Spolupráce

Jak vybrat základní výbavu na šipky? Zaměřte se na hmotnost šipek a kvalitu terče

Většina z nás už šipky někdy hrála nebo alespoň tuší, jak vypadá terč a co je pointou hry. Svět milovníků šipek je ale ve skutečnosti daleko komplexnější a na profesionální úrovni jde skutečně o náročný sport jako každý jiný, který vyžaduje prvotřídní výbavu a hodiny a hodiny tréninku. Možná i vy přemýšlíte, že byste se do šipek pustili. Pak potřebujete alespoň základní výbavu a my vám pomůžeme ji vybrat.

Jaké šipky vybrat, pokud jste ve sportu začátečníci, a které se hodí spíše pro zkušené hráče? Na výběr je spousta druhů, značek i velikostí a zorientovat se v nabídce je těžké. Pokud chcete hrát pro zábavu, postačí vám terč a šipky 18 g, které jsou ty vůbec nejoblíbenější a nejuniverzálnější.

Záleží na značce?

Mezi nejznámější značky patří Unicorn a Winmau. Na tom ale tolik nezáleží, daleko více ovlivňuje pocit ze hry to, jak je šipka těžká a z jakého je materiálu. Ani u terče ale nesázejte jen na nějaké levné varianty z hračkářství – při intenzivnějším hraní se velmi rychle opotřebují a rozhodně nemají požadované vlastnosti pro skutečně kvalitní hru.

Není šipka jako šipka

Toto sportovního náčiní lze rozdělit na šipky soft a šipky steel. Šipky soft se skládají z letky, následně mají tělíčko (barrel), násadku a plastový hrot. Typicky se s nimi střílí na elektronické terče. Oproti tomu šipky steel mají letku, tělíčko, násadku a kovový hrot a jsou vhodné pro sisalové terče. Začátečníci běžně používají především soft šipky, ale pokud se chcete ve hře někam posunout, brzy zjistíte, že jediná cesta je přes šipky steel. Určitě je zásadní si vyzkoušet, která váha šipek vám vyhovuje, protože gramáž šipek je vůbec to nejdůležitější, co ovlivňuje kvalitu vašeho výkonu a vaši schopnost dobře střílet.

Šipky mohou být vyrobeny z wolframu nebo mosazi. Ty mosazné jsou spíš pro začínající hráče a wolframové zase spíše pro pokročilé a profesionály. Platí, že čím více wolframu šipka obsahuje, tím je kvalitnější. Nicméně není pravdou, že mosazné nebo ocelové šipky nemohou vyhrávat turnaje – ve výsledku jde především o obratnost a schopnosti hráče. Jakou váhu zvolit? Asi nejběžněji jsou na trhu dostupné šipky mezi 16 až 26 gramy, ale moderní pravidla umožňují váhu až 50 gramů. Ideální pro začátečníky jsou šipky 18 g, které jsou tak akorát a pomohou vám se postupně zlepšovat. Je také jasné, že čím je váha šipky nižší, tím větší silou musíte házet.

Aby bylo kam házet

Existují terče elektronické, které se hodí zejména pro zábavu a pro děti a na ty se používají šipky s plastovými hroty. Pro profesionálnější hru jsou dostupné terče klasické. Jestliže se chcete ve hře skutečně někam posunout, a ne si jen házet s kamarády v hospodě, můžete uvažovat o sisalovém terči. Sisalová vlákna jsou velmi pevná a tuhá, ale po hodech šipkou v něm nezůstanou díry a hodí se právě pro házení šipek s kovovým hrotem.

Zdroj náhledových obrázků: PIxabay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button