Spolupráce

Jak správně zacházet s kryptoměnami?

Kryptoměna je šifrovaná decentralizovaná digitální měna převáděná mezi majiteli. Níže uvádíme zjednodušený pohled na to, jak fungují kryptoměny jako např. bitcoiny a jak s nimi bezpečně zacházet. Nejprve se společně podívejme na základy fungování kryptoměn.

  • Veřejné záznamy: Všechny potvrzené transakce od začátku vytvoření kryptoměny jsou uloženy ve veřejné knize (blockchain). Identity vlastníků mincí (kryptoměn) jsou šifrovány a systém používá další kryptografické techniky k zajištění legitimity uchovávání záznamů. 
  • Transakce: Převod prostředků (kryptoměn) mezi dvěma digitálními peněženkami se nazývá transakce. Tato transakce se dostane do veřejné účetní knihy a čeká na potvrzení. Peněženky používají při provádění transakce šifrovaný elektronický podpis. Podpis je šifrovaná část dat nazývaná kryptografický podpis a poskytuje matematický důkaz, že transakce přišla od vlastníka peněženky. Těžba potvrdí transakce a přidá je do veřejné knihy – blockchainu.
  • Těžba: Těžba kryptoměn je proces potvrzování transakcí a jejich přidávání do veřejné účetní knihy. Pro přidání transakce do knihy se musí vyřešit stále složitější výpočetní problém (jako matematická hádanka). Těžba je open source, takže transakci může potvrdit kdokoli. Způsob, jakým transakce, bloky a veřejná kniha blockchain spolupracují, zajišťuje, že nikdo nemůže snadno přidat nebo změnit blok podle přání. Zajímavý článek o těžení kryptoměn si můžete přečíst zde

Výše zmíněné základy jsou nutné pro pochopení principu fungování kryptoměn a jejich bezpečnost. To je ostatně i důvod, proč jsme tím tento článek začali. 

hand giving bitcoin on a blue background

Proč se zajímat o kryptoměny?

Kryptoměny jsou velmi zajímavé, jedná se o novou revoluci, ve které dochází k převodu bohatství prostřednictvím digitálních aktiv.

Vypadá to jako nadějná budoucnost, protože nemusíme mít peníze v bankách a krpytoměny dávají svobodu zvolit si, co s penězi učiníme sami, takže nejsme ovládáni bankami. Vaše peníze by byly opravdu vaše. 

V tomto okamžiku banky a vlády nevědí, jak se k záležitosti kryptoměn přesně postavit, ale dostupnost peněz na vaší peněžence a snadné transakce a nízké poplatky pomáhají společnostem získat v průměru o 5% více příjmů, než obvykle ztratí transakcemi s bankami.

Existuje mnoho výhod, které jsme dosud neobjevili a pravděpodobně změní finanční svět, jak jej známe. 

Kryptoměny mají několik následujících vlastností, kvůli kterým byste právě o investici či uložení peněz do kryptoměn měli uvažovat:

  • Ochrana proti podvodům: Když je vytvořena kryptoměna, všechny potvrzené transakce jsou uloženy ve veřejné knize.
  • Ochrana krádeže identity: Kniha zajišťuje, že všechny transakce mezi digitálními peněženkami mohou vypočítat přesný zůstatek. 
  • Snadné a okamžité transakce
  • Přístupnost: Existuje více než dvě miliardy lidí s přístupem na internet, kteří nemají právo používat tradiční výměnné systémy.
  • Jste vlastník: Neexistuje žádný jiný elektronický hotovostní systém, ve kterém je váš účet ve vašem vlastnictví.
  • Možnost velkého zhodnocení, spoření a dalších finančních operací. O dalších důvodech, proč začít investovat do kryptoměn si můžete přečíst zde.

Jak uchovávat své kryptoměny v bezpečí? 

Bitcoiny a kryptoměny si získaly pověst náchylnosti k podvodníkům a hackerům. Je nutné podotknout, že není bezpečné uchovávat tokeny online. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná prostřední strana jako banka, která by zaručovala zabezpečení, uživatelé se musí naučit, jak zabezpečit bitcoiny a jiné kryptomateriály. 

Jak na to? Pojďme se společně podívat na pár bezpečnostních typů. 

1. Bezpečnost před podvody typu Phishing

Nejběžnějším druhem podvodů je podvod typu phishing, kde hacker odesílá e-maily nebo uživatele přesměruje na falešný web, kde uživatel zadá své heslo. Toto heslo obdrží hacker. 

2. Udržujte zařízení v bezpečí

Další běžnou metodou hackování je instalace jakéhokoli malwaru do telefonu nebo počítače a poté krádež citlivých dat, jak je zadává uživatel.

