Spolupráce

Jak využívat starou skříň, aby vám vydržela co nejdéle? Vyvarujte se zlozvyků

Skříně a komody jsou nedílnou součástí každé domácnosti. Většinou se do nich ukládá oblečení, kabáty, dokumenty nebo jiné potřebné věci. Moderní skříně mají ovšem jednu velkou nevýhodu. Pokud si je nenecháte vyrobit na míru od truhláře, pak vám pravděpodobně příliš dlouho nevydrží. Nábytek ze supermarketu sice vypadá na pohled skvěle, ale kvalita výroby není vždy nejlepší. Pořízením starožitné skříně však spojíte dlouhou odolnost a pěkný vzhled.

Jak se starou skříní žít?

Stará skříň může být pro některé z vás velkým lákadlem, jak ozvláštnit svou domácnost. Nemusíte se ovšem ničeho obávat, protože pokud dodržíte základní pravidla umístění nábytku, odvděčí se vám skříň dlouhou životností a také vytvořením pěkné atmosféry. Se starožitnou skříní byste ale měli také manipulovat velice opatrně. Za madla dveří nebo šuplíků není potřeba brát hrubou silou, a pozor si dejte i na vnější poškození. Na starou skříň určitě nedávejte žádné ostré předměty, které by mohly narušit ochrannou vrstvu laku.

Vyvarujte se také přesouvání ostrých předmětů uvnitř i zvenku skříně. Otlučený počítač nebo boty s podpatky mohou narušit hladkou plochu – a takové poškození se u starého nábytku neopravuje zrovna snadno. Starožitnou skříň byste určitě neměli přetěžovat. Pamatujte na její věk a je třeba ocenit, že je po více než jednom století v takto perfektní kondici. Pokud se vám věci do jedné skříně nevejdou, pořiďte si vedle ní ještě starou komodu.

Pozor na dobré umístění staré skříně

Šikovní kutilové také u moderního nábytku usilují o dokonalé umístění na rovné podložce. U starého nábytku tomu není jinak. Pokud byste měli pocit, že skříň stojí nakřivo, neváhejte ji vypodložit kusem dřívka nebo plátkem sololitu. Nepravidelné zatížení postupem času vede k deformaci struktury dřeva, a tomu lze předejít. Takto závažné poškození se většinou ani nedá opravit, tudíž byste se mohli se svou starožitnou skříní rozloučit.

Opatrně byste měli přistupovat také k čištění a leštění staré skříně. Starožitný nábytek vyžaduje specifickou péči. Mosazné nebo kovové prvky očistěte stejným prostředkem, jakým ošetřujete dřevo. Agresivnější čističe na kovy by mohly strukturu starých materiálů porušit, případně rozežrat barvu. Samotné dřevo utírejte pouze suchým hadříkem nebo prachovkou a nezapomeňte na ošetření včelím voskem.

Kde starou skříň pořídit?

Pokud byste si chtěli pořídit kvalitní starou skříň, není nic jednoduššího než se obrátit na specializovaný Antik. Na internetových stránkách si jednoduše vyberete skříň, která se vám líbí, a sjednáte si schůzku se zástupci obchodu. V centrálním skladu uprostřed Prahy si skříň prohlédnete a neshledáte-li na ní žádné vady, můžete si ji rovnou odvézt.

Život se starožitnostmi má své kouzlo. Stará skříň z 19. století vypadá oproti novému nábytku o dost lépe, a přitom vám poslouží úplně stejně.

Zdroj obrázku: {LightField Studios} / Shutterstock.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button