Jak správně zamrazit ovoce? Záleží na obalu, teplotě i skladování
Někdy se při mražení okolo ovoce utvoří drobné krystalky. Ty pak při rozmrazování roztají a ovoce je najednou celé pomačkané, měkké a rozhodně nevypadá ani nechutná nijak vábně.To je výsledek špatného postupu při zmražování.
Jak se tomu vyhnout?
Dá se tomuto neúspěchu vyhnout? Je možné mrazit tak, aby poté ovoce bylo chutné a stále k jídlu? Ale jistě, jen je třeba vědět jak na to!
Balení
Velmi důležité je zabalit ovoce do pevného a uzavíratelného obalu. Použít můžete sáčky určené speciálně k mražení nebo krabičky, které jsou vhodné i do mrazáku. Je to nutné proto, aby si ovoce uchovalo vlhkost a po rozmrazení nepřipomínalo jen fašírku. Snažte se odstranit z obalu maximum vzduchu. K tomuto jsou lepší sáčky, které můžete okolo ovoce pevně obalit a vzduch vyhnat ven.
Důležité je také to, zda ovoce zamrazíte celé nebo jej nakrájíte na menší kousky. Je samozřejmé, že čím menší kousky to budou, tím rychleji zmrznou a zase rozmrznou, ale některé ovoce je lepší skladovat vcelku. Mezi ně patří například:
- banány
- ostružiny
- chilli papričky
- rajčata
- kukuřice
Jak mrazit
Drobné ovoce
Mezi drobné ovoce patří například jahody, borůvky nebo rybíz. Nejlépe to uděláte tak, že bobule rozprostřete na pekáč nebo tác, který celý vložíte do mrazničky. Vyčkejte alespoň 30 minut, dokud ovoce nezmrzne. Poté jej můžete uložit do sáčku nebo krabičky dle vaší volby a uskladnit v mrazáku na delší dobu.
Tím, že ovoce nejprve předmrazíte na tácu zabráníte tomu, aby se při balení pomačkalo a rozmělnilo.
Citlivé ovoce
Citlivé ovoce je takové, které snadno hnědne. Patří mezi ně tedy například jablka, hrušky nebo i broskve. Ovoce nakrájejte na kousky a předtím než jej dáte zamrazit, pokapejte ho vodou, ve které je rozpuštěný vitamín C. Proč, ptáte se? Je to kvůli tomu, že vitamín C zpomalí hnědnoucí procesy a udrží ovoce čerstvé, dokud nezmrzne. Po rozmrazení tedy bude chutná a i hezké na pohled.
Ovoce poté zabalte do sáčku nebo do krabičky a zamrazte.
Tipy:
- Ovoce před mražením omyjte a zkontrolujte, zda již není někde plesnivé nebo zkažené.
- Mrazte ovoce po menším množství. Bude se vám to i později lépe hodit, když potřebujete třeba jen rozmrazit pár malin na ozdobu koláče.
- Nastavte teplotu mražení na nejvyšší stupeň.
Jak rozmrazit?
Pokud chcete použít ovoce k přípravě omáček nebo do buchet a jiných dezertů, je ideální vmíchat ovoce do těsta ještě když je zmražené.
Chcete-li ovoce použít k přípravě smoothie nebo jen tak na jídlo, je lepší dát jej do mixéru nebo konzumovat ještě když je lehce studené. Bude chutnat lépe.
Proč mrazit?
Mražení zachová větší množství vitamínů než třeba zavařování. Je to tedy ideálnější volba, pokud vám ovoce přebývá a víte, že jej nebudete schopni včas spotřebovat. Zmrazené ovoce vydrží 6 až 12 měsíců, takže snadno můžete v létě zamrazit nálož vitamínů na zimu.
Ovoce si vždy dobře označte, ať víte, co ve které krabičce nebo pytlíku najdete. Skladujte jej vždy v nejchladnější čísti mrazničky, ale nepokládejte na sáčky jiné těžké předměty, aby se ovoce zbytečně nestlačovalo. I ze zmraženého ovoce můžete později udělat zavařenin, takže vás rozhodnutí zamrazit nijak nelimituje v budoucích záměrech s ovocem.