CestováníZdraví

Jedovatí hadi v ČR: Je potřeba se bát a co dělat po uštknutí?

Jedovatí hadi jsou fascinující a zároveň obávaná stvoření. V České republice se vyskytuje v zásadě jen jediný jedovatý had, ale o to více může jeho přítomnost vyvolávat obavy a otázky. V tomto článku se podrobně podíváme na zmiji obecnou, její popis a výskyt v Česku a řekneme si, co dělat při uštknutí a na co si dát pozor.

Zmije obecná

Zmije obecná je jediným původním jedovatým hadem, který se vyskytuje na území České republiky. Tento had je charakteristický svým robustním tělem, které může dosahovat délky až 90 cm, a hlavou ve tvaru srdce. Typickým znakem zmije je cikcak vzor na hřbetě, který je nejvýraznější u samců. Zbarvení zmije může být různé – od šedé přes hnědou až po černou.

Výskyt

Zmije obecná se vyskytuje v různých typech prostředí, od nížin po horské oblasti. Preferuje slunné a vlhké biotopy, jako jsou louky, okraje lesů, rašeliniště a křoviny. V Česku ji můžeme najít v oblastech jako jsou Šumava, Krkonoše, Jizerské hory, Beskydy a další. Zmije jsou aktivní především na jaře a v létě, kdy se vyhřívají na slunci.

Co dělat při uštknutí

Uštknutí zmijí je poměrně vzácné a většinou není smrtelné, avšak může způsobit vážné zdravotní komplikace. Pokud dojde k uštknutí, je důležité dodržet následující kroky:

  1. Zůstat v klidu: Panika může zrychlit šíření jedu v těle.
  2. Omezení pohybu: Minimalizujte pohyb postižené končetiny.
  3. Vyhledání lékařské pomoci: Okamžitě zavolejte záchrannou službu nebo se dopravte do nejbližší nemocnice.
  4. Nevysávejte jed: Tento starý mýtus může způsobit více škody než užitku.
  5. Nepoužívejte škrtidlo: To může vést k poškození tkáně.

Uštknutí zmijí nicméně není příliš časté, děje se skutečně několikrát do roka, a navíc za posledních 30 let ani nedošlo k žádnému úmrtí po uštknutí zmijí. Není tedy třeba být zbytečně hysteričtí a obávat se nereálného nebezpečí. Navíc je potřeba si uvědomit, že rozhodně ne každé uštknutí musí nutně znamenat také nákazu jedem. Hadi totiž uvolňují do rány různé množství jedu a je opět poměrně vzácné, že by rány vypustili celou dávku. Pro dospělého není uštknutí ohrožující na životě, jiná situace samozřejmě může být u dětí nebo domácích mazlíčků.

Uštknutí také není nějak zásadně bolestivé. Lidé jej popisují jako obdobné pobodání včelou či vosou. Následky jsou pak podobné – můžete se cítit omámeně, slabě a místo uštknutí může brnět, mírně otékat a pobolívat. Každopádně platí, že je vhodné se poradit s odborníkem na tísňové lince a dopravit se co nejrychleji do zdravotnického zařízení.

Na co si dát pozor

Při Pobytu v Přírodě

  • Opatrnost při chůzi v trávě: Noste vysoké boty a dbejte na to, kam šlapete.
  • Kontrola míst na vyhřívání: Hadi se rádi vyhřívají na slunci, takže buďte opatrní při manipulaci s kameny a dřevem.
  • Vyhýbání se podezřelým oblastem: Pokud víte, že se v dané oblasti vyskytují hadi, buďte obzvlášť opatrní.

Prevence uštknutí

  • Vzdělání: Seznamte se s místními druhy hadů a jejich chováním.
  • Pozornost: Dávejte pozor na své okolí, zvláště v teplých měsících.
  • Děti a domácí mazlíčci: Vysvětlete dětem, aby se nesnažily chytat hady, a držte své domácí mazlíčky na vodítku.

Jedovatí hadi, konkrétně zmije obecná, jsou nedílnou součástí ekosystému České republiky. I když jejich přítomnost může vyvolávat strach, správné informace a opatrnost mohou minimalizovat riziko uštknutí a následných komplikací. Je důležité respektovat tato fascinující stvoření a jejich roli v přírodě. Opatrnost je každopádně na místě, na druhou stranu bezbřehý strach není skutečně na místě.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/jak-nebezpecne-je-hadi-kousnuti-a-co-delat-kdyz-nas-ustkne-zmije-439507
ZDROJ obrázku: Fotka od Artur Pawlak z Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button