Jak si zlepšit paměť? Vyzkoušejte tyhle praktické triky
Určitě to také dobře znáte – někde odložíte telefon a za pár minut ho hledáte v kuchyni, v kabelce, na podlaze – nenechali jsem ho v autě? Nebo potkáte souseda, a zatímco si povídáte o roztomilosti jeho psa, horečně přemýšlíte nad tím, jak se vlastně jmenuje. Nebo se vydáte do obchodu, abyste si nakoupili pár základních věcí, ale jen marně bloudíte uličkami a za žádnou cenu si nemůžete vzpomenout na to, co jste chtěli.
Když se to stane, můžete začít přemýšlet, zda to není začátek nějaké postupné degenerace vašeho mozku, která se časem může zvrhnout v demenci nebo Alzheimerovu chorobu. Uklidňující zprávou však je, že existuje mnoho důvodů – a to zcela běžných a každodenních – proč zapomínáme. A existují tipy a triky, stejně jako zásadní změny životního stylu, které mohou pomoci posílit vaši mozkovou kapacitu a celkově zlepšit vaši paměť.
Jak funguje paměť
Naše smysly jsou vystaveny velkému množství informací, emocí a dalších vjemů. Pokud jsme vzhůru 16 hodin denně, je to spousta podnětů ze sféry vidění, slyšení, čichání, cítění. Mozek přijímá vše, co vnímáme a čemu věnujeme pozornost, a překládá to do neurologického jazyka. A tyto informace, které se ukládají a aktivují na různých místech vašeho mozku, se nyní splétají do jediného vzorce neurologické aktivity.
Dalším krokem však bývá, že tyto informace musíme zvládnout zase dešifrovat. Právě to je to, c so usilujme, když se z mysli snažíme vyvolat vzpomínku. To však může být občas ztíženo celou řadou faktorů, které mají vnitřní i vnější původ.
Proč si nemůžeme na věci vzpomenout?
Existuje celá řada důvodů, proč můžeme mít problémy s reaktivací nervového obvodu, který je pospán výše. Některé z nich souvisejí s naším rychlým tempem dne, kdy se přesouváme od jednoho úkolu k druhému a zároveň nespouštíme oči z telefonu, z dětí a z práce a přemýšlíme o nákupním seznamu a o tom, jestli nemusíme jít zkontrolovat rodiče. Myslíme si, že jsme v multitaskingu mnohem lepší, než ve skutečnosti jsme. Existují však také další faktory životního stylu, které mohou otupit náš mozek, jako je nedostatek spánku a nedostatečný pohyb.
Jak si lépe zapamatovat věci
Co nám tedy může pomoci vybrousit paměť? Zde jsou nápady, které vychází z podrobného studia paměti a fungování našeho mozku:
Používejte signály ze svého okolí
Naše pracovní paměť (někdy nazývaná krátkodobá paměť) je nastavena tak, že si věci uchováváme pouze 10 až 15 sekund. Když jste tedy v ložnici, vzpomenete si, že potřebujete brýle na čtení, které jsou v obývacím pokoji, ale než tam dojdete, tuhle myšlenku už stihnete zapomenout a nevíte, proč jste do obýváku vůbec chodili. Proto pomáhá vrátit se ve svých myšlenkách, a lidně i fyzicky ve svých stopách, abyste si vzpomínku snadněji vybavili.
Pracovní paměť je jako informace napsaná na lístečku mizejícím inkoustem, vydrží jen chvíli. Náš mozek si déle uchová pouze to, co je smysluplné, emotivní, překvapivé nebo nové. A to je v pořádku, není potřeba si pamatovat všechno.
Dávejte pozor
Pozornost je zlatou vstupenkou paměti. Je to první nezbytná složka pro zapamatování si čehokoli, co přesahuje tento okamžik. Ačkoli to zní jednoduše, často naši pozornost nepoužíváme a pak si myslíme, že jsme něco zapomněli. Ale ve skutečnosti to není tak, že bychom zapomněli – pokud jsme tomu nevěnovali dostatečnou pozornost, nikdy jsme si tu vzpomínku nevytvořili. Pokud si tedy chcete zapamatovat maximum informací, snažte se být pozorní a věnovat věcem dostatečnou míru pozornosti.
Zapište si to
Pamatujete si věci mnohem lépe, když si je zapíšete? Existuje důvod, proč to tak je. Když si nějaká slova zapíšete, budete využívat část mozku. Zapojuje se více smyslů. Když si představíte mozek jako neuronovou síť, čím více bodů je připoutáno k nějaké vzpomínce, tím snadněji si ji vybavíte.
Ve studii z roku 2014 vědci zjistili, že vysokoškolští studenti si lépe zapamatují informace z hodin, když si dělají poznámky ručně, než když si je píší na notebooku. Podle vědců to souviselo s tím, jak mozek informace při zapisování kóduje a zpracovává.
Naučte to někoho jiného
Existuje něco, čemu se říká Protégé efekt: Podvědomě věnujeme větší úsilí tomu, abychom se něco naučili, pokud to máme naučit i někoho jiného. Navíc, když to učíme někoho jiného, posilujeme tím informace ve vlastním mozku. Pokud se tedy v práci učíte nějaký nový počítačový program, přemýšlejte o předání těchto znalostí kolegovi – pomůže to upevnit vaše vlastní know-how.
Používejte vizuální propojení
Chcete si zapamatovat schůzku s klientem dvě odpoledne a nemůžete se zastavit, abyste si ji zapsali? Představte si, že klient drží šálek kávy a sedí na hodinách, které ukazují 14:00. Tuto představu si v mysli dostatečně vizualizujte, aby vám tento obraz skutečně utkvěl v paměti. Podobná technika vám může pomoci zapamatovat si jména lidí, pokud si je spojíte například při setkání na večírku: Jirká má brýle. Linda je blondýna.
Využívejte skupiny
Toto je často doporučovaná taktika odborníků v oblasti paměti: Ať už si chcete zapamatovat cokoli, rozdělte si to na části. Snadněji si zapamatujete řadu čísel (například 5-6-8-7-4-2-2) jako skupinu (56-87-422). A možná si zapamatujete, které věci si chcete v obchodě pořídit, když svůj mentální seznam rozdělíte do skupin: mléčné výrobky (mléko, jogurt, vejce), zelenina (saláta chřest) a pečivo (rohlíky a pšeničný chléb).
Kdy navštívit lékaře
Pokud máte pocit, že jste dlouhodobě více zapomnětliví než jindy a zdá se, že nic nepomáhá, nebo pokud je ztráta paměti spojena s rostoucí zmateností nebo změnami chování, měli byste se obrátit na svého lékaře. Existují kognitivní a neurologické testy, které mohou určit, zda se u vás jedná o vážnější zdravotní stav.
ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/health/wellness/a44302722/how-to-remember-things/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Kindel Media: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-venkovni-sezeni-7298400/