3. Uchovávejte soukromé klíče u sebe

Neukládejte své kryptoměny na burzách. Centralizované úložiště vám neposkytují vaše soukromé klíče. To znamená, že krypto je uloženo v peněžence. A pokud by byla hacknuta, ztratíte své mince.

4. Povolte dvoufaktorové ověření

Může to vypadat jako triviální věc, ale dvoufaktorové ověření je mocným nástrojem a jeho význam nelze podceňovat.

5. Vyhněte se veřejným Wi-Fi

Veřejné Wi-Fi lze snadno upravit tak, aby nainstalovalo škodlivý software nebo přečetlo informace předávané v této síti. 

6. Obchodní skupiny / bitcoinové hazardní hry / cloudová těžba

Toto jsou některé další způsoby, jak se podvodníci pokoušejí ukrást kryptoměny. Mnoho falešných obchodních skupin začalo lákat obchodníky tím, že jim slibovalo neobvykle vysoké výnosy. Tyto skupiny účtují poplatek za členství. Buďte opatrní, protože jakmile je zaplatíte, nelze transakci vrátit. Podobně je tomu u kryptografických her a služeb těžby v cloudu. 

Ukládání kryptoměn

Ukládejte kryptoměny do stolních peněženek

Jedná se o peněženky nainstalované na vašem stolním nebo mobilním telefonu, které drží vaše soukromé klíče, ale pro dlouhodobé skladování se nedoporučují.

Ukládejte kryptoměny v hardwarových peněženkách

Jak lze ukládat bitcoiny na USB? Použitím hardwarové peněženky. Hardwarová peněženka je obvykle jednotka, která ukládá soukromý klíč mimo počítač, a proto chrání před viry, malwarem nebo keyloggery. Stále poskytují plné vlastnictví vašich mincí.

Pokud se budete držet výše zmíněných typů, své kryptoměny tím ochráníte. 

Jaké peněženky používat a které jsou nejlepší?

Než vložíte fiat měnu (klasické peníze) do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, je důležité porozumět rizikům. 

Bitcoin by se mohl v příštích několika letech snadno znásobit 50x, ale stejně tak by mohl snadno klesnout na téměř nulovou hodnotu. Vložte pouze to, co si můžete dovolit ztratit. Pokud rozumíte rizikům a jste připraveni postupovat vpřed, měli byste použít kteroukoliv z následujících peněženek.

  • Coinbase: Coinbase není peněženka, ale směnárna. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak nakupovat, prodávat a uchovávat kryptoměny. S Coinbase můžete snadno převádět eura a dolary do vaší nebo z vaší peněženky. Kromě bitcoinů Coinbase v současné době podporuje Bitcoin Cash, Ethereum a Litecoin. Zatímco velkou převahou Coinbase je snadné použití, je to vyváženo některými obavami o bezpečnost. Coinbase se však poučil z hackerských útoků na jiné burzy a používá velmi pevné zabezpečení a pravidelně aktualizuje a vylepšuje celý systém. Nejdříve než kryptoměny budete uchovávat, musíte nějaké vlastnit (nakoupit). A právě k tomu Coinbase slouží. 
  • Trezor: Trezor není plnohodnotná nákupní a prodejní platforma jako Coinbase. Místo toho je to prostě místo, kde můžete ukládat své bitcoiny. Trezor je fyzické zařízení, které se připojuje k vašemu počítači, tabletu nebo telefonu a umožňuje přístup k vašim mincím. Peněženka Trezor pracuje s více měnami a funguje jako správce hesel, dvoufaktorové autentizační zařízení a má další užitečné funkce. Více o Trezor peněžence
  • Electrum: Electrum je softwarová peněženka, což znamená, že váš bitcoin je uložen v sadě šifrovaných souborů na vašem notebooku nebo stolním počítači. V současné době je k dispozici pro Windows, Mac OS X, Linux, Python a Android. Electrum umí pracovat s některými fyzickými peněženkami a má určitou flexibilitu ve srovnání s pouhým používáním hardwarové peněženky, jako je Trezor.
  • Blockchain: Blockchain, jak jsme již na začátku zmínili, je technologie, která umožňuje existenci bitcoinů a dalších digitálních měn. Peněženka Blockchain je podobná Coinbase v tom, že se jedná o online peněženku a můžete nakupovat a prodávat přímo prostřednictvím platformy ve více než 35 zemích.

Na závěr

Je důležité vědět, kdo vlastní vaše mince (kryptoměny), a učinit vědomé rozhodnutí o tom, jak své mince ukládat. Hacky a podvody jsou velmi časté a protože kryptoměny poskytují svobodu od prostředníků, jako jsou banky, nesete také odpovědnost za zabezpečení vašich aktiv.

Ve světě kryptoměn rozhodně buďte opatrní! 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button