Je kameninové nádobí moderním trendem naší kuchyně?
Jedním z nejstarších materiálů, používaných pro úpravu a skladování potravin, je keramika. První doložené nálezy sahají až do doby kamenné. Keramika byla používána nejen na skladování obilí, čajů, koření či olejů ale také se v ní upravovaly pokrmy. I naše babičky a prababičky měly dobré zkušenosti s keramickými pekáči a hrnci, proto nás možná nepřekvapí, že se i dnes vrací do kuchyní.
Novodobé nádobí
Současná kamenina je oblíbená především pro zapékací mísy a pekáče. Má odolný a nepřilnavý povrch, umí odolávat vysoké teplotě a potraviny v ní připravené vydrží dlouhou dobu teplé. Výhodou jejich designu je, že v nich můžete jídlo klidně servírovat.
Oblasti využití
Pokud někdo doma nakládá zelí či jinou zeleninu, určitě využije kameninové soudky nebo hrnce na nakládání. Také v nich můžeme uchovávat vyškvařené sádlo, pečené maso či mléko. Různé druhy pekáčků a hrnců jsou vhodné pro pečení nebo zapékání brambor, masa, těstovin a zeleniny. S úspěchem upečeme i kynuté buchty a začínají si nacházet svoje uplatnění i při pečení dnes tolik oblíbené pizzy.
Výhody
Vzhledem k tomu, že vydrží dosti vysoké teploty, není třeba přemýšlet, do jakého typu trouby jej můžeme použít. Při mytí lze používat saponát a další mycí prostředky, také můžeme využívat myčku nádobí.
Další předností keramického nádobí je rychlost přípravy pokrmů. Sice se trochu liší (podle druhu receptů), nicméně keramika zajišťuje optimální, tedy pozvolné, pečení, pokrm se propéká rovnoměrně. Nezanedbatelná je též úspora energie při pečení či vaření.
Glazovaný povrch nádobí
Lesklý povrch v nádobí vytváří glazura – nátěr, který zesklovatí při vypalování a proto odolává chemikáliím i mechanickému poškozování. Díky tomu, že povrch nemá póry, je nepřilnavý, dobře se čistí a ani nemusíme při pečení používat velké množství tuku, tudíž je to zdravá varianta vaření.