Spolupráce

Ochranné pracovní pomůcky a jejich důležitost

Ochrana našeho zdraví je (nejen) v posledních letech jednou z našich předních životních priorit, ať už jde o dostatek pohybu, zdravou stravu nebo obecnou hygienu. Pokud ale vykonáváte zaměstnání či činnosti, ve kterých se denně potýkáte s rizikem úrazu či onemocnění, je důležité využívat ochranné pracovní pomůcky.

V tomto článku najdete stručný přehled nejběžnějších ochranných pomůcek od respirátorů po ochranu zraku.

Respirátory a polomasky

Kvůli událostem posledních let se z respirátoru stal prakticky symbol doby. Dnes tento ochranný prostředek zná každý. Poskytuje uživateli účinnou ochranu před pronikáním nebezpečných patogenů či částeček do našeho dýchacího ústrojí, a některé i ven z něj, čímž nositel chrání i své okolí. Respirátory se vyrábějí v následujících typech:

Respirátor

1. FFP2 (KN95) značí úroveň účinnosti filtrace částeček z okolního vzduchu, ta činí zhruba 94 %.

2. FFP3 (KN99) je účinnější variantou FFP2, filtrace činí až 99 %.

3. S výdechovým ventilem chrání uživatele před vdechnutím virů nebo bakterií. Nechrání ale před pronikáním patogenů směrem ven.

Polomaska je plastový kryt dýchacího ústrojí, kde vzduch proudí skrze vyměnitelný filtr. Kvalita ochrany se mění v závislosti na typu a kvalitě filtru.

Ochranné brýle

Ať už vám hrozí oslnění velmi silným světlem (například při sváření), velké vystavení UV záření (pobyt v horách, práce s UV, IR nebo laserovými světelnými zdroji) nebo přímé zranění oka, ochranné brýle by měli být stálou součástí vaší výbavy. Na základě povahy vaší činnosti si můžete vybrat ochranné brýle s čirými či filtračními skly, bez postranní ochranys postranní ochranou (uzavřené brýle) či brýle s postranními kryty.

Dále si můžete zvolit brýle se sklopnými zorníky, které jsou výhodné v tom, že je nemusíte často sundávat z hlavy.

Pokud zároveň nosíte dioptrické brýle, je nutné spárovat obě funkce dohromady, ochrannou i zrakovou. Na trhu jsou ochranné brýle s dioptrickými skly, jsou ale často cenově o poznání výše. Alternativou je nošení kontaktních čoček.

Ochranné přilby

Pracovní přilba

Úrazy hlavy patří mezi ty nejrizikovější zranění, protože se velmi jednoduše mohou stát fatálními. Pokud se často pohybujete tam, kde je riziko pádu či nárazu vysoké, ochranná přilba je nutností.

Plastová skořepa přilby je přichycena v několika bodech k náhlavní konstrukci, díky čemuž účinně tlumí nárazy a poskytuje hlavě ochranu.

Pokud se chcete uchránit lehčích nárazu a zamezit tak nepříjemným ranám do hlavy, bude se vám hodit vyztužená kšiltovka. Její výhodou je i poněkud větší pohodlí.

Ochranné boty

Ochranná pracovní obuv

Ochranná obuv je nutností pro každého, komu hrozí pád těžkého předmětu nebo styk s nebezpečnou látkou. Bezpečnostní boty jsou k dostání v široké škále typů od holínek po boty vyztužené ocelovou špičkou, kotníkové, polobotky i sandály.

Zdroj náhledových fotografií: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button