Dům a zahradaRady a tipy

Kazíte si zrak prací na počítači? Daleko nebezpečnější jsou špatné brýle nebo čtení

Bolí vás večer oči? Uléháte do postele s pocity nepříjemného pálení? Pak je na místě zpozornět. S očima si není radno zahrávat a možná vám takto vaše tělo dává najevo, že něco není tak zcela v pořádku. Ze statistik vyplývá, že potíže se zrakem má až každý třetí Čech a u řady z nich se tyto problémy postupně přeměňují na chronické onemocnění. Kromě vrozených vad si za některé problémy s očima můžeme i sami, a často ani netušíme, že děláme něco špatně. Jak se tedy o svůj zrak starat, aby naše oči netrpěly?

Obrazovky, displeje, světla

Pohled do monitoru sám o sobě ještě nemusí být pro naše oči nutné zlo. Není tedy pravda, že pokud celý den pracujete na počítači, zaručeně budete mít zkažené oči. Problém ale může nastat, pokud máte špatné nastavení jasu nebo umístění monitoru ve špatném úhlu k oknu. Jestliže monitor není nastaven správně, může být náš zrak přetěžován, rychleji se unaví a odrazí se to také na pomalejším pracovním výkonu. Vedlejším projevem může být i rychlá únava očí, slzení nebo bolesti hlavy.

Nejvhodnější poloha monitoru počítače je kolmo k oknu a dále od něj, aby na obrazovku ani na pozadí za ní nemířilo přímé světlo zvenku. Na obrazovce by se také nemělo zrcadlit žádné umělé osvětlení. Střed horního okraje monitoru byl měl být přímo proti nosu a pohled na obrazovku by tak měl směřovat lehce dolů. Během celodenní práce na počítači se také doporučuje přibližně každou hodinu očím ulevit a to tak, že se podíváte někam do dálky, například z okna ven. Nastavení jasu monitoru by pak mělo korespondovat s osvětlením v místnosti, tedy čím více světla, tím vyšší jas a naopak.

Neodborná pomoc

Je pravda, že brýle s malými dioptriemi dnes koupíte kdekoliv na stánku. Je to ale vhodné řešení? Ve chvílích, kdy pociťujeme zhoršení zraku, jděte raději rovnu k doktorovi a neřešte své potíže polovičatě, můžete si ještě víc ublížit. Bez porady s lékařem totiž nelze správně odhadnout vhodné dioptrie ani důvod zhoršení zraku. Může se za tím skrývat skrytá vada oka, která vyžaduje léčbu.

Kontaktní čočky

Nošení kontaktních čoček je velké téma. Jedni jej doporučují, jiní zase zatracují a varují před poškozením rohovky. Samotné nošení čoček, pokud jsme v péči odborníka, potíže nepřinese, pozornost je ale nutné věnovat jejich hygieně i správnému užívání. A nejde jen o samotný proces nasazování, vyndávaní a skladování, pozornost je třeba věnovat i sportu nebo líčení. Potíže často vznikají také ve chvíli, kdy nerespektujeme pokyny výrobců. Není například možné spát s čočkami na jeden den nebo nosit měsíční čočky déle. Výrobci vědí, proč tyto pokyny na obal uvádějí.

Nedostatečná ochrana před sluncem

Škodlivé UV záření nepoškozuje pouze naši pokožku, ale i náš zrak. Jako účinná ochrana se dají použít sluneční brýle, ale rozhodně ne nějaké levné z tržnice. Každé zatmavené brýle totiž způsobují rozšíření zorniček, a pokud nejsou chráněny dostatečným UV filtrem, mohou naopak vést k poškození očí. Do zornic totiž proniká daleko více škodlivých paprsků, které mohou způsobit trvalé poškození zraku. Vyplatí se tedy investovat do kvalitních brýlí, které mají potřebné certifikáty.

Problém knihomolů

To, zda čtení kazí oči nebo ne, je celkem spekulované téma. Pokud čtete při dobrém světle a při správní vzdálenosti, neměl by to být problém. Zajímavé jsou ale výsledky některých studií, které poukazují na to, že lidé, kteří hodně čtou, si mohou vyvolat krátkozrakost. Na vině je totiž časté a dlouhodobé ostření na blízké předměty. Podobně na tom mohou být i lidé kteří pracují například v laboratořích s mikroskopy. Je tedy dobré věnovat správné technice čtení pozornost a často dát očím odpočinout. 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button