Je vykuřování jen ezo výmysl? Naopak, může vám pomoci ozdravit domov
Možná vám vykuřování připadá jako ezo technika, která se možná vyskytuje v pohádkách nebo snad jen u pochybných věštkyň. Tato nelichotivá pověst přitom není oprávněná. Vykuřování je stará technika, kdy člověk vůbec poprvé nějak pracoval s vonnými látkami. Naši předci přišli na to, že pokud se tyto vonné látky (například dřevo, pryskyřice nebo bylinky) propojí s teplem, uvolňují se z nich cenné vonné látky, které mohou nejen příjemně osvěžit vzduch, ale mají i terapeutický účinek. Proto se již ve starověku vykuřování využívalo poměrně běžně.
K čemu se může vykuřování hodit dnes?
Vykuřování není jen obyčejné šíření vůní. Zcela jednoznačně má také hlubší, mystický význam a nepochybně také zdravotní efekt. Používaly jej už nejstarší kultury, a to hlavně jako prostředek, který jim zajišťoval propojení s božstvy. Tyto kultury dávaly bohům vonné oběti a prosily je přitom o dobrou úrodu, zdraví, ale také vítězství v bitvách nebo ochranu před nepřáteli.
I dnes chápeme provoněný prostor jako něco posvátného. Působí na nás nejen příjemně, ale může mít také ozdravný a očistný efekt. Proto bývá vykuřování poměrně typické v různých terapeutických místnostech nebo tam, kde se schází větší množství lidí. Je totiž prokázané i to, že kouř umí dezinfikovat a také se jeho vdechováním mohou dostat účinné látky snadněji až do krevního oběhu.
Mezi nejznámější vonné látky patří myrha a kadidlo, které jsou považované za posvátné ve všech náboženstvích. I dnes se využívají jako základy, kterým můžeme náš prostor provonět.
Vykuřování přitom nemusíme nutně spojovat s nějakými spirituálními zážitky. Je vhodné například při nastěhování do nového, ale vlastně kdykoli během roku. Bez potíží můžete vykuřování praktikovat klidně každý den.
Co se vyplatí pořídit si?
Určitě se neobejdete bez vykuřovací nádoby, jde většinou o tzv. kadidelnici nebo také vykuřovací pícku. Do té se vloží čajová svíčka a tento způsob šíření vůně je velmi jemný. Vonný materiál se totiž pouze šetrně zahřívá, ale nehoří. Dnes v našich domácnostech jistojistě nechceme hustý dým, který by vznikal při spalování dřeva nebo bylinek – stačí nám jen jemná vůně, která se dá získat i jen zahříváním vonných látek. V podstatě se jedná o jinou formu oblíbené aromalampy.
Nahoře je umístěna malá mistička. Při použití pryskyřic a dřeva se použije keramická destička nebo sítko, které je vhodné překrýt alobalem – na ten se následně vykuřovací směs položí. Nic tudíž nebude padat ani skapávat dolů. Pak už stačí zapálit svíčku a vůně se začne pomalu šířit a uvolňovat, ale to vše bez nepříjemného dýmu.
Vykuřovací směsi se dnes dají pořídit již připravené, ale můžete si je snadno vytvořit i doma. K tomu se vám bude bezpochyby hodit hmoždíř. Postačí úplně obyčejný kuchyňský, který máte na byliny a koření. Do něj vložíte vybrané suroviny a společně je roztlučete a promícháte.
Jaké materiály se hodí na vykuřování?
Jestliže si chcete připravit vykuřovací směs, můžete použít nejrůznější materiály. Nejvhodnější jsou různé druhy dřeva, pryskyřice, byliny (oblíbená levandule nebo měsíček), také sušené květy a koření. Pryskyřice je vlastně suchý míza stromů nebo keřů. Z bylinek je velmi oblíbená bílá šalvěj, ale sáhnout můžete po jakékoli jiné bylince podle toho, čeho chcete docílit. Některé uvolňují, jiné spíše nabuzují k aktivitě. Velmi vhodná jsou také různá vzácná dřeva – třeba santal, orlářka atd. Díky nim se váš domov nejen provoní, ale také ozdraví a očistí.
ZDROJ obrázku: Pexels