Dům a zahradaKrása a móda

Jak udržet tenisky bílé? Tyhle triky vám to umožní

S jarním počasím je načase namísto kozaček a chelsey boots vytáhnout zase tenisky. Také se těšíte, až obujete své nejoblíbenější kousky? Nezbytným must-have kouskem jsou bezpochyby čistě bílé tenisky, které se hodí skutečně ke všemu. Parádu s nimi uděláte v džínách, ale také se sukní. Jak ale zajistit, aby za pár dní nebyly nepěkně zašedlé? Máme však pro vás pár tipů a rad, díky kterým budou vaše tenisky vždy zářivě bílé a budou vypadat skvěle.

Začněte ještě před prvním nošením

Aby vaše nové plátěné tenisky zůstaly co nejdéle skutečně bílé, je zapotřebí se jim věnovat od první chvíle, kdy jste si je pořídili. Pokud se o ně budete starat včas a preventivně, zabráníte škodám, které se poté již hůř odstraňují. Než je poprvé vezmete do ulic, je vhodné je důkladně naimpregnovat, a to ideálně ve třech vrstvách. Impregnace na nich vytvoří ochranný film, který boty ochrání nejen před vlhkostí, ale také před nánosy prachu a špíny. Pokud se pak i přesto zašpiní, snadněji se vyčistí. Zaměřte se na to, abyste boty nezapomněli opětovně naimpregnovat alespoň jednou měsíčně. Pokud je nosíte často, pak klidně i po čtrnácti dnech.

Péče o bílé plátěnky

Bílá obuv vyžaduje péči. S tím je třeba počítat, a proto se připravte na to, že ji bude třeba častěji čistit, klidně i po každém nošení. Potom, co si je zujete, otřete je vlhkým hadříkem, abyste je zbavili prachu a nečistot. Zkontrolujte, zda na nich nejsou nějaké skvrny a pokud nějaké objevíte, zatočte s nimi co nejdříve.

Sbohem flekům

Se skvrnami vám dokážou velmi dobře pomoci univerzální vlhčené ubrousky. Odstraní běžné nečistoty způsobené prachem, ale ve vážnějších případech budete muset nasadit tvrdší kalibr. Zkusit to můžete s odličovacím mlékem a tampony. Pokud je špína skutečně velká a rozsáhlá, je třeba opláchnout ji pod studenou vodou a pomoci si šamponem nebo jiným saponátem.

Odolné nebo zašlé skvrny je možné odstranit s pomocí pasty vytvořené ze sody a octa. Tuto směs vmasírujte do fleku, nechte deset minut působit, pak kartáčkem vyčistěte. Velmi dobře se osvědčila také obyčejná bělící zubní pasta.

Efektivní bělení

Někdy se nám sice podaří odstranit skvrny, ale barva je velmi vzdálená od zářivě bílé, jako když jste boty kupovali. Získat znovu hezkou bílou je možné pomocí jedlé sody a žlučového mýdla. Pomoci s bělením může roztok jednoho dílu vody, jednoho dílu sody a půl dílu 3% peroxidu vodíku. Vše smíchejte dohromady a pomocí zubního kartáčku vmasírujte do bot krouživými pohyby.

Stejnou péči dopřejte i tkaničkám, které mohou být velmi podobně zaneřáděné. Problémem bývá také vyčistit gumu na botách a podrážku. Na to pomůže opět bělicí zubní pasta nebo kvalitní tekutý písek. Žlutých skvrn se z gumy zbavíte s pomocí obyčejného citronu. Překrojte jej na poloviny a řádně jím vydrhněte zašlé skvrny na gumě. Opět bude bílá a chráněná před dalším ušpiněním.

Rovnou do pračky?

Praní plátěných tenisek v pračce není vždy vhodné. Pokud nejde o šité, ale lepené tenisky, je třeba se připravit na to, že praní nepřežijí vcelku. Šité tenisky v pračce vyprat můžete, ale také je tam nemůžete jen tak bez rozmyslu hodit.

Předtím než je dáte do pračky, z tenisek vyndejte tkaničky. Každou tenisku dejte do jednoho pytlíku na praní. Ty pak dejte samostatně do pračky a vyperte na 30 °C bez aviváže a bělidla. Zvolte krátký program bez ždímání a poté nechte boty vyschnout při pokojové teplotě. Nenechávejte je sušit na přímém slunci. Mohou změnit barvu, ale také se pokrčit nebo změnit tvar.

ZDROJ: https://speedqueen.com/how-to-make-your-shoes-white-again/

ZDROJ obrázku: Pexels

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button