Jak vytvořit udržitelnou domácnost?
V dnešní době si začínáme všichni uvědomovat, jak důležitá je ochrana přírody. Udržitelnost se stala velkým tématem konfekčních, obuvnických, ale i potravinových firem. Chránit přírodu můžeme i my v našich domácnostech. Ptáte se jak? Na to najdete odpověď na následujících řádcích. Povíme si, jakým způsobem můžete přispět i vy svou troškou do mlýna.Kopírovat HTML Kopírovat text
Topení
Už jste někdy slyšeli pojem peletový kotel? Že ne? Tak čtěte dál. Kotle na pelety šetří naši přírodu, nevypouští totiž tolik škodlivin. Při dokonalém spalování vzniká pouze bezbarvý oxid uhličitý a vodní pára s nepatrným množstvím škodlivin. A pozor! Plánujete-li vyměnit váš starý kotel za nový, podpoří vás i stát nemalým příspěvkem. Určitě je tak dobré, abychom se poohlédli po kvalitním kotli na pelety. Kvalitní kotel poznáme podle použitých materiálů, důležitá je také emisní třída kotle. Ta hodnotí účinnost, efektivitu a emise daného kotle. V ideálním případě zvolte kotel z 5. emisní třídy. Ty jsou sice o kapku dražší, počáteční investice se nám však vrátí v podobě dlouhé životnosti i komfortu. Kvalitní kotel je totiž snadno ovladatelný a bezpečný. Další výhodou kotle na pelety je i to, že jeho nákupem podpoříme lokální výrobce. K výrobě dřevěných pelet se využívají přírodní zdroje z okolí. Místní stromy se zpracují na lokální pile a následně se spálí v krbech či kotlích místních rodinných domů a chalup. Jestli-že chcete dbát na udržitelnost, máme pro vás ještě jednu radu. Nakupujte dřevěné pelety vždy ve větším množství. Hromadná dodávka vás vyjde levněji, než v případě nákupů po malých pytlích.
Šetření energie a vody
Další možností, jak můžeme přispět k ochraně přírody je ta, že budeme v domácnosti šetřit energiemi. Je vhodné, abychom vždy při odchodu z místnosti zhasínali světla. Další vychytávkou jsou LED žárovky. Ty jsou až o 85% šetrnější než ty běžné. Navíc mají také delší životnost a nemusí se tak neustále měnit. Energie můžeme šetřit i v naší kuchyni. Pomůže nám s tím kvalitní myčka, kterou bychom však měli před použitím dostatečně naplnit. Zvolte tedy vždy vhodnou velikost myčky, kterou využijete právě ve vaší domácnosti. Energii ušetříme i pomocí naší pračky. Stejně jako u myčky platí, že je dobré, abychom ji dostatečně naplnili a neprali tak pouze pár kousků oblečení. Pozor bychom si měli dát i na spotřebiče, které čerpají energii i po vypnutí. Řešením je pak vypojení spotřebiče ze zásuvky. I šetřením vody přispějeme k ochraně přírody. Je vhodné, abychom při čištění zubů nenechávali téct kohoutek proudem. Myjeme-li naše nádobí ve dřezu, měli bychom používat špunt. Průtok vody při ručním mytí nádobí je obrovský. Potřebná opatření můžeme učinit i v našich koupelnách. Používáme-li sprchu, můžeme si pořídit speciální hlavici s perlátorem. Ten proud vody provzdušňuje a výrazně tak sníží průtok vody.
Potraviny a recyklace
Udržitelnost znamená také zbytečně neplýtvat potravinami a třídit odpad. Když jdeme do obchodu, měli bychom si rozmyslet, co zvládneme v domácnosti zpracovat. Pomoci nám může i kvalitní lednice, která udrží potraviny v dobrém stavu delší časový úsek. Třídění odpadu není v dnešní době nic těžkého. Plast, papír a sklo rozpoznáme každý. Časem můžete třídění rozšířit i o další kategorie. Příroda se vám za to poděkuje.
Zdroj náhledového obrázku: whitepress