Jak úspěšně přesazovat? Je to snadné!

Přesazování rostlin se může zdát složité, ale máme pro vás několik tipů, jak ho úspěšně zvládnout. Jaro totiž k takovému ozdravnému pobytu pro vaše rostliny přímo vyzývá.
Přesazování nemusí nutně znamenat výměnu stávajícího květináče, ale spíše výměnu zeminy nebo směsi pro květináče. Čerstvá půda znamená nové živiny. To je skvělá zpráva, pokud se vám váš současný květináč líbí, ale pokud si chcete pořídit nový, je to také v pořádku.
Rostliny je obvykle třeba přesazovat každých 12 až 18 měsíců, v závislosti na tom, jak aktivně rostou. Některé pomalu rostoucí rostliny mohou mít stejný květináč jako domov po celé roky, ale budou vyžadovat pouze doplnění zeminy. Nejvhodnější dobou pro přesazení pokojových rostlin je obvykle jaro, před začátkem vegetační sezóny.
Pokud zaznamenáte jeden z těchto příznaků nebo jejich kombinaci, poznáte, že je čas na přesazení:
- Kořeny prorůstají drenážním otvorem na dně květináče.
- Kořeny vytlačují rostlinu nahoru, ven ze květináče.
- Rostlina roste pomaleji než obvykle (jinak než v zimním spánku).
- Rostlina je extrémně těžká a snadno se převrací.
- Rostlina vysychá rychleji než obvykle a vyžaduje častější zalévání.
- Nadzemní části rostliny zabírají více než trojnásobek prostoru v květináči.
- Na rostlině nebo v květináči jsou patrné nánosy soli a minerálů.
Vyberte správný květináč a zeminu
Klíčem k úspěšnému přesazení je výběr správné velikosti nádoby a zeminy.
Pravidlem číslo jedna pro nádoby je zvětšit je o jednu nebo maximálně dvě velikosti. U menších rostlin je lepší zvětšit velikost pouze o jednu, příliš velký prostor rostlinám také neprospívá, byť to může znít paradoxně. Rostlina se totiž pak bude více soustředit na růst kořenů než na nové listy a květy, ale také hrozí větší riziko přemokření.
Abyste se vyhnuli šoku z přesazení, použijte substrát, který se co nejvíce blíží tomu, v němž rostlina právě roste. Pokud potřebujete přejít na jiný typ zeminy, přimíchejte část staré zeminy (pokud není kontaminována škůdci nebo půdními chorobami) do nové zeminy, abyste minimalizovali šok z přesazení.
Jak na přesazování?
1. Vyjměte rostlinu ze stávajícího květináče
Otočte novou rostlinu na bok, jemně ji přidržte za stonky nebo listy a poklepejte na dno stávajícího květináče, dokud rostlina nevyklouzne ven. Možná jí budete muset trochu pomoci několika jemnými pohyby za základnu stonků, ale zbytečně za stonky netahejte, ať rostlinu a její kořeny nepoškodíte.
2. Uvolněte kořeny
Jemně uvolněte kořeny rostliny rukama. Můžete odříznout všechny nitkovité kořeny, které jsou příliš dlouhé, jen se ujistěte, že jste ponechali silnější kořeny u báze listů. Pokud má rostlina svázané kořeny – kořeny rostou ve velmi těsných kruzích kolem báze rostliny – rozvažte kořeny, jak nejlépe umíte, a upravte je.
3. Odstraňte starou směs pro květináče
Odstraňte přibližně třetinu nebo více směsi pro květináče, která rostlinu obklopuje. Jak rostlina rostla, odstranila část živin ze stávající směsi, takže pokud ji stejně budete sázet zpět do květináče, je potřeba dát jí čerstvou směs!
4. Přidejte novou směs pro květináče
Do nového květináče nasypte vrstvu čerstvé zeminy a mírně ji udusejte, čímž odstraníte případné vzduchové kapsy. Pokud váš nový květináč nemá drenážní otvor, před přidáním směsi pro květináče pokryjte dno lávovými kameny nebo podobnými materiály (kameny, štěrk apod.). Cílem je vytvořit štěrbiny, do kterých se bude přebytečná voda shromažďovat mimo kořeny rostliny, aby nezačaly hnít.
5. Zasaďte rostlinu
Rostlinu, kterou jste vyndali z květináče, postavte na čerstvou vrstvu směsi v novém květináči a ujistěte se, že je ve středu, poté přidejte směs na květináče kolem rostliny, dokud nebude pevně usazená. Dbejte na to, abyste do květináče nenabalili příliš mnoho zeminy, protože chcete, aby kořeny dýchaly.
6. Zalévejte a užívejte si zdravou a krásnou květinu
Urovnejte zeminu na vrcholu květináče a dobře zalijte! Stojí za zmínku, že čerstvě přesazenou rostlinu není třeba hnojit. Má dostatek živin přímo z nové půdy.
Jak sami vidíte, přesazování není složité – vlastně je to poměrně rychlá a snadná záležitost, pokud máte všechno potřebné nakoupené a víte, jak na to. Odměnou vám budou daleko lépe prospívající rostliny, které vám budou po celý další rok dělat jen radost.
ZDROJ: https://www.thespruce.com/when-to-repot-plants-8550470
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Prathyusha Mettupalle: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-ruka-zemedelstvi-hrnec-18864974/