Kazí se vám rychle jídlo? Možná děláte tyto běžné chyby při skladování v lednici
Vaše lednice může být plná svačinek, studených nápojů a čerstvých surovin, ale pokud je špatně uspořádaná, může se stát, že spoustu věcí zbytečně vyhodíte předtím, než je vůbec stihnete sníst nebo vypít. Bohužel i v České republice se ročně vyhodí neuvěřitelné množství potravin. Tomu můžeme předejít tím, že budeme pečlivě přemýšlet o tom, co nakupujeme a jak potraviny skladujeme. Je klíčové naučit se co nejlépe využívat lednici i mrazák a díky tomu budeme také vědět, co v lednici máme, a že jsou potraviny skladovány při správné teplotě, a nebudou se tedy rychle kazit.
Zeptali jsme se odborníků na ty nejlepší tipy pro skladování potravin v chladničce a na devět nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí.
Nevyužíváte prostor v chladničce na maximum
Všichni jsme to zažili: přijdete domů z týdenního nákupu potravin a brzy vám v lednici dojde místo. Než to ale svedete na to, že je vaše lednička příliš malá, možná je na čase ji po dlouhé době spíše pořádně zkontrolovat a vyčistit.
Samozřejmě je třeba vyhodit vše, na čem je viditelná plíseň, ale využijte tuto příležitost třeba také k tomu, abyste z lednice vyřadili sklenice s napůl snědenými omáčkami, které možná byly otevřené déle, než měly. Zkontrolujte, zda je na boku obalu uvedeno, jak dlouho je bezpečné je po otevření uchovávat. Pokud tato doba již uplynula, raději je z opatrnosti vyhoďte do koše. Tomuto problému se v budoucnu vyhnete tak, že na víčko sklenic nebo vaniček s jogurtem napíšete permanentním fixem datum, kdy jste je otevřeli.
Nedáváte správné potraviny na správná místa
Vyhněte se tomu, abyste věci prostě nacpali všude, kde jen najdete trochu prostoru. Uspořádejte vše správným způsobem, a to vám pomůže, aby potraviny vydržely déle. Může to být tak jednoduché, že potraviny s nejrychleji se blížícím datem spotřeby budou umístěny nejblíže přední části lednice, aby byly pořád na očích.
Kromě toho se zkuste řídit tímto jednoduchým návodem, jak nejlépe skladovat potraviny v chladničce:
- Horní police: Potraviny, které se nemusí vařit, např. předvařené maso a zbytky jídel.
- Střední police: Všechny mléčné výrobky: Mléko, sýry, jogurty a máslo.
- Spodní police: Zabalené syrové maso a ryby. Jejich umístění na spodní polici rovněž minimalizuje riziko kontaminace.
- Zásuvky: Zelenina, saláty, ovoce a bylinky
- Vnitřní dvířka: Jedná se o vůbec nejteplejší část chladničky. Zde skladujte položky s přírodními konzervačními látkami, jako jsou koření, ovocné šťávy a džemy.
Nečistíte ledničku dostatečně často
Je důležité udržovat police, zásuvky a stěny chladničky v čistotě. V ideálním případě čistěte lednici každý týden a jednou měsíčně to vezměte skutečně pořádně a využijte i kvalitní dezinfekci.
Zapomínáte na kondenzátor
Pravděpodobně jste v poslední době otírali vnitřek chladničky. Ale kdy jste naposledy vyčistili kondenzátor? Ten se nachází v zadní části chladničky, a proto se může velmi snadno zanášet prachem a nečistotami. Pokud k tomu dojde, je potřeba na chlazení vynakládat daleko více energie, což vás ve výsledku může přijít hodně draho. Proto věnujte pozornost i tomuto nezbytnému kroku při úklidu.
Neuzavíráte a neskladujete potraviny správně
Zbytky jídla i balíčky s otevřenými potravinami by měly být zcela uzavřené, aby vaše chladnička stále příjemně voněla a nešířily se v ní bakterie. Doporučuje se uchovávat potraviny ve vzduchotěsných nádobách nebo je zabalit do potravinové fólie.
Vaše lednice nemá správnou teplotu
Ovládání teploty v chladničce může být matoucí – často jsou to jen čísla bez jasného označení, co jaké znamená. Vaše chladnička by měla mít teplotu 5 °C nebo nižší. Kupte si teploměr do chladničky, protože ciferníky chladniček nejsou vždy přesné. Chladničku nepřetěžujte a dveře otevírejte co nejméně často.
Hrozí kontaminace
Je nezbytné uchovávat syrové maso, drůbež a ryby odděleně od ostatních potravin, aby nedošlo ke kontaminaci a byla zachována co nejlepší hygiena potravin. Dbejte na to, aby byly obaly vždy těsně uzavřeny a abyste nevařené maso/mořské plody skladovali na nejnižší polici chladničky. V případě úniku šťávy tak nedojde k jejímu odkapání na ostatní potraviny.
Neumýváte si ruce před a po použití chladničky
Může se to zdát jako jasná věc, ale skutečně jen málokdo si na to vzpomene. Zejména pak, pokud musíte jít do lednice uprostřed vaření jídla. Pokud jste připravovali potraviny, například syrové maso nebo ryby, je velmi důležité, abyste si před dotykem dveří lednice nebo jejího obsahu umyli ruce, abyste zabránili kontaminaci.
ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/declutter-your-home/a562509/fridge-storage-tips/#sidepanel
ZDROJ obrázku: Pixabay