Jaké ventilátory existují, a který si pořídit?
Nákup ventilátoru je nutné promyslet. Záleží na tom, co od něj očekáváte. Který typ ventilátoru se hodí vám? V článku vám poradíme, jak se zorientovat.
Jestliže chcete ventilátor zabudovat do zdi, vybírejte mezi radiálním a axiálním. Každý se hodí do jiné místnosti a funguje na jiném principu. Dále na trhu najdete ventilátory, které se nemusí budovat, stačí je zapnout do zásuvky.
Axiální ventilátor je vhodný do bytu
Lopatky axiálního ventilátoru, které nasávají vzduch, se točí okolo vlastní osy. Mezi výhody patří to, že i pod nízkým tlakem zvládá vytvořit vysoký průtok vzduchu.
Nejvíce tyto ventilátory vídáme v bytech, komerčních prostorech a domech. Malé axiální ventilátory se zase nachází na wc, v koupelnách, šatnách nebo chodbách. Instalace se dělá se do zdi nebo stropu.
Radiální ventilátor do větších místností
Srdcem radiálních ventilátorů je oběžné kolo, které má dokola zasazenou sadu lopatek. Během pohybu oběžného kola se z otvoru ve ventilační skříni posouvá “použitý” vzduch kolmo k hřídeli. Instalace vyžaduje delší vzduchovody, které najdeme v panelových domech.
Radiální ventilátory najdou uplatnění hlavně ve větších objektech, např. sklad, restaurace nebo menší průmyslová hala.
Teplovzdušné ventilátory rychle zahřejí
Pokud je vám zima a potřebujete nějakou menší místnost vyhřát, zkuste teplovzdušný ventilátor. Stačí ho zapojit do zásuvky a hned začne hřát. Využijete ho hlavně v koupelně, garáži, karavanu nebo ve stanu.
Ventilátor ke krbu
Krbový ventilátor rovnoměrně roznáší teplo po místnostech skrz strop. Tento ekonomický způsob zahřívání si zamilujete. Dodaným termostatem regulujete automatické zapínání a vypínání, což vám ušetří čas. Při nákupu zvažte dokoupení filtru a regulátoru otáček.
Teplovzdušný ventilátor na zeď
Ventilátor na zdi nepřekáží a navíc se nemusíte starat o to, jestli ho náhodou nezničíte během chůze okolo něj. Pořiďte si ho třeba do sklepa, garáže nebo na půdu.
Stropní ventilátor umí zázraky
Pořízení klimatizace je poměrně drahá záležitost. Jestliže chcete ušetřit, zvolte stropní ventilátor. Najít ho lze v restauracích, obchodech, halách, ale také v bytech a barácích. Stropní ventilátor roznáší vzduch rovnoměrně, což je mnohem příjemnější než klimatizace. Z té vzduch fouká, což má za příčinu nachlazení.
V zimě u ventilátoru přepněte zpětný chod, což způsobí to, že se teplo u stropu snese dolů. Během pár vteřin se teplo rozlije po celé místnosti.
Stojanové ventilátory stojí pár korun
Stojanový ventilátor stojí pár kaček a není nutné ho nikam nainstalovat. Navíc ho můžete přenášet do jiných místností. Na trhu najdete obyčejné stojanové ventilátory, které se liší barvou a výkonem, ale i speciální ventilátory.
Svoji pozornost zaměřte třeba na stojanové ventilátory s dálkovým ovládáním. Díky ovládání si ušetříte zbytečné cesty sem a tam při zvyšování a snižování intenzity. Další skvělý pomocník je stojanový ventilátor se zvlhčovačem vzduchu. Pomáhá zvlhčovat suchý vzduch, který je nezdravý pro dýchací cesty. Nepropustná plastová okna způsobují, že se vám nadměrně vysušuje pleť, oči a nos. S tím pomáhá ventilátor, který po místnosti rozhání dostatečné množství vlhkosti.