuchyni a lidovém léčitelství.
Květy levandule obsahují třísloviny a silice. Levanduli je možné zpracovat na chutný med, sirup i tinkturu, nebo ji přidat jako ingredienci při pečení. Levandule lékařská neboli Lavandula angustifolia je pro své aroma i účinky oblíbená bylina v kosmetice i lékařství. Pomáhá proti stresu i depresím, snižuje krevní tlak, potlačuje růst bakterií a uvolňuje tělo. Čaj s levandulí nebo levandule přidaná do koupele zklidňuje a navodí lepší spánek.
Využití levandule
Levandule je častou ingrediencí v mnoha relaxačních a očišťujících produktech. Její aroma pozitivně účinkuje na psychiku. Esenciální oleje levandule využijete při relaxaci a pro lepší spánek, rychlejší hojení ran nebo zmírnění bolesti. Dávají se do aromalamp, s nosným olejem při masážích a s pěnou či solí i do koupele. Tělový a masážní olej s aroma levandule regeneruje pokožku a působí při stresu i menstruačních bolestech. Levandulový Karité balzám z bambuckého másla má antiseptické vlastnosti, zmírňuje alergické reakce a regeneruje pokožku po opalování.
Zkuste levandulové víno
Do skleněné nebo keramické nádoby vložte hrst čerstvé nebo sušené levandule a zalijte bílým či červeným vínem. Uzavřete a nechte stát na tmavém místě při pokojové teplotě. Po týdnu sceďte a můžete po troškách užívat. Uchovávejte jej stejně jako víno.
Levandulová limonáda
V 1 litru vody rozmíchejte 2 až 3 lžíce medu, vodu převařte, přidejte hrst květů, odstavte a nechte zakryté několik hodin louhovat. Po vychladnutí dochuťte citronovou šťávou a přelijete do vhodné nádoby. Nakonec přidejte pár lístků máty.
Levandulová koupel
Levandule uklidňuje, působí blahodárně na naše nervy, uvolňuje i svalstvo a zmírňuje bolesti. Navíc vás dokonale relaxuje a navodí klidný spánek. Několik hrstí sušené levandulové natě vařte 30 minut v 5 litrech vody. Nechte lehce zchladnout a vlijte do vody ve vaně. Koupel si užívejte 20 minut.
Pěstování levandule
Levandule má ráda slunné prostředí a sušší půdu. Není třeba se o rostlinu přehnaně starat, na živiny je nenáročná. Je to trvalka, která venku vydrží i přes zimu. Na jaře je třeba keř ořezat, nikdy ne však až na dřevo, ale pouze nové výhonky. Levanduli lze vypěstovat i na balkoně nebo v zimní zahradě ze sazenic i ze semínek. Množení levandule může probíhat i pomocí hřížení. Z keře ohněte pár větviček, přihrňte hlínou a na jaře vyraší nové výhonky. Pomocí řízkování ji nejlépe rozmnožíte ve skleníku. Podívejte se kdy zasadit levanduli, aby nejlépe rostla. Trvalka kvete několik týdnů a pak je zapotřebí zastřihnout a sklidit květy.
Zdroj náhledového obrázku: Pexels