Jak zahradničit s alergií? Tyhle tipy vám pomohou
Jen máloco dokáže zkazit radost z práce na zahradě tak jako venkovní alergeny. Zahradu však můžete udržovat v dobrém stavu a zároveň omezit příznaky alergie na minimum. Zahradničení vhodné pro alergiky vyžaduje správné rostliny a přípravu, ale rozhodně to není nic nemožné. My vám poradíme, jak na to.
1. Sledujte pylové předpovědi
Množství pylu může být nejvyšší, když je větrno a sucho, a také obvykle brzy ráno. Snažte se proto vycházet ven zejména tehdy, když je venku nízký počet pylů. Nezapomeňte zkontrolovat místní pylovou předpověď. Nejlepší doba pro zahradničení vhodné pro alergiky je, když je hladina pylu nižší, obvykle za deštivých nebo zamračených dnů.
2. Přijměte ochranná opatření proti venkovním alergenům
Chcete-li minimalizovat reakci na pyl při práci na zahradě, noste respirátor nebo roušku, klobouk, velké brýle, rukavice a dlouhé rukávy. Před cestou dovnitř do domu se převlékněte, abyste zabránili cirkulaci pylu uvnitř.
3. Vybírejte rostliny vhodné pro alergiky
I typy rostlin, které vysadíte na zahradě, může do budoucna ovlivnit to, jak na vás bude pyl působit. Květiny, jako jsou narcisy, lilie a petúnie, produkují méně pylu. Další rady ohledně vhodného výběru získáte v zahradnickém centru nebo také internetu.
4. Změňte svou zahradu a přizpůsobte jim vašim alergií
Přesazení trávy a stromů je dlouhodobější projekt, ale může vám pomoci vyhnout se příznakům venkovní alergie. Některé stromy, například listnaté a tvrdé dřeviny, mohou alergie zhoršovat. Jiné, jako například myrta, dřín a jedle, produkují méně pylu. Pokud si v tomto uděláte trochu průzkum a pustíte se do práce, je možné po nějaké době změnit stav zahrady natolik, že vám pobyt na ní nebude způsobovat větší potíže.
5. Smyjte pyl
Práškově jemný pyl snadno ulpívá na kůži, vlasech a tkaninách. Po práci na zahradě se proto vždy řádně osprchujte, abyste z pokožky a vlasů odstranili pyl a spory plísní. Pokud nemáte čas se osprchovat, umyjte si alespoň obličej a ruce a oblečení hoďte rovnou do pračky.
6. Vezměte si léky na alergii
Antihistaminikum, které běžně užíváte, vám pomůže bojovat s příznaky alergie po dobu několika hodin. Užijte je ideálně hned, jakmile se objeví. Vyberte si antihistaminikum, které nezpůsobuje ospalost – i takové už na trhu existují.
Jak vybrat správné rostliny
Vybírejte rostliny s velkými a voňavými květy. Kvetoucí rostliny jsou obecně rychle opylovány hmyzem, nikoli větrem. Jejich pyl je obvykle příliš velký na to, aby se dostal do vzduchu a způsobil příznaky alergie.
- Vybírejte si původní druhy rostlin. Jejich pěstování je snazší, protože jsou již přizpůsobeny danému klimatu. Nepůvodní rostliny se častěji potýkají s problémy a stresované rostliny mají tendenci uvolňovat více pylu.
- Žádejte samičí stromy. Možná to zní divně, ale většina pylu pochází ze samčích stromů. Můžete se také setkat s reklamou, že jsou některé stromy „bezsemenné“ nebo „bezplodé“. Aby se vám lépe dýchalo, zasaďte samičí strom, který nebude uvolňovat pyl.
- Odstraňte ze zahrady rostliny a stromy s vysokým obsahem pylu. Přinejmenším je držte daleko od oken a dveří, aby se jejich pyl nedostal dovnitř. Mějte na paměti, že vás to neochrání před pylem ze stromů vašich sousedů, ale to největší nebezpečí bude zažehnáno.
Hledáte konkrétní tipy, co vysadit?
- kvetoucí rostliny, jako jsou begonie, krokusy, narcisy, sedmikrásky, muškáty, kosatce, lilie, macešky, petúnie, floxy, šalvěj, slunečnice a tulipány.
- keře jako azalka, zimostráz, ibišek a hortenzie
- stromy jako jabloně, třešně, dříny, magnólie, švestky a červené javory
ZDROJ: https://community.aafa.org/blog/smart-gardening-tips-for-a-allergy-friendly-gardening
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Tỷ Huỳnh: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/moda-osoba-zena-kvetiny-3156647